Analiza kont
Konta księgowe można analizować na dwóch różnych poziomach:
- Na poziomie konta – grupując konta w różny sposób.
- Na poziomie operacji – grupując operacje w różny sposób.
Poziom analizy konta
Poza kodem konta, każde konto księgowe można analizować na maksymalnie 10 różnych sposobów. Korzystając z Funkcji analizy globalnej można do konta księgowego przypisać do 10 różnych kodów kategorii analizy. Kody można wykorzystać do pozyskiwania danych, wyświetlania podglądów i generowania raportów dotyczących kont. Zob. Czym są wymiary i kody analizy? w podręczniku użytkownika/plikach pomocy dla administratora jednostki organizacyjnej.
Można na przykład utworzyć wymiar analizy dla kodów obszarów sprzedaży i przypisać kody obszarów do poszczególnych kont dłużnicy/należności. Dzięki temu można szybko zidentyfikować wszystkich dłużników w regionie sprzedaży i utworzyć raport z tymi danymi.
W celu analizy konta należy najpierw utworzyć kategorie i kody analityczne w Konfiguracji kategorii analitycznych (AND) i Konfiguracji kodów analitycznych (ANC). Należy również skorzystać z Konfiguracji struktury analizy (ANS), aby zidentyfikować kategorie analityczne, które zostaną wykorzystane do analizy kont.
Przy dodawaniu nowego konta pojawi się prośba o wprowadzenie do dziesięciu kodów analitycznych, po jednym na każdą kategorie analityczną, która została przypisana do konta księgowego. Wprowadzanie kodu analizy dla każdego przypisanego wymiaru analizy nie jest konieczne; niektóre z nich dotyczą wyłącznie konkretnych typów kont.
Zob. Na czym polega analiza? w podręczniku użytkownika/plikach pomocy dla administratora jednostki organizacyjnej.
Analiza na poziomie operacji
Można wprowadzić do 10 różnych kodów analitycznych dla każdej operacji zapisanej na kontach księgowych. Znacznie zwiększa to możliwości dodatkowej analizy. Można na przykład wprowadzić kod pracownika we wszystkich operacjach wprowadzonych na konto wydatków pracownika. Dzięki temu można utworzyć analizę wydatków w podziale na pracowników. Można także utworzyć raport wydatków pracowniczych przez wychwycenie wszystkich operacji wydatków dotyczących określonego pracownika.
W celu zapewnienia poprawności takiej analizy operacji, należy dopilnować, by we wszystkich odpowiednich operacjach wprowadzono prawidłowe kody analityczne.
W Ustawieniach struktury analizy określa się kategorie analizy wykorzystywane przy analizie operacji księgi. Jednakże nie wszystkie z tych kategorii mogą dotyczyć wszystkich typów księgowań lub kont. Podczas tworzenia konta można wybrać, które z dziesięciu dostępnych wymiarów analizy operacji mają być wymagane, opcjonalne lub niedozwolone w związku z księgowaniem.
Kategoria analityczna operacji ustawiona jako obowiązkowa dla konta jest wprowadzana podczas zapisu do księgi (LEN), niezależnie od wyboru dokonanego w Konfiguracji typów rejestru (JNT). Dotyczy to również weryfikacji podczas Importu księgi (LIM) oraz modyfikacji kodów analitycznych w Rozliczaniu konta (ACA).
Podobnie, jeżeli kategoria analityczna operacji nie jest dozwolona, jest ona niedopuszczalna podczas Zapisu do księgi (LEN).
Jeżeli kategoria analizy jest opcjonalna, można użyć kodu analitycznego wybranego dla typu dziennika.