Konta wielowalutowe
Moduł Finanse SunSystems pozwala na wprowadzanie czterech następujących wartości walut księgowanych operacji:
- Waluta podstawowa (Wartość 1)
- Waluta operacji (Wartość 2)
- Druga waluta podstawowa lub waluta raportowania (Wartość 3)
- Czwarta waluta (Wartość 4)
Dodatkowo kod i kurs piątej waluty mogą być przechowywane w operacjach poprzez Import księgi oraz Zapis do księgi. Sama wartość nie jest zachowywana, ale jest dostępna do obliczeń raportowych.
Ogólne ustawienia dla środowiska wielowalutowego
Ogólne reguły przetwarzania dotyczące środowiska wielowalutowego definiuje się za pomocą Konfiguracji jednostki organizacyjnej i Konfiguracji księgi (LES). Definicja jednostki organizacyjnej określa, czy dana waluta jest używana, a jeśli tak, to czy jest obowiązkowa czy opcjonalna. Wszystkie stosowane wartości walutowe mają określone następujące parametry:
- reguła księgowania – na przykład czy wartość jest wymagana, czy opcjonalna, czy jest wyliczana jeśli nie jest wprowadzana, czy też jest zawsze wyliczana;
- reguła bilansowania kwoty – na przykład czy wartości walutowe powinny się bilansować, lub czy automatycznie jest wymuszane bilansowanie tych wartości.
Jednostka organizacyjna określa również sposób w jaki wartości walutowe są wyliczane z innych dostępnych informacji. Wartości w walucie 1, 2 i 3 jako podstawę przeliczenia stosują walutę przeliczeniową. Waluta przeliczeniowa jest identyfikowana również w danej jednostce organizacyjnej. Wartości w walucie 4. mogą być obliczane na podstawie dowolnych innych wartości walutowych danej operacji, jak to określono w Podstawie obliczania czwartej waluty, w danej jednostce organizacyjnej.
Uchylenie tych ustawień konta
W razie konieczności niektóre reguły przetwarzania operacji walutowych dla jednostki organizacyjnej i konkretnych kont można zastąpić za pomocą Planu kont (COA). Dotyczy to na przykład przypadku, w którym reguła dla jednostki organizacyjnej dopuszcza wprowadzanie wartości w walucie operacji (wartość 2), ale dla konkretnego konta ma to być niemożliwe.
Uchylenie ustawień waluty operacji (wartość 2)
Podczas konfigurowania konta można w Kontroli kodu waluty określić reguły waluty operacji (wartość 2) dotyczące księgowań na tym koncie. Dostępne są trzy opcje:
- Wymagana – wymusza wprowadzenie wartości w walucie operacji (wartość 2), bez względu na zasadę zastosowaną w danej jednostce organizacyjnej (o ile waluta operacji stosowana jest w danej jednostce organizacyjnej).
- Zabroniona – zapobiega wprowadzeniu wartości walutowej w operacji zagranicznej (wartość 2), bez względu na regułę stosowaną w danej jednostce.
- Domyślne ustawienie księgi – stosowana jest reguła jednostki organizacyjnej ustalona dla waluty operacji.
Jeżeli wartość ma być wprowadzana w walucie operacji, można również określić domyślny kod waluty do stosowania w księgowaniu na tym koncie. Domyślny kod waluty pojawia się w Zapisie do księgi (LEN) przy księgowaniu na tym koncie. Na przykład na koncie dłużnicy/należności dotyczącym klienta amerykańskiego można wprowadzić USD jako domyślny kod waluty.
Jeżeli zachodzi potrzeba, można również pominąć proces przeszacowania waluty danego konta.
Uchylenie ustawień waluty raportowej (wartość 3)
Trzecia księgowana wartość końcowa to wartość w walucie raportowej lub drugiej walucie podstawowej, w zależności od ustawień reguł jednostki organizacyjnej. Jeśli ta wartość jest podawana w walucie raportowej, funkcja kontroli przeliczania umożliwia wprowadzenie wartości, a nie tylko obliczenie jej.
Ustawienia domyślnych kodów 4. i 5. waluty
Jeżeli wartości w czwartej i piątej walucie zostały zdefiniowane jako zmienne wartości walutowe we wszystkich operacjach, możliwe jest ustawienie domyślnego kodu waluty na koncie. Gdy operacje są zaksięgowane na konto, stosowany jest domyślny kod waluty i odpowiedni kurs wymiany.
Ponadto można zdefiniować dowolną walutę, która nie jest obowiązującą czwartą ani piątą walutą danego konta. Operacje są odrzucane z konta, jeżeli jako czwarty lub piąty kod waluty wprowadzono jedną z nieprawidłowych walut.