Odpisywanie braku zbilansowania
Funkcja odpisu/dopisu zapewnia dodatkową metodę przetwarzania niezbilansowanych kwot podczas korzystania z opcji dopasowywania funkcji Rozliczanie konta, Rozliczenie na bieżąco i Dopasowywanie operacji. Funkcję można włączyć lub wyłączyć za pomocą Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
Jeśli funkcja jest włączona, niedopasowana kwota jest uznawana za dopis lub odpis, a nie za potencjalny rabat. Każda różnica w kwotach w walutach dopasowania jest traktowana jako dopis/odpis, niezależnie od waluty wybranej jako waluta dopasowania.
Jeżeli kwota braku zbilansowania mieści się w granicach tolerancji ustawionej w konfiguracji jednostki organizacyjnej, różnica jest automatycznie księgowana na konto dopisu lub odpisu, zależnie od znaku różnicy. Konta odpisu są definiowane w konfiguracji jednostki organizacyjnej i jeżeli nie podasz konta dopisu, różnica będzie zawsze księgowana na konto odpisu/netto.
Wartość tolerancji odpisu/dopisu jest zdefiniowana w walucie podstawowej dla jednostki organizacyjnej. Jeżeli waluta dopasowania nie jest walutą podstawową, kwota braku zbilansowania jest najpierw przewalutowana na walutę podstawową, a następnie porównywana z tolerancją.
Po zaksięgowaniu odpisu/dopisu w walucie dopasowania, rozliczenie może nadal nie bilansować się w pozostałych walutach. Jest to spowodowane zmianami kursów walut i różnice te są traktowane jako różnice wymiany.
Dopasowanie w czwartej walucie
Jeżeli rozliczenia są dopasowywane w czwartej walucie i kwoty te nie bilansują się, różnica jest przewalutowana na inna walutę za pomocą kursów wymiany zawartych w operacji gotówkowej. Jeżeli rozliczono jedno lub więcej księgowań, obliczany jest średni kurs wymiany na podstawie kursów we wszystkich księgowaniach gotówkowych. Jeżeli księgowanie gotówkowe nie zostało rozliczone w zestawie rozliczenia, wyświetlany jest komunikat o błędzie.
Operacja gotówkowa jest określana przez Typ rejestru księgowania ustawiony dla każdej operacji danego typu rejestru. Zob. Ustawianie typów rejestrów.