Wykonanie płatności
Realizacja płatności (PYR) zapewnia ustawienie automatycznej płatności. Pozwala ono kontrolować wszystkie operacje na kontach wierzyciele/płatności i kontach klienta, wybierane do płatności, a także czas ich wykonania oraz stosowaną metodę płatności.
Możliwe są następujące metody Realizacji płatności:
- płatności tworzone przez system przy użyciu drukowanych dokumentów płatności, np. czeków
- zautomatyzowane płatności bankowe za pomocą elektronicznych przelewów bankowych
- płatności jednorazowe pojedynczych dostawców
- „niezdefiniowaną” metodę płatności dotyczącą innych czynności, np. rozliczania kont międzyzakładowych.
Trzy etapy przetwarzania płatności
Automatyczne wykonywanie płatności składa się z trzech niezależnych etapów:
-
Identyfikacja i wybór operacji do płatności:
Operacje można wybrać na dwa sposoby:
- Przy użyciu profili płatności w celu określenia głównych kryteriów wyboru stosowanych podczas Wykonania płatności. Kryteria wyboru są stosowane w trakcie Wykonania płatności. Określają one wybór operacji do zapłaty. Więcej informacji na ten temat znajduje się w części Czym są profile płatności?; informacje na temat korzystania z formatki są dostępne w części Konfiguracja profili płatności.
- Pulpit pozwala wybrać operacje do płatności, a następnie przekazać je do Wykonania płatności w celu ich spłacenia.
Profil płatności jest zawsze wymagany podczas tworzenia płatności przy użyciu Wykonania płatności, nawet jeśli operacje wybrano za pomocą panelu kontrolnego.
-
Wygenerować operacje wymagane do zrealizowania wybranych płatności.
Wykonanie płatności wykonuje analizę operacji przekazanych do płatności. Następnie tworzy operacje wymagane do poszczególnych płatności i zestawienie danych wykonania płatności. Jeśli w danej operacji można udzielić rabatu, tworzone są odpowiednie księgowania związane z udzielonym rabatem. Ponadto, jeśli wartość udzielonego rabatu zawiera kwotę podatku, która powinna zostać wystornowana, podczas procesu podatek zostaje obliczony, a następnie wykonywane są księgowania korygujące kwotę rabatu i rejestrujące podatek.
Podczas wykonania płatności tworzony jest plik szczegółów płatności; jest on używany do tworzenia dokumentów płatności, np. czeków. W przypadku automatycznych płatności bankowych można wygenerować plik przelewu bankowego.
Dalsze informacje znajdują się w części Czym jest realizacja pobrania płatności? i Rozpoczynanie realizacji płatności w podręczniku użytkownika/plikach pomocy modułu Finanse.
-
Wygenerować dokumenty płatności.
Funkcja Dokumenty płatności służy do drukowania dokumentów wymaganych w operacji płatności, na przykład czeków i zawiadomień o przelewie lub tylko zawiadomień o przelewie. Ponieważ dokumenty te są tworzone za pomocą funkcji raportujących SunSystems, użytkownik ma możliwość zmiany ich formatu. Można także użyć Projektanta raportów w celu zapisania szczegółów płatności w osobnym pliku tekstowym.
Dalsze informacje znajdują się w części Jakie dokumenty płatności są dostępne? i Generowanie dokumentów płatności w podręczniku użytkownika/plikach pomocy modułu Finanse.