Bilansowanie rozliczeń – przegląd
Funkcje rozliczenia konta (ACA) oraz rozliczania na bieżąco gwarantują, że księgowane są tylko zbilansowane rozliczenia. Funkcje dopasowywania wykorzystują różne zasady bilansowania w zależności od tego, czy do rozliczania używana jest waluta podstawowa, czy waluta operacji. Wykorzystują również zasady bilansowania operacji w walucie ustalone dla jednostki organizacyjnej za pomocą Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
Wszystkie dopasowane niezbilansowane kwoty są uznawane za potencjalne rabaty, o ile dla jednostki organizacyjnej nie włączono opcji Bilansowania różnic. Zob. W jaki sposób traktowane jest przyznanie rabatu podczas rozliczania?.
Reguła bilansowania dla jednostki organizacyjnej określa, czy kwoty walut w rejestrze muszą się bilansować i czy jest to proces automatyczny lub ręczny. Jeżeli bilansowanie może być dokonane automatycznie, w ustawieniach jednostki organizacyjnej definiuje się również próg zaokrąglania, który powoduje ograniczenie kwoty księgowanej jako korekta salda i określa konta, na które księgowana jest korekta. Zob. Konfiguracja reguł bilansowania walut.
Reguły te określają, czy różnica kursowa lub korekta wynikająca z zaokrąglenia będą księgowane w celu zbilansowania rozliczeń. Zob. Księgowanie różnic wymiany podczas rozliczenia.
W różnych środowiskach stosowane są różne reguły:
- Środowisko jednowalutowe
- Środowisko wielowalutowe