Wprowadzanie szczegółów rejestru
Zapis do księgi (LEN) to funkcja używana do wprowadzania szczegółów rejestru on-line. Formularz ten zawiera wszystkie lub niektóre szczegóły, zależnie od typu rejestru i układu formularza.
Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób wprowadzać rejestr on-line, zob. Skrócony podręcznik wprowadzania rejestru.
- Szczegóły identyfikacyjne rejestru
- Standardowe szczegóły wiersza
- Dodatkowe szczegóły wiersza
- Warunki płatności
- Wielowalutowość
- Szczegóły pozycji majątku
-
Określ te informacje w Szczegółach identyfikacyjnych rejestru:
- Typ rejestru
- Typ rejestru lub operacji księgowej, który chcesz wprowadzić, określony w Typach rejestrów (JNT). Rejestr nie może mieć statusu zamknięty lub zawieszony.
Uwaga: Typ rejestru można połączyć z profilem płatności w celu opłacenia operacji natychmiast po zaksięgowaniu. Zob. Natychmiastowe opłacanie operacji.
- Jednostka organizacyjna
- Jednostka organizacyjna, w której zaksięgowany ma zostać rejestr. Pole to może być wstępnie wypełnione.
- Kod użytkownika
- Twoje inicjały, kod działu lub inny kod służący do identyfikacji twórcy tego rejestru. Opcja Wymuszenie źródła rejestru w Konfiguracji księgi (LES) określa, czy identyfikator operatora tworzącego lub księgującego rejestr jest wprowadzany automatycznie, czy też konieczne jest ręczne wpisanie identyfikatora.
-
Określ te informacje w Standardowych szczegółach wiersza:
- Identyfikator operacji
- Identyfikator odnoszący się do operacji księgowej lub rozliczeniowej, zazwyczaj pochodzący z numeru źródłowego dokumentu, na przykład faktury.
- Numer wiersza
- Numer wiersza stanowiący część identyfikatora bieżącej operacji jest automatycznie zwiększany. Jeśli chcesz wyświetlić, zmodyfikować lub usunąć wiersz, podaj numer wiersza oraz, jeśli istnieje, przyrostek numeru wiersza, aby znaleźć odpowiednią operację.
- Okres rozrachunkowy
- Operacje są księgowane w okresie wybranym w tym polu. Domyślnie jest to okres bieżący, chyba że zmienisz tę opcję w ustawieniach. Możesz przeprowadzać księgowanie jedynie w zakresie okresów otwartych ustalonych w Konfiguracji księgi (LES). Zob. Do jakich okresów można księgować?
- Data operacji
- Data odnosząca się do danej operacji. Domyślnie jest to data z poprzedniego wiersza dla bieżącego identyfikatora operacji
lub data bieżąca. Możesz wybrać inną datę wpisując ja ręcznie lub wybierając ją z kalendarza (aby wyświetlić kalendarz, kliknij
strzałkę w dół).
Możesz przeprowadzać księgowanie jedynie w zakresie okresów otwartych ustalonych w Konfiguracji księgi (LES). Zob. Do jakich okresów można księgować?
- Kod konta
- Kod konta, utworzony za pomocą Planu kont (COA), dla którego księgowana jest wartość danego wiersza. Nie możesz wybrać zamkniętego konta. Po wybraniu zawieszonego konta
wyświetlane jest ostrzeżenie, możesz jednak nadal księgować na to konto.
Możesz zostać poproszony o wprowadzenie poprawnego kodu. Kod konta może tez zostać zapisany w ustawieniach wstępnych i wstawiony automatycznie. Jeśli typ konta został określony wcześniej, konieczne jest wybranie konta określonego typu, np. wierzyciela/zobowiązań lub bilansowego.
- Opis
- Opis operacji. Domyślnie jest to opis używanego typu rejestru. Opcję tę można nadpisać.
Opcja Opis dla wiersza w Typach rejestrów (JNT) służy do określania, czy pole może pozostać puste. Po wybraniu opcji Brak opisu domyślnego musisz zawsze wprowadzać opis dla każdego wiersza. Po wybraniu opcji Opis domyślny – Pomiń poszczególne identyfikatory, możesz wprowadzić nowy opis po każdej zmianie identyfikatora operacji. Po wybraniu opcji Opis domyślny – Pomiń poszczególne wiersze, możesz wprowadzić inny opis dla każdego wiersza. Jeśli nie wprowadzono innego opisu, domyślnie używana jest Nazwa rejestru.
Ustawienia rejestrów (JNP) pozwalają określić, czy w opisie ma znaleźć się kod konta lub nazwa konta.
- Waluta (podst.)
-
- W środowisku jednowalutowym jest to kwota operacji. Jeśli kwota jest podawana w jednostkach całkowitych, nie musisz wpisywać
separatora dziesiętnego i wartości dziesiętnych. Format kwot, m.in. liczba miejsc dziesiętnych, separator dziesiętny i separator
tysięcy, jest określony w Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
Kwota może być ustalona lub obliczana automatycznie na podstawie innego wiersza rejestru. W polu Dt/Cr możesz wybrać opcję pozwalającą na ustawienie tej waluty jako waluty bilansowania.
Uwaga: W środowisku wielowalutowym kwota ta może być również obliczona na podstawie innej waluty. Dalsze informacje na ten temat znajdują się w części Wielowalutowość poniżej.Jeśli korzystasz z funkcji kontroli limitu budżetu zobowiązań i wydatków, w przypadku wprowadzenia w danym wierszu kwoty przekraczającej dostępny budżet wyświetlone zostanie ostrzeżenie. Zob. Ustawienia kontroli budżetu dla konta.
- W środowisku jednowalutowym jest to kwota operacji. Jeśli kwota jest podawana w jednostkach całkowitych, nie musisz wpisywać
separatora dziesiętnego i wartości dziesiętnych. Format kwot, m.in. liczba miejsc dziesiętnych, separator dziesiętny i separator
tysięcy, jest określony w Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
- Debet/Kredyt
- Znacznik Debet lub Kredyt informuje o tym, czy dana kwota stanowi należności, czy zobowiązania.
Możesz również wybrać opcję bilansowania w celu automatycznego przypisania znacznika Dt/Cr i znacznika kwoty do wartości wymaganej do zbilansowania:
- całego rejestru,
- operacji o identyfikatorze operacji w bieżącym wierszu,
- operacji dla okresu w bieżącym wierszu.
Jeśli w różnych wierszach rejestru używane są różne waluty operacji lub jeśli kurs wymiany dla któregokolwiek wiersza rejestru nie jest zgodny z bieżącym kursem dziennym lub okresowym, w celu zbilansowania wszystkich wartości w innych walutach wygenerowanych może zostać kilka wierszy operacji bilansujących. W takim przypadku wygenerowane operacje bilansujące będą posiadać taki sam numer wiersza, ale każdej z nich przypisany zostanie inny przyrostek (wyświetlany w drugim polu numeru wiersza).
- Kody analityczne księgi
- Istnieje możliwość wprowadzenia do dziesięciu kodów analitycznych operacji. Kody analityczne można wprowadzać tylko dla tych
wymiarów analizy, które zostały przypisane do operacji księgi. To, jakie kody analityczne są wymagane i czy ich wprowadzanie
jest obowiązkowe lub opcjonalne, uzależnione jest od typu rejestru i konta powiązanego z operacją rejestru. Kody można ustawić
wstępnie za pomocą wstępnych ustawień rejestru. Zob. Które kody analityczne są wymagane?
Można wprowadzać tylko istniejące kody analityczne zdefiniowane w Kodach analitycznych (ANC), chyba że w wymiarze analizy dopuszczono wprowadzanie niezatwierdzonych kodów.
Aby wybrać dostępne kody dla każdego z wymiarów analizy z formularza Znajdź kod analityczny, kliknij przycisk Zapytanie znajdujący się obok wymiaru analizy.
Uwaga: Po uzupełnieniu bieżącego wiersza rejestru, do edycji dostępne będą te wymiary analizy, które początkowo były zablokowane (ze względu na reguły, takie jak brak zezwolenia konta). Jeżeli jednak wpiszesz dane w te pola, system nadal będzie dokonywać sprawdzenia w taki sam sposób, jak poprzednio i nie będzie zezwalał na wprowadzenie wymiarów, które są zablokowane w regułach wymiarów.Uwaga: Jeśli korzystasz z wymiaru analizy, który został zdefiniowany jako wymiar numerów kolejnych operacji, kod musi mieć postać numeryczną.
-
Określ te informacje w Dodatkowych szczegółach wiersza:
- Data wartości
- Tylko dla operacji gotówkowych, zgodnie z polem Typ rejestru księgowania w Typach rejestru (JNT). Data, w której lub po której operacja może zostać rozliczona.
- Data raty
- Data raty dla operacji, w przypadku gdy księgowana jest jedna z rat. Pole to jest wymagane tylko wtedy, gdy w Konfiguracji księgi (LES) zaznaczono opcje sprawdzania rat i sprawdzana jest data raty.
- Numer raty
- Numer raty dla operacji, w przypadku gdy księgowana jest jedna z rat. Pole to jest wymagane tylko wtedy, gdy w Konfiguracji księgi (LES) zaznaczono opcje sprawdzania rat i sprawdzany jest numer raty.
- Znacznik rozliczenia
- Podczas zapisu do księgi, w tym polu można ustawić znacznik rozliczenia dla rejestru. Więcej informacji można znaleźć w rozdziale Czym są znaczniki rozliczenia? Wymuszone wykazy i dokumenty rejestrów będą generowane w zależności od ustawień znacznika rozliczenia. Po wydrukowaniu operacji jej znacznik rozliczenia wzrasta o 1.
- Wartość pozabilansowa
- Dla tego wiersza rejestru możesz wprowadzić wartość pozabilansową. Może to być wartość niegotówkowa powiązana z wierszem rejestru,
np. ilość lub liczba osób. Wprowadzenie wartości pozabilansowej jest niemożliwe, jeśli w polu Reguła księg. wartości bezwal. w Konfiguracji jednostki organizacyjnej wybrano opcję 0–niezdefiniowane lub w polu Ignor.reg.księg.w wal.pozabil. w Typach rejestru (JNT) wybrano opcję 0–niezdefiniowane.
Uwaga: Po wprowadzeniu kwoty pozabilansowej w trakcie korzystania z Ilości pozycji majątku, może ona wpłynąć na liczbę pozycji majątku zapisanych w rejestrze pozycji majątku. Zob. Szczegóły pozycji majątku, poniżej.
- Tekst standardowy
- Do wiersza rejestru można dodać tekst standardowy, wybierając Czynność > Wiersz > Tekst standardowy.
- Notatki rejestru
- Określa, czy do danego wiersza rejestru dostępne są notatki rejestru. Aby utworzyć i przypisać notatki do rejestru, wybierz Czynność > Wiersz > Notatki.
- Drugi identyfikator
- Jeśli Drugi identyfikator nie służy do wprowadzania Numerowania voucherów, możesz wprowadzić dowolny Drugi identyfikator dla
każdego wiersza rejestru.
Uwaga: Jeśli Drugi identyfikator jest wymagany, konieczne jest umieszczenie go na formatce Zapis do księgi za pomocą Projektanta formatek (FRD).
- Dodatkowe pola
- Dla każdego wiersza rejestru można wprowadzić dodatkowe informacje takie jak dodatkowe identyfikatory czy powiązane daty,
pod warunkiem że zostały one wcześniej zdefiniowane w Ustawieniach pól dodatkowych (AFS).
Uwaga: Jeśli dodatkowe pola są wymagane, konieczne jest umieszczenie ich na formatce Zapis do księgi za pomocą Projektanta formatek (FRD).
-
Poniższe pola określają szczegółów płatności dla operacji rejestru. Są one wymagane jedynie wtedy, gdy operacja odnosi się
do zakupu lub sprzedaży (jak w przypadku faktury czy noty kredytowej). Aby zdefiniować te szczegóły, można użyć warunków płatności.
Kod warunków płatności dla operacji można wprowadzić ręcznie lub wygenerować na podstawie warunki płatności dla dostawcy lub
klienta. Zob. Powiązanie warunków płatności z operacjami rejestru. Określ te informacje w Warunkach płatności:
- Termin płatności
- Ostateczna data uiszczenia lub otrzymania płatności. Jeśli stosowane są warunki płatności, termin może być obliczany automatycznie.
Termin płatności można też wpisać ręcznie.
Jeśli dla danego typu rejestru skonfigurowano pole Pomiń zaleganie/rabaty, wówczas jako termin płatności będzie użyta data operacji, która zostanie wstawiona zamiast obliczonej lub wprowadzonej daty. Opcji tej używa się do żądania natychmiastowej płatności.
- Kod warunków
- Kod warunków płatności dla operacji. Określa on wybrane daty i warunki rabatu. Jeśli to pole nie zostanie wypełnione, zostanie użyty kod warunków płatności przypisany do dostawcy lub klienta. Zob. Powiązanie warunków płatności z operacjami rejestru.
- Data dokumentu 1-4
- Dla każdej operacji można zapisać cztery daty dokumentu. Mogą być one drukowane na dokumentach płatności lub używane podczas tworzenia raportów. Daty te można określić w warunkach płatności lub wprowadzić ręcznie.
- Przedrostek 1-4
- Przedrostek i numer przypisane do maksymalnie czterech grup dokumentów.
- Data rabatu 1/procent
- Pierwsza data rabatu oraz wartość procentowa rabatu za szybką spłatę stosowana w przypadku realizacji płatności przed wyznaczoną
datą. Szczegóły te można określić w warunkach płatności lub wprowadzić ręcznie.
Jeśli dla danego typu rejestru skonfigurowano pole Pomiń zaleganie/rabaty, wówczas jako termin rabatu będzie użyta data operacji.
- Data rabatu 2/procent
- Druga data rabatu oraz wartość procentowa rabatu za szybką spłatę stosowana w przypadku realizacji płatności przed wyznaczoną
datą. Jeżeli minął pierwszy termin rabatu, pod uwagę brane są szczegóły drugiego terminu. Szczegóły te można określić w warunkach
płatności lub wprowadzić ręcznie.
Jeśli dla danego typu rejestru skonfigurowano pole Pomiń zaleganie/rabaty, wówczas jako termin rabatu będzie użyta data operacji.
- Data/Procent opóźnionej płatności
- Po przekroczeniu terminu płatności istnieje możliwość naliczania odsetek. Data opóźnionej płatności oraz Procent odsetek mogą
zostać określone przez użytkownika. Dane te mogą zostać obliczone automatycznie, na podstawie warunków płatności, lub na podstawie
danych wprowadzonych ręcznie.
Uwaga: Dane te mają charakter informacyjny i nie służą do automatycznego obliczania kwoty odsetek.
- Data odsetek/Procent
- Możesz zastosować naliczanie odsetek od kwoty operacji i określić datę odsetek i stopę procentową odsetek. Dane te mogą zostać
obliczone automatycznie, na podstawie warunków płatności, lub na podstawie danych wprowadzonych ręcznie.
Uwaga: Dane te mają charakter informacyjny i nie służą do automatycznego obliczania kwoty odsetek.
-
Dla każdej operacji można wprowadzić cztery waluty (mogą one również zostać przeliczone automatycznie). Wartości te uzależnione
są od konfiguracji jednostki organizacyjnej i zasad księgowania, nadrzędnych ustawień typu rejestru lub konta oraz stałych
ustawień rejestru. Zobacz: Wprowadzanie rejestrów wielowalutowych.
Nie można wprowadzać wartości w piątej walucie, jednakże podczas tworzenia operacji można utworzyć kod piątej waluty na podstawie konta lub Konfiguracji jednostki organizacyjnej. Dzięki temu można będzie obliczyć wartości w piątej walucie ad hoc podczas tworzenia raportów.
Uwaga: Dla walut zawartych w rejestrze musi być zdefiniowany przynajmniej jeden kurs dzienny lub okresowy. -
W środowisku wielowalutowym mogą być wymagane poniższe szczegóły waluty operacji. Niektóre z tych szczegółów można ustawić
wstępnie we wstępnych ustawieniach rejestru. Zasada księgowania 2 waluty zdefiniowana w Ustawieniach jednostki organizacyjnej określa, czy szczegóły te muszą być wpisane ręcznie, czy też mogą zostać obliczone automatycznie.
Uwaga: Wprowadzenie wartości w walucie operacji jest niemożliwe, jeśli w polu Reguła księg. wartości 2 w innej walucie w Konfiguracji jednostki organizacyjnej wybrano opcję Niezdefiniowane lub w polu Ignor.reg.księg. w wal. oper. w Typie rejestru (JNT) wybrano opcję Nieużywane.
Określ te informacje w Walucie operacji:
- Kod waluty operacji
- Kod waluty używanej jako waluta operacji. Kod ten może być wstępnie ustawiony dla rejestru lub ustawiony jako domyślny dla zestawu kodów waluty konta.
- Kurs waluty oper.
- Kurs używany do przeliczania wartości w tej walucie na walutę przeliczeniową. Kurs ten może być wstępnie ustawiony dla rejestru.
W przeciwnym razie ustawiany jest domyślny kurs podany w Dziennych kursach walut (CND) lub Okresowych kursach walut (CNP).
Możesz jednak wprowadzić inny kurs dla tej operacji rejestru, nadpisując domyślny kurs. Nowy kurs musi mieścić się w ramach tolerancji kursu. Zob. Czym jest Kontrola tolerancji kursu?
- Kwota w walucie operacji
- Kwota operacji wyrażona w walucie operacji. Wartość tę możesz wprowadzić ręcznie. Jeśli dla opcji Obliczane jeśli nie wprowadzone w Konfiguracji jednostki organizacyjnej wybrano ustawienie Reguła księgowania innej wal., kwota jest obliczana na podstawie innej wartości operacji.
- Debet/Kredyt
- Informuje o tym, czy dana kwota stanowi należności, czy zobowiązania. Możesz również wybrać opcję bilansowania w celu automatycznego przypisania znacznika Dt/Cr i znacznika kwoty do wartości wymaganej do zbilansowania rejestru, operacji lub okresu.
-
Poniższe szczegóły waluty podstawowej są wymagane. Niektóre z tych szczegółów można ustawić wstępnie we wstępnych ustawieniach
rejestru. Reguła księgowania waluty podstawowej zdefiniowana w Ustawieniach jednostki organizacyjnej określa, czy szczegóły te muszą być wpisane ręcznie, czy też mogą zostać obliczone automatycznie.
Określ te informacje w Walucie podstawowej:
- Kod waluty (podst.)
- Kod waluty podstawowej jest wyświetlany automatycznie. Jest on zdefiniowany w Konfiguracji jednostki organizacyjnej i nie może zostać zmieniony.
- Kurs waluty podstawowej
- Kurs używany do przeliczania wartości w walucie podstawowej na walutę przeliczeniową. Kurs ten może być wstępnie ustawiony
dla rejestru. W przeciwnym razie ustawiany jest domyślny kurs podany w Dziennych kursach walut (CND) lub Okresowych kursach walut (CNP).
Możesz jednak wprowadzić inny kurs dla tej operacji rejestru, nadpisując domyślny kurs. Nowy kurs musi mieścić się w ramach tolerancji kursu. Zob. Czym jest Kontrola tolerancji kursu?
Nie możesz zmodyfikować liczby miejsc po przecinku dla kursu.
- Kwota waluty podstawowej
- Kwota operacji podana w walucie podstawowej. Kwota ta jest wymagana. Można ją wprowadzić ręcznie lub może ona zostać wyliczona na podstawie reguł księgowania.
-
Poniższe szczegóły walutowe odnoszą się do drugiej waluty podstawowej lub waluty raportowej danej operacji, zależnie od ustawień
Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
Uwaga: Kwoty w drugiej walucie podstawowej/raportowej nie mogą zostać wprowadzone i nie będą obliczane automatycznie, jeżeli: - Konfiguracja jednostki organizacyjnej - Wartość 3 - reg. księg. w wal. ustawiono jako Niezdefiniowane. - Typ rejestru - Uchylenie reguły księgowania w walucie 2. podstawowej/raportowej ustawiono jako Nieużywane. - w Planie kont dla opcji Raport z kontroli przeliczenia na karcie waluty wybrano opcję Nie.
Określ te informacje w opcji Druga waluta podstawowa lub waluta raportowania:
- Kod drugiej waluty podst./raportowej
- Kod drugiej waluty podstawowej lub waluty raportowej jest wyświetlany automatycznie. Jest on zdefiniowany w Konfiguracji jednostki organizacyjnej i nie może zostać zmieniony.
- Kurs drugiej waluty podst./raportowej
- Kurs używany do przeliczania wartości w tej walucie na walutę przeliczeniową. Kurs ten może być wstępnie ustawiony dla rejestru.
W przeciwnym razie ustawiany jest domyślny kurs podany w Dziennych kursach walut (CND) lub Okresowych kursach walut (CNP).
Możesz jednak wprowadzić inny kurs dla tej operacji rejestru, nadpisując domyślny kurs. Nowy kurs musi mieścić się w ramach tolerancji kursu. Zob. Czym jest Kontrola tolerancji kursu?
Nie możesz zmodyfikować liczby miejsc po przecinku dla kursu. - Kwota drugiej waluty podstawowej/raportowej
- Kwota operacji wyrażona w drugiej walucie podstawowej lub walucie raportowej jest obliczana i wyświetlana automatycznie, jeśli dana waluta jest używana. Wartość w walucie raportowej może zostać wpisana wyłącznie, jeśli w Konfiguracji typu rejestru (Nadpis. księgowania) (JDX) ustawiono opcję Uchylenie reguły księgowania w walucie 2. podstawowej/raportowej. Zob. Uchylanie reguł księgowania dla typu rejestru. Wartość w drugiej walucie podstawowej nigdy nie może zostać wprowadzona ręcznie. Poniższe szczegóły są wymagane tylko dla operacji odnoszących się do środków trwałych. Mogą być to operacje zakupu lub sprzedaży środków. Szczegóły te mogą być zapisane na oddzielnej zakładce.
-
Po zdefiniowaniu czwartej waluty w Konfiguracji jednostki organizacyjnej, mogą być wymagane poniższe szczegóły czwartej waluty. Podobnie jak waluta operacji, czwarta waluta może zostać zdefiniowana
w Konfiguracji jednostki organizacyjnej jako zawsze podawana lub podawana tylko wtedy, gdy została wprowadzona.
Uwaga: Kwot operacji nie można wprowadzić dla czwartej waluty, jeśli reguła księgowania 4. waluty została oznaczona jako Niezdefiniowana w Konfiguracji jednostki organizacyjnej lub w ignorowaniu księgowania typu rejestru dla danego rejestru.
Określ te informacje w Czwartej walucie:
- Kod czwartej waluty
- Kod waluty dla czwartej waluty. Kod ten może być ustawiony w Konfiguracji jednostki organizacyjnej, wstępnie ustawiony dla rejestru lub ustawiony jako domyślny dla zestawu kodów waluty konta.
- Kurs czwartej waluty
- Kurs używany do przeliczania wartości w polu Obliczanie na podstawie czwartej waluty w Konfiguracji jednostki organizacyjnej na czwartą walutę. Kurs ten może być wstępnie ustawiony dla rejestru. W przeciwnym razie ustawiany jest domyślny kurs podany w Dziennych kursach walut (CND) lub Okresowych kursach walut (CNP). Możesz jednak wprowadzić inny kurs dla tej operacji rejestru, nadpisując domyślny kurs. Nowy kurs musi mieścić się w ramach tolerancji kursu. Zobacz: Czym jest Kontrola tolerancji kursu?
- Kwota w czwartej walucie
- Wartość tę możesz wprowadzić ręcznie. Jeśli dla opcji Obliczane jeśli nie wprowadzone w Konfiguracji jednostki organizacyjnej wybrano ustawienie Reguła księgowania innej wal., kwota jest obliczana na podstawie wartości w polu Oblicz. 4-tej waluty z w Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
-
Poniższe szczegóły są wymagane tylko dla operacji odnoszących się do środków trwałych. Mogą być to operacje zakupu lub sprzedaży
środków. Szczegóły te mogą być zapisane na oddzielnej zakładce.
Określ te informacje w Szczegółach pozycji majątku:
- Kod pozycji majątku
- Kod pozycji majątku utworzony w Rekordach pozycji majątku (FAS). Nie możesz księgować operacji dla pozycji majątku o statusie Likwidacja. Podczas próby księgowania pozycji majątku po okresie amortyzacji zostanie wyświetlone ostrzeżenie.
- Podkod pozycji majątku
- Istniejący podkod pozycji majątku. Pozwala określić ewentualne obowiązujące dla operacji wymagania dotyczące kodu analizy. Podkody pozycji majątku są definiowane za pomocą funkcji Konfiguracja ustawień księgowania majątku dostępnej za pośrednictwem Rekordów pozycji majątku (FAS).
- Wskaźnik pozycji majątku
- Wybierz Początkowy, jeśli księgowana jest nowa pozycja majątku lub jeżeli dokonujesz przeniesienia pozycji majątku do SunSystems z innej kartoteki pozycji majątku. W pozostałych przypadkach użyj wskaźnika pozycji majątku w celu określenia, czy bieżące księgowanie dokonuje aktualizacji wartości brutto w rekordzie pozycji majątku lub aktualizacji
wartości amortyzacji.
Uwaga: Wprowadzanie amortyzacji w zapisie do księgi nie jest zalecane, poza sytuacjami opisanymi w Ręcznym księgowaniu kwoty amortyzacji.
- Liczba pozycji majątku
- Podczas księgowania majątku trwałego wiele pozycji można wprowadzić jako pojedynczą pozycję aktywów; przykładowo zapis zakupu
100 krzeseł stanowi pojedynczą pozycję. Pole Kwota zbilansowana w Zapisie do księgi (LEN) pozwala zapisać liczbę jednostek.
Uwaga: Aby zapisać liczbę pozycji majątku w Zapisie do księgi (LEN), należy wcześniej zdefiniować: - zaznacz Użyj ilości pozycji majątku na karcie Ogólne w Konfiguracji księgi (LES) - Reguła księg. wartości bezwal. na karcie Wartość pozabilansowa w Konfiguracji jednostki organizacyjnej ustawić jako 0-Niezdefiniowane - pole Uchylenie reguły księgowania wartości pozabilansowej w Nadrzędnych ustawieniach typów rejestrów (JDX) musi być ustawione jako 0-Niezdefiniowane. Zob. Uchylanie reguł księgowania dla typu rejestru.
Więcej informacji można znaleźć w rozdziałach Szczegóły pozycji majątku w zapisie do księgi oraz Wprowadzanie operacji pozycji majątku.
- Zapisz zmiany.