Rozliczenie na bieżąco
Właściwości funkcji rozliczania na bieżąco są stosowane w przypadku operacji wprowadzonych z wykorzystaniem danego typu rejestru i księgowanych w ramach procesu zapisu do księgi. Umożliwiają dopasowanie procesu rozliczania.
-
Określ te informacje:
- Numerowanie operacji
-
Domyślna kolejność, w jakiej operacje są wyświetlane w oknie Rozliczenie konta (ACA) oraz podczas rozliczania na bieżąco. Kolejność nierozliczonych operacji jest istotna, ponieważ może pomóc skrócić czas wybierania pasujących do siebie operacji. Dostępne są następujące opcje określania kolejności:
- Okres rozrachunkowy
- Data operacji
- Termin płatności
- Identyfikator operacji
- Kwota podstawowa – porządkowanie według kwoty podstawowej niezależnie od znacznika należności/zobowiązań
- Kwota operacji – porządkowanie według kwoty operacji niezależnie od znacznika należności/zobowiązań
- Konto wejściowe rabatu
-
Konto rabatów generowanych dla kont wierzycieli oraz operacji należności na kontach klientów. Nie można wybrać konta zamkniętego lub pozabilansowego.
- Konto wyjściowe rabatu
-
Konto rabatów generowanych dla kont dłużników oraz operacji zobowiązań na kontach klientów. Nie można wybrać konta zamkniętego lub pozabilansowego.
- Tolerancja
-
Procentowa wartość tolerancji używana podczas obliczania rabatów. Jeśli wartość nie została zdefiniowana, tolerancja nie jest stosowana. Procentowa wartość tolerancji określa dopuszczalną wielkość różnicy między dozwoloną i zastosowaną stawką rabatu. Jeśli różnica mieści się w granicach procentowej wartości tolerancji, uznaje się ją za dodatkowy rabat za szybką spłatę.
Ustalona stawka procentowa rabatu dla konta jest określana na podstawie warunków płatności dotyczących faktur dla dostawców i klientów. Szczegółowe informacje na temat konfiguracji rabatów dla konta znajdują się w części Konfiguracja warunków płatności w podręczniku użytkownika/plikach pomocy dla administratora jednostki organizacyjnej.
- Kwota tolerancji
-
Dopuszczalna różnica między dozwoloną i zastosowaną kwotą rabatu. Jeśli różnica nie przekracza kwoty tolerancji, uznaje się ją za dodatkowy rabat za szybką spłatę.
Uwaga: Jeśli określono zarówno wartość procentową, jak i kwotę tolerancji, rabat musi spełniać oba wymagania, aby został uznany. Oznacza to, że rabat nieprzekraczający procentowej wartości tolerancji, ale przekraczający dozwoloną kwotę tolerancji nie zostanie uznany. - Dni tolerancji rabatu
-
Liczba dni, kiedy możliwe jest zastosowanie rabatu. Jeśli zgodnie z warunkami płatności rabat może zostać zastosowany w przypadku płatności otrzymanych w ciągu 15 dni od daty na fakturze, wprowadzona tutaj liczba zostanie dodana do terminu ważności rabatu, a okres obowiązywania rabatu zostanie przedłużony. Jeśli na przykład w tym polu wprowadzona zostanie wartość 2 dni, rabat będzie dostępny w przypadku opłacenia faktury w ciągu 17 dni od daty na fakturze. Zob. Obliczanie terminów na podstawie warunków płatności w podręczniku użytkownika/plikach pomocy dla administratora jednostki organizacyjnej.
- Zapisz zmiany.