Czym jest przeszacowanie księgi?
Przeszacowanie księgi (LER) pozwala przeliczyć grupę operacji w jednej walucie na inną walutę. W przypadku waluty przeszacowanej obliczana jest różnica między pierwotną a przeszacowaną kwotą poszczególnych operacji. Różnicę przeszacowania może stanowić:
- niezrealizowany zysk lub strata wynikający z wahań kursu walut lub
- korekta salda wynikająca z różnic przy zaokrąglaniu
Funkcja przeszacowania księgi umożliwia zaksięgowanie operacji przeszacowania w celu uwzględnienia różnic na kontach lub zgłoszenia różnic.
Operacje uwzględniane podczas przeszacowania można określić, ustawiają kryteria wyboru w Profilach przeszacowania księgi (LEP).
Wybór walut źródłowej i docelowej przeszacowania
W zależności od konfiguracji jednostki operacyjnej każda operacja księgowania może zawierać wartości w czterech walutach: podstawowej, walucie operacji, drugiej podstawowej/raportowej oraz czwartej.
Operacja przeszacowania księgi polega na przeliczeniu wartości w walucie docelowej na podstawie wartości w walucie źródłowej. Pobierane są wartości wszystkich operacji w walucie źródłowej, natomiast zweryfikowana wartość docelowa jest liczona przy użyciu kursu wymiany z okresu przeszacowania.
Wybór walut źródłowej i docelowej zależy od wymagań przeszacowania oraz od waluty przeliczeniowej. Te czynniki z kolei wpływają na wartości wyliczane i księgowane w operacjach przeszacowania.
Wybór operacji do przeszacowania
Operacji do przeszacowania można wybierać według: typu konta, zakresu kodów kont, zakresu typów rejestru, zakresu numerów rejestru i kodu waluty. Przykładowo, można dokonać przeszacowania tylko operacji w walucie otwartej na kontach wierzyciela, dłużnika lub klienta.
Kurs używany do przeszacowania to Typ kursu walut (CRT) określony w Profilu przeszacowania księgi. Jeśli Typ kursu walut istnieje, używana jest konfiguracja kursu okresowego z Okresowych kursów walut (CNP). W przeszacowaniu księgi nie używa się kursów dziennych, jednak operacje źródłowe księgowane z kurami dziennymi mogą być przeszacowane.
Księgowanie różnic przeszacowania
Przeszacowanie księgi pozwala przeliczyć wybrane operacje i zaksięgować powstałe w trakcie tego procesu różnice osobno dla poszczególnych operacji.
Chcąc przeszacować dużą ilość operacji, użytkownik może je skonsolidować i przeszacować, a następnie zaksięgować skonsolidowaną różnicę. Dla każdej waluty można dokonać konsolidacji według: okresu, kategorii analizy, pozycji majątku i konta.
Przeszacowanie operacji środków trwałych
Konta, na których księgowana jest amortyzacja pozycji majątku nie są zwykle uwzględniane podczas przeszacowania księgi. Wynika to z tego, że amortyzacja w walucie operacji jest obliczana niezależnie od amortyzacji w walucie podstawowej, w niektórych przypadkach nawet z wykorzystaniem innej metody.
W przypadku innych operacji związanych z pozycjami majątku kody pozycji majątku są zapisywane w danych dotyczących operacji przeliczenia. Istnieje możliwość skonsolidowania operacji przeliczenia wg kodu pozycji majątku.
Tymczasowe księgowanie przeszacowania
Jeśli księgowania tymczasowe są opcjonalne, istnieje możliwość księgowania operacji tymczasowych w Przeszacowaniu księgi.
Inną funkcją powiązaną z przetwarzaniem tymczasowych zapisów księgowych, jest możliwość zapisu kodu kolejności i numerów poszczególnych linii operacji lub utworzenie odnośników w rejestrze; funkcja ta może być użyta niezależnie. Numeracja ta może zostać zastosowana w operacjach Przeszacowania księgi tworzonych przez system.