Jak traktowana jest wartość rabatu podczas rozliczania

Rozliczenie konta (ACA) oraz rozliczanie na bieżąco, będące częścią zapisu do księgi, mogą automatycznie obliczać i stosować rabaty w operacjach zaznaczonych do rozliczenia dla pojedynczych płatności gotówkowych na kontach dłużnika/należności, wierzyciela/płatności oraz kontach klienta.

Uwaga: Jeśli w Konfiguracji jednostki organizacyjnej aktywowano opcję Bilansowanie różnic kursowych, rabat nie będzie obliczany podczas dopasowywania. Korzystanie z tej funkcji powoduje wyłączenie opcji automatycznego obliczania rabatu.

Jeśli postanowisz zaksięgować lub zapisać niezbilansowane rozliczenia, funkcja księgowania oblicza wysokość dostępnych rabatów i wykorzystuje je podczas bilansowania rozliczeń.

Jeśli rozliczane operacje nadal nie bilansują się, sprawdzane są tolerancje rabatu. Jeżeli kwota braku zbilansowania mieści się w granicach tolerancji, staje się ona dodatkowym rabatem.

Jeżeli nie, system pozwala na wybór dalszych kroków. Jeżeli operacje mogą być zrabatowane, możesz zastosować kwotę braku zbilansowania jako rabat. Możesz tez wygenerować i zaksięgować dodatkową operację bilansującą. Możesz również zmodyfikować rozliczenia, na przykład podzielić operacje.

Uwaga: Jeżeli dla rabatu obliczany jest podatek, dokonywane jest to na tym etapie. Zob. Zasady automatycznego obliczania podatków.

Obliczanie rabatu

System przegląda wszystkie operacje faktur i not kredytowych wybrane do rozliczenia. Do określenia, czy dozwolony jest rabat i obliczenia go wykorzystywane są szczegóły warunków płatności. Przede wszystkim są to dwie daty terminu rabatu i procent rabatu. Zob. W jaki sposób określane są rabaty i zawarte podatki?

Rabat jest obliczany automatycznie tylko wtedy, gdy rozliczenie dokonywane jest dla pojedynczej operacji płatności gotówkowej, ponieważ do określenia, czy należny jest rabat używana jest data płatności gotówkowej.

Uwaga: Kod warunków płatności przydzielony do konta klienta lub dostawcy jest wyświetlany w zakładce Szczegóły konta w formularzu Wyniki wyszukiwania – Rozliczenie konta, zależnie od używanej wersji formularza. Określane są dwie daty terminu rabatu i procent rabatu. Zob. Przeglądanie operacji pobranych do rozliczenia.

Dozwolony rabat jest następnie porównywany z kwota braku zbilansowania rozliczenia. Jeżeli kwota rabatu powoduje zbilansowanie rozliczeń, automatycznie księgowane są rejestr rabatu i rozliczenia.

Jeżeli suma dostępnego rabatu jest większa niż kwota braku zbilansowania, rabat dla każdej operacji jest zmniejszany pro rata w celu ich zbilansowania. Rejestr rabatu i rozliczenia księgowane są automatycznie.

Przegląd tolerancji rabatu

Jeżeli po przydzieleniu rabatu rozliczenia nadal się nie bilansują, stosowane są tolerancje rabatu. Są one zdefiniowane w Typach rejestrów (JNT) i mogą być wartością procentową i/lub kwotą. Tolerancje te są stosowane do różnicy pomiędzy obliczonym rabatem a kwotą rabatu, która została pobrana, czyli kwoty braku zbilansowania.

Jeżeli kwota braku zbilansowania mieści się w granicach kwoty tolerancji/tolerancji procentowej, staje się ona dodatkowym rabatem. Rejestr rabatu i rozliczenia księgowane są automatycznie.

Ręczne przydzielanie rabatu

Jeżeli po przydzieleniu rabatu i tolerancji rabatu suma rabatu jest niższa od kwoty wymaganej do zbilansowania rozliczeń, proces dopasowania nie księguje rejestru lub rozliczeń. Pozwala on natomiast na wybranie, czy cała kwota braku zbilansowania ma zostać uznana za rabat, czy też rozliczenia należy zbilansować w inny sposób.

Zob. Stosowanie braku zbilansowania jako rabatu podczas rozliczenia.

Tworzenie operacji rabatu

Proces dopasowania księguje rabat na konta wejściowe lub wyjściowe rabatu określone w Typach rejestrów (JNT), zależnie od tego, czy jest to rabat od operacji kupna czy sprzedaży. Jeżeli nie określono konta rabatu, musisz wprowadzić kod konta.

Uwaga: Jeśli budżet rabatu może zostać przekroczony, wyświetlone zostanie ostrzeżenie.