Wprowadzanie operacji pozycji majątku
Nabycie, przeliczanie i inne operacje dotyczące pozycji majątku rejestruje się w SunSystems za pomocą Zapisu do księgi (LEN) lub Importu księgi (LIM). Wprowadzona operacja środka trwałego księgowana jest dla obu kodów sprawozdania bilansowego planu kont w module Finanse i odpowiedniego kodu pozycji majątku w Rejestrze środków trwałych.
Operacje pozycji majątku muszą być wprowadzane z kodem pozycji majątku, podkodem pozycji majątku i znacznikiem pozycji majątku w rejestrze.
- Kod pozycji majątku określa pozycję majątku w rejestrze pozycji majątku.
- Podkod pozycji majątku jest opcjonalny i określa ustawienia wstępne księgowania pozycji majątku, zawierające zestaw domyślnych kodów analitycznych.
- Znacznik pozycji majątku jest niezwykle ważny, gdyż określa on sposób, w jaki wartość pozycji majątku będzie aktualizowana przez kwotę operacji.
Zob. W jaki sposób aktualizowana jest wartość środka trwałego?
Przed wprowadzeniem operacji księgowej nabycia pozycji majątku musisz:
- skonfigurować nową pozycję majątku za pomocą funkcji Rejestr środków trwałych w Rekordach pozycji majątku (FAS),
- zdefiniować odpowiednią nową budżetową pozycję majątku za pomocą funkcji Szczegóły budżetu pozycji majątku (FAB),
- zdefiniować nowe konto sprawozdania bilansowego dla pozycji majątku w księdze głównej za pomocą Planu kont (COA).
Możesz także wprowadzić liczbę pozycji majątku w polu kwoty pozabilansowej. Aby zapisać liczbę pozycji majątku w zapisie do księgi (LEN), należy wcześniej:
- Zaznaczyć opcję Użycie ilości poz. majątku na karcie Ogólne w Konfiguracji księgi (LES).
- Na karcie Wartość pozabilansowa w Konfiguracji jednostki organizacyjnej wybrać Regułę księg. wartości bezwal. inną niżNiezdefiniowane.
- W Nadrzędnych ustawieniach typów rejestrów (JDX) dla Ignor.reg.księg.w wal.pozabil. wybrać opcję inną niż Niezdefiniowane.
Więcej informacji można znaleźć w rozdziałach Wprowadzanie szczegółów rejestru oraz Szczegóły pozycji majątku w zapisie do księgi.
Wpływ blokady amortyzacji
Możesz zablokować skumulowaną do tej pory amortyzację. W takim przypadku obliczana jest amortyzacja liniowa, a wartość netto pozycji majątku jest dzielona przez liczbę pozostałych okresów amortyzacji.
Przykład
W okresie 07/2007 (rok podzielony na 12 okresów) zakupiona została pozycja majątku, której wartość brutto wynosiła 2600 euro. W odniesieniu do pozycji majątku do okresu 11/2011 stosowana jest amortyzacja liniowa 20% w wysokości 43,34 euro. Zaznacz pole „Blokada obliczania amortyzacji” na ekranie Konfiguracja księgi (LES), a następnie zmień stopę amortyzacji na 12,5%.
Przeprowadź historyczną czynność Obliczenia amortyzacji (FDC) dla okresu 06/2012. Obliczona stawka amortyzacji wynosi teraz 7,05 euro. Nowa stawka amortyzacji jest obliczana w następujący sposób:
100 / 12,5% x 12 = 96
Ponieważ w przypadku 52 z 96 okresów zastosowano już amortyzację, nowa stawka będzie stosowana przez pozostałe 43 okresy.
Przykład
Wartość netto pozycji majątku / pozostałe okresy amortyzacji = nowa stawka amortyzacji.
Blokada amortyzacji oraz korekta wartości brutto
Jeżeli blokada amortyzacji jest włączona w Konfiguracji księgi (LES), musisz najpierw uruchomić obliczanie amortyzacji dla poprzednich okresów, a dopiero potem ręcznie zaksięgować korekty wartości brutto pozycji majątku dla danego okresu. Jeżeli jednak zwiększana lub zmniejszana jest wartość pozycji majątku za pomocą znacznika V w zapisie do księgi (LEN) i imporcie księgi (LIM), wyświetlane jest ostrzeżenie, jeżeli amortyzacja nie jest zaktualizowana. Spowodowane jest to faktem, że amortyzacja działa tylko dla nowej wartości w danym okresie rozrachunkowym.
Ręczne księgowanie kwoty amortyzacji
Zazwyczaj nie jest zalecane ręczne księgowanie kwoty amortyzacji za pomocą zapisu do księgi (LEN). Spowodowane jest to faktem, że zaksięgowanie operacji amortyzacji w danym okresie wyłącza pozycję majątku z Obliczania amortyzacji (FDC) dla tego okresu. Jeżeli księgowana kwota nie zgadza się ze wskaźnikiem amortyzacji, wartością brutto i liczbą okresów amortyzacji, to, zależnie od okoliczności, obliczanie amortyzacji dla kolejnych okresów może zawierać kwotę wyrównującą zmianę. Możesz zablokować tę kwotę dla wszystkich pozycji majątku, zaznaczając pole Blokuj obliczanie amortyzacji w Ustawieniach księgi głównej (LES).
Może jednak być wymagane ręczne księgowanie kwoty amortyzacji pozycji majątku, jeżeli:
- Księgujesz kwotę amortyzacji, która poprawnie ustawia amortyzację zgodnie ze współczynnikiem amortyzacji, wartością brutto i liczba okresów amortyzacji. Możesz na przykład zaksięgować skumulowaną amortyzację pozycji majątku, który jest przenoszony do SunSystems.
- Księgujesz amortyzację dla pozycji majątku, która jest pomijana podczas Obliczenia amortyzacji, np. jeśli na karcie Wartość w Rekordach pozycji majątku (FAS) wybrano metodę obliczania amortyzacji Brak amortyzacji.
- Księgujesz ręcznie korektę skumulowanej amortyzacji pozycji majątku, np. w związku z przeliczaniem. W takim przypadku jest zazwyczaj konieczne dopasowanie wartości brutto (za pomocą dodatkowego rejestru), wartości procentowej lub okresu początkowego amortyzacji a Ustawieniach środków trwałych (FAS), aby zaksięgowana ręcznie amortyzacja nie została odwrócona przez Obliczanie amortyzacji w kolejnym okresie.
Oprócz standardowej amortyzacji, jeżeli korzystasz z zaawansowanej amortyzacji, możesz księgować ręczne dopasowania dla amortyzacji progresywnej i degresywnej. Dla każdej z nich musisz użyć rejestrów konkretnych typów, które należy najpierw utworzyć za pomocąTypów rejestru (JNT), wybierając odpowiedni Typ amortyzacji śr. trwałych: standardowa, przyszła lub regresywna.