Bilansowanie rozliczeń w środowisku wielowalutowym

W środowisku wielowalutowym możesz zbilansować rozliczenia w dowolnej walucie będącej alternatywą bilansowania. Podczas księgowania lub zapisywania rozliczeń, musisz wybrać Księguj w/Zapisz w walucie wybranej do przetwarzania. Jest to zazwyczaj waluta podstawowa lub waluta operacji. Zob. Wybór waluty bilansowania rozliczeń.

Rozliczenia muszą się bilansować w wybranej walucie bilansującej przed ich zaksięgowaniem lub zapisaniem, niezależnie od reguł bilansowania w jednostce organizacyjnej.

Uwaga: Oznacza to, że nawet po wybraniu w Konfiguracji jednostki organizacyjnej dla Bilansowanie kwoty innej wal. opcji Brak, jeśli rozliczenia mają zostać zapisane w walucie operacji, muszą one być zbilansowane w tej walucie przed ich zaksięgowaniem.

System dokona próby automatycznego zbilansowania rozliczeń w walucie bilansowania poprzez traktowanie braku zbilansowania jako rabatu lub odpisu, zależnie od ustawień funkcji Bilansowania różnic. Zob. W jaki sposób traktowane jest przyznanie rabatu podczas rozliczania?. Jeżeli rozliczenia nadal nie bilansują się z powodu zbyt wielkiej różnicy, musisz zbilansować rozliczenia w tej walucie ręcznie.

Po zbilansowaniu wartości w wybranej walucie stosowane są reguły bilansowania wartości jednostki organizacyjnej w pozostałych walutach określone w Konfiguracji jednostki organizacyjnej.

Przetwarzanie rozpoczyna się od sprawdzenia wartości w walutach niebilansowych, czyli wszystkich pozostałych zmiennych walutach. Na przykład, jeśli wybrałeś bilansowanie rozliczeń w walucie operacyjnej, sprawdzane są kwoty w walucie podstawowej i w czwartej walucie (jeśli jest używana). Jeżeli kwoty te nie bilansują się, stosowane są reguły bilansowania. Zależnie od reguł, generowane jest automatycznie księgowanie bilansujące we właściwej walucie lub wymusza bilansowanie ręczne dla każdej z walut.

Na końcu sprawdzane są salda walut stałych, czyli drugiej waluty podstawowej lub raportowej, jeśli są one używane. Reguły bilansowania uzależnione są od tego, czy kwoty te są w walucie raportowej czy w drugiej walucie podstawowej. Określa to również, czy księgowanie automatyczne wykazuje różnicę wymiany czy różnice zaokrąglania.

Bilansowanie w walucie podstawowej

Jeżeli wybierzesz zapisywanie rozliczeń w walucie podstawowej, kwoty waluty podstawowej muszą się bilansować przed zaksięgowaniem rozliczenia. Wymuszane jest bilansowanie rozliczeń ręcznie w walucie podstawowej, nawet jeżeli ustawiono Bilansowanie kwoty w walucie podstawowej w Konfiguracja jednostki organizacyjnej na Automatycznie.

Po zbilansowaniu sum w walucie podstawowej, system sprawdza, czy bilansują się kwoty w walucie operacji. Jeżeli kwoty te bilansują się, sprawdzane są kwoty w drugiej walucie podstawowej/walucie raportowej i rozliczenia są księgowane.

Jeżeli kwoty w walucie operacji nie bilansują się, brak zbilansowania jest traktowany zgodnie z ustawieniami pola Bilansowanie kwoty w innej walucie dla jednostki organizacyjnej.

Jeśli w polu Bilansowanie kwoty innej wal. wybrano opcję Brak, sumy rozliczeń kwot operacji są pomijane, ponieważ nie muszą się bilansować.

Jeżeli w polu Bilansowanie kwoty innej wal. dla jednostki organizacyjnej wybrano Ręcznie, wymuszane jest ręczne bilansowanie rozliczeń w walucie operacji w rejestrze.

Bilansowanie w walucie operacji

Jeżeli wybierzesz zapisywanie rozliczeń w walucie operacji, kwoty waluty operacji muszą się bilansować przed zaksięgowaniem rozliczenia.

Uwaga:  W tym przypadku rozliczałeś jedynie operacje w tej samej walucie operacji.

Po zbilansowaniu sum w walucie operacji, system sprawdza, czy bilansują się kwoty w innych walutach. Suma dla waluty podstawowej i czwartej waluty jest sprawdzana przed sumami dla drugiej waluty podstawowej/raportowej.

Jeżeli sumy rozliczenia w walucie podstawowej nie bilansują się, różnica jest określana zazwyczaj jako różnica kursowa niezależnie od ustawienia opcji Bilansowania kwot w walucie podstawowejKonfiguracji jednostki organizacyjnej. Oznacza to, że w przypadku ręcznego bilansowania kwoty w walucie podstawowej limit tolerancji księgowanych operacji bilansujących nie istnieje.

Bilansowanie w czwartej walucie

Możesz wybrać zapisywanie rozliczeń w czwartej walucie, jeżeli jest ona używana w jednostce organizacyjnej. Czwarta waluta może być zmienna lub stała.

Jeżeli wybierzesz zapisywanie rozliczeń w czwartej walucie, kwoty czwartej waluty operacji muszą być dopasowane przed zaksięgowaniem rozliczenia.

Uwaga:  Jeżeli czwarta waluta jest zdefiniowana jako zmienna dla jednostki organizacyjnej, wystarczy jedynie rozliczenie operacji w czwartej walucie.

Po zbilansowaniu sum w czwartej walucie, system sprawdza sumy rozliczeń w innych walutach. Sprawdzana jest suma dla waluty podstawowej i waluty operacji przed sumami dla drugiej waluty podstawowej/raportowej.

Jeżeli sumy rozliczenia w walucie podstawowej nie bilansują się, różnica jest określana zazwyczaj jako różnica wymiany walut. To, w jaki sposób różnica ta jest traktowana, zależy od reguły Bilansowania kwot w walucie podstawowej dla jednostki organizacyjnej.

Jeżeli w polu kwoty w walucie podstawowej dla jednostki organizacyjnej wybrano Automatycznie, a różnica mieści się w progu automatycznego bilansowania, system automatycznie księguje różnicę na konto zrealizowanych zysków lub strat. Zob. Księgowanie różnic wymiany podczas rozliczenia. Jeżeli w polu Bilansowanie kwoty w walucie podstawowej dla jednostki organizacyjnej wybrano Ręcznie, wymuszane jest ręczne bilansowanie rozliczeń w tej walucie.

Bilansowanie drugiej waluty podstawowej/raportowej

Nie możesz zapisać, a więc tym samym zbilansować, rozliczeń w drugiej walucie podstawowej/raportowej. Jeżeli jednak dla rozliczeń bilansują się waluty podstawowa i operacji, system sprawdza kwoty w drugiej walucie podstawowej/raportowej, jeżeli używana jest Wartość 3.

Jeżeli kwoty te bilansują się, rozliczenia są księgowane.

Jeżeli kwoty te nie bilansują się różnica jest traktowana na różne sposoby, zależnie od tego, czy Wartość 3 jest używana jako druga waluta podstawowa lub waluta raportowa, a także od reguł Bilansowania kwoty Wartości 3.

Jeżeli w Bilansowaniu kwoty Wartości 3 dla jednostki organizacyjnej wybrano Automatycznie, różnica jest księgowana automatycznie. Jeżeli Wartość 3 odpowiada drugiej walucie podstawowej, różnica jest księgowana jako zaokrąglenie na konto bilansowania określone w Ustawieniach jednostki organizacyjnej. Jeżeli Wartość 3 odpowiada walucie raportowej, różnica jest księgowana jako różnica wymiany na konto zrealizowanych zysków i strat określone w Ustawieniach jednostki organizacyjnej. Zob. Księgowanie różnic wymiany podczas rozliczenia.