Jakie są dostępne metody wprowadzania rejestrów?
Rejestry służą do zapisywania operacji księgowych i związanych z rozliczaniem majątku. Wprowadza się je do systemu następująco:
- ręczne wprowadzanie on-line
- import z systemu zewnętrznego
- automatyczne tworzenie przy użyciu innej funkcji SunSystems
Ręczne wprowadzanie rejestrów
Istnieje możliwość ręcznego wprowadzania rejestrów do SunSystems. Główną formatką pozwalającą wprowadzać rejestry ręcznie jest Zapis do księgi (LEN). Zawiera ona rozbudowane funkcje pozwalające w łatwy i szybki sposób wprowadzać rejestry. Wprowadzany typ rejestru jest określany za pomocą definiowanego przez użytkownika typu rejestru.
Typ ten służy dostosowaniu wyglądu i reguły weryfikacji formatki Zapisu do księgi do określonych wymogów rejestru. Użytkownik może tworzyć dowolną ilość typów rejestru, odpowiednio do różnych potrzeb.
Przykładowo, jeden typ rejestru można zastosować do przyjęć w walucie lokalnej, a kolejny do kwot gotówkowych w walutach obcych, jeśli nie wymaga się podawania dodatkowych informacji o walutach.
W przypadku rejestrów wprowadzanych ręcznie, Ustawienia rejestru pozwalają definiować niektóre bądź wszystkie szczegóły operacji rejestru. Pozwala to przyspieszyć proces wprowadzania rejestru i zapewnić prawidłowość wprowadzanych informacji w poszczególnych operacjach rejestru.
Importowanie rejestrów
Istnieje możliwość tworzenia rejestrów poza SunSystems, np. za pomocą innego pakietu oprogramowania, a następnie zaimportowania ich do modułu Finanse SunSystems. Do wczytywania, weryfikowania i księgowania takich rejestrów służy funkcja Import księgi (LIM). Importowane operacje mogą pochodzić z różnych źródeł. Mogą one być tworzone przy użyciu modułu Finanse SunSystems, modułu Logistyka SunSystems, innego oprogramowania lub aplikacji wewnętrznej innej jednostki organizacyjnej
Operacje, zanim zostaną zaimportowane do księgi, są poddawane weryfikacji. Operacje niezweryfikowane zostają odrzucone i nie są importowane.
Automatyczne tworzenie rejestrów
Moduł Finanse SunSystems zawiera szereg funkcji pozwalających automatycznie tworzyć i księgować rejestry. Dostępne funkcje to:
- Wykonanie rozliczeń firmowych (CAL) stanowi element funkcji Rozliczenia firmowe i pozwala tworzyć księgowania w celu ponownego rozliczenia kosztów i przychodów, zgodnie z uprzednio ustalonymi regułami. W tym przypadku rejestry są księgowane przy użyciu Importu księgi.
- Wykonanie płatności (PYR) pozwala obliczać i usuwać należności na wybranych kontach. Funkcja ta pozwala księgować na kontach wierzyciele/płatności oraz koncie bankowym. Ponadto, pozwala ona księgować dowolne wartości naliczonych rabatów.
- Wykonanie pobrania płatności (PYC) – ta funkcja działa na zasadzie podobnej do Wykonania płatności. Pozwala usuwać należności z wybranych kont dłużnicy/należności. Funkcja ta pozwala księgować na kontach dłużnicy/należności oraz koncie bankowym.
- Anulowanie płatności (PYV) pozwala stornować rejestry płatności w wybranych anulowanych płatnościach.
- Przeszacowanie księgi (LER) pozwala tworzyć operacje na kontach niezrealizowanych zysków i strat. Funkcja ta raportuje i/lub księguje powstałą różnicę na gotówkowych kontach wynikowych.
- Rozliczenie konta (ACA) i Rozliczenie on-line w zapisie do księgi – obie te funkcje służą do ręcznego dopasowywania wybranych operacji debetowych i kredytowych. Wartość udzielonego rabatu i straty lub zyski powstałe w wyniku tego procesu są księgowane na określonych kontach.
- Dopasowanie operacji (TRM) i Menedżer uzgodnień (RCM) pozwalają dopasować wybrane operacje debetowe i kredytowe. Wartość udzielonego rabatu i straty lub zyski powstałe w wyniku tego procesu są księgowane na określonych kontach.
- Likwidacja środka trwałego (FAD) pozwala zlikwidować środek trwały i zaksięgować jego likwidację w rejestrze.
- Obliczanie amortyzacji (FDC) oblicza i księguje rejestry amortyzacji wybranych środków trwałych.