Aktualizowanie wartości pozycji majątku
Wszystkie operacje odnoszące się do środków trwałych są wprowadzane za pomocą Finansowego zapisu do księgi (LEN) lub funkcji Import księgi (LIM). Za pomocą Zapisu do księgi można na przykład ręcznie odnotować zakup, przeszacowanie lub likwidację środka trwałego.
Jeśli istnieje potrzeba, w Zapisie do księgi można także wprowadzić odpisy amortyzacyjne obliczone ręcznie. Funkcja Obliczenie amortyzacji (FDC) umożliwia automatyczne obliczenie i zaksięgowanie tych wartości. Zob. też Szczegóły pozycji majątku w Zapisie do księgi w podręczniku użytkownika/plikach pomocy modułu Finanse.
Wskaźnik pozycji majątku
Wskaźnik pozycji majątku jest uwzględniany we wszystkich transakcjach księgi głównej księgowanych na kontach aktywów w Rejestrze środków trwałych. Znacznik określa, czy wartość operacji jest wykorzystywana do aktualizowania wartości brutto czy amortyzacji tego środka trwałego.
Dostępne są następujące wskaźniki pozycji majątku:
- Nieużywane – żadne dane szczegółowe pozycji majątku w zapisie w księdze nie są aktualizowane.
- Wartość środka trwałego – wartość (wartości) operacji uaktualnia wartość (wartości) brutto środka trwałego.
Jeżeli dla danego środka ustawiono metodę amortyzacji w Tabeli amortyzacji, nie należy dla tego środka używać wskaźnika wartości.
- Amortyzacja – sumaryczne wartości amortyzacji pozycji majątku są aktualizowane na podstawie kwot operacji.
Uwaga: Zwykle zalecane jest wprowadzenie kwot amortyzacji za pomocą Zapisu do księgi. Wyjątkiem są sytuacje opisane w części Wprowadzanie operacji pozycji majątku.
- Wartość początkowa – w tym przypadku operacje księgowania dotyczą początkowego okresu amortyzacji zdefiniowanego w Rekordach pozycji majątku (FAR) niezależnie od bieżącego okresu zapisu w księdze. Funkcja Obliczenie amortyzacji (FDC) pozwala określić wysokość amortyzacji od okresu początkowego do bieżącego. Ta wartość jest porównywana ze skumulowaną do tej pory amortyzacją. Jeżeli wykorzystywane są tabele amortyzacji, ten wskaźnik jest obowiązkowy.
W tych operacjach są stosowane wszystkie standardowe kontrole bilansowania dziennika. Jednakże przy księgowaniu dziennika operacje są jednocześnie księgowane w kodzie planu kont w Finansach oraz w środkach trwałych w Rejestrze środków trwałych.