Wybór walut źródłowej i docelowej przeszacowania
Operacja przeszacowania księgi polega na przeliczeniu wartości grupy operacji w wybranej walucie (walucie docelowej) na podstawie wartości w innej walucie (walucie źródłowej). Funkcja przelicza wartość operacji w walucie źródłowej przy użyciu kursu wymiany z okresu przeszacowania, dzięki czemu otrzymywana jest zweryfikowana wartość docelowa. Różnica między wartościami pierwotną i zweryfikowaną w walucie docelowej jest nazywana różnicą przeszacowania.
Waluty źródłową i docelową należy zdefiniować w profilu przeszacowania za pomocą opcji Profile przeszacowania księgi (LEP).
Waluty, które można wybrać jako źródłową i docelową walutę przeszacowania, zależą od wymogów rewaloryzacji oraz waluty przeliczeniowej. To z kolei określa zawartość wszystkich utworzonych księgowań rewaloryzacji.
Wybór waluty źródłowej
Walutą źródłową przeszacowania może być każda z Wartości 1, 2, 3 lub 4, tj. waluta podstawowa, waluta operacji, druga waluta podstawowa/raportowa lub czwarta waluta.
Wartość waluty operacji stanowi podstawę przeszacowania. Wartości te nie są aktualizowane, co oznacza, że księgowanie rewaloryzacji nie zmienia waluty źródłowej.
Wybór waluty docelowej
Walutą docelową może być Wartość 1, 3 lub 4, tj. waluta podstawowa, druga waluta podstawowa/raportowa lub czwarta waluta. Użytkownik może na przykład chcieć przeliczyć kwoty w walucie podstawowej z wykorzystaniem zaktualizowanych kursów wymiany waluty operacji w celu określenia wysokości zysków lub strat w walucie podstawowej.
Wartość 2 nie może być wartością docelową przeliczenia, ponieważ waluta operacji (waluta wartości 2) nie może być walutą docelową. Wynika to z tego, że wartości w walucie operacji powinny być wartościami „rzeczywistymi”, a nie obliczonymi, w związku z czym nie należy ich zmieniać. Te wartości w obcej walucie mogły zostać wprowadzone na podstawie faktury otrzymanej od dostawcy i nie mogą odbiegać od pierwotnej wartości. Możliwe jest jednak przeszacowanie jednej z innych wartości waluty w celu rejestrowania na fakturze zysków lub strat wynikających z jakichkolwiek różnic kursów wymiany tych walut.
Zestawienia walut źródłowej i docelowej przeszacowania
Waluty dostępne podczas przeliczania zależą od opcji ustalonych w Konfiguracji jednostki organizacyjnej. Źródłowa i docelowa waluta przeszacowania nie mogą być takie same; ponadto, jak wspomniano powyżej, nie można użyć waluty wartości 2. W poniższej tabeli przedstawiono możliwe zestawienia walut używanych podczas przeliczania, z uwzględnieniem wpływu ustawień w Konfiguracji jednostki organizacyjnej:
Waluta docelowa do przeszacowania | |
Waluta źródłowa | Wartość 1 |
Wartość 1 | Nie |
Wartość 2 | Tak – Waluta wartości 1 lub 2 musi być walutą przeliczeniową. |
Wartość 3 | Tak – Waluta wartości 1 lub 3 musi być walutą przeliczeniową. |
Wartość 4 | Tak – Wartość 4 musi być obliczona na podstawie wartości 1. |
Wybrane połączenie walut źródłowej i docelowej oraz waluta przeliczeniowa określają typ tworzonych księgowań przeszacowania.