Ustalenie okresu rozrachunkowego raportu
Jeżeli raport finansowy uruchomiany jest dla przedziału okresów rozrachunkowych, wówczas przedział ten traktowany jest jako okres „bieżący” raportu. Na przykład, jeśli okresem bieżącym jest 006/2001, to do uzyskania wyników z pierwszej połowy roku należy wybrać okresy rozrachunkowe od 001/2001 do 006/2001; wyniki całkowite z tych okresów będą przedstawione w kolumnie okresu bieżącego. Ostatni okres zawsze poprzedza okres wybrany w polu Od.
Wartości narastające od początku roku do podanej daty są kwotami kumulowanymi w okresie rozliczeniowym wybranym w polu Do. Na przykład, po wybraniu okresów rozliczeniowych od 003/2001 do 006/2001, wartości narastające od początku roku do wybranej daty będą dotyczyć wszystkich okresów między 001/2001 a 006/2001.
Określanie rozkładu okresu
Kody kolumn rozkładu okresu, SA i SB, tworzą wiersz zawierający do 13 kwot rozkładu okresu na stronę. W sprawozdaniu wiersz ten jest drukowany bezpośrednio po zwykłym wierszu i zawiera numery okresów określające poszczególne wartości.
Na przykład, jeśli w dwóch pierwszych kolumnach raportu zostaną wprowadzone kody kolumn BR – Budżety od początku roku i BO – rozkład okresu budżetów, wówczas w kolumnie 1, w zwykłym wierszu wydrukowany zostanie budżet od początku roku, a następny wiersz będzie zawierać analizę budżetu dla danych okresów.
Okresy włączane do rozkładu okresu są określane według zawartości pola Od. Na przykład chcąc uwzględnić w raporcie 13 okresów do okresu 013/2001, należy do pola Okres Od wprowadzić 013/2001, a pole Okres Do pozostawić puste. Rozkład okresu zawsze rozpoczyna się od pierwszego okresu roku bieżącego i nie zachodzi na następny rok obrachunkowy.
Określanie okresów kwartalnych
Jeśli użyto kolumn kwartalnych, kwartał rozrachunkowy wybierany jest za pomocą dwóch pól - Kwartał Rozrachunkowy Od i Do. Należy wprowadzić zakres okresów, które łącznie składają się na kwartał. Jeśli zostaną wybrane trzy okresy od 001/2001 do 003/2001, to będą one składały się na dany kwartał. Jeśli używany jest kod kolumny ostatniego kwartału, użyte zostaną te trzy okresy poprzedzające bieżący kwartał.