Czym jest księga budżetu?
Księga budżetu to odrębny zestaw operacji zawierający inny zestaw wartości, na przykład wartości budżetowe czy zobowiązań.
W jednostce organizacyjnej można zdefiniować kilka różnych ksiąg budżetu, zależnie od ilości zapisanych budżetów. Na przykład, w dowolnym roku obrachunkowym można zachować księgi budżetowe dla:
- bieżącego budżetu obrotowego, zwanego także budżetem głównym
- budżetu zweryfikowanego
- wydatków związanych z zobowiązaniami
- szacowanego budżetu na kolejny rok.
Dla każdej jednostki organizacyjnej istnieje jedna księga rzeczywista oraz do dziesięciu ksiąg budżetu. Te księgi są oznaczone literami od A do K, przy czym literą A oznaczona jest księga rzeczywista, a literami od B do K – dziesięć ksiąg budżetu.
Księgi budżetu tworzy się za pomocą funkcji Dodatkowe tabele księgi (OLT). Przeznaczenie ksiąg oznacza się za pomocą Etykiet budżetowych (BLB).
Do obsługi wydatków mogą zostać wykorzystane dwie księgi: główna księga budżetu i księga zobowiązań zakupu. Oznacza się je w Konfiguracja jednostki organizacyjnej.
Opcja Zmień budżet (CBG) umożliwia wyświetlenie księgi budżetu lub powrót do księgi rzeczywistej.
Dane statyczne zdefiniowane dla księgi za pomocą księgi rzeczywistej mają zastosowanie do wszystkich ksiąg budżetu. Oznacza to, że każda księga budżetu zawiera ten sam zestaw kont, kryteriów analiz oraz kodów analitycznych na zasadzie księgi rzeczywistej. Ponadto, dotyczy ona tej samej jednostki organizacyjnej i używa tych samych reguł przetwarzania księgi.
Większość funkcji modułu Finanse dostępnych z poziomu księgi rzeczywistej może być wykorzystana do wprowadzenia i zapisania wartości budżetu do księgi budżetu. Główne formatki dotyczące budżetu:
- Zapis do księgi (LEN) – służy do wprowadzania i modyfikowania wartości budżetu konta lub grupy kont.
- Typy rejestrów (JNT) i Ustawienia rejestru (JNP) – służą do definiowania specjalnych typów i ustawień operacji budżetowych.
- Rozliczenia firmowe – służy do tworzenia wartości budżetu na podstawie wartości w innej księdze, np. rzeczywistej lub innej.
Wyjątkami są formatki związane z płatnościami, np. Realizacja płatności (PYR), Realizacja pobrania płatności (PYC) i Dokumenty płatności (PYD).