Przykładowe wiersze raportu wydatków wg MPK
Format przykładowego raportu wydatków dla wydziału kalkulacji zysków został zdefiniowany w Ustawieniach formatów zestawień finansowych (FTF) i jest identyfikowany przez kod tabeli EXP.
Pole Kod zawartości wiersza identyfikuje wiersze, które pojawiają się w raporcie. Wiersze te definiuje się przy pomocy Ustawień wierszy zestawień finansowych (FTR). Można je zidentyfikować przy pomocy kodu zawartości wiersza EXP.
Pole Kod zawartości kolumny identyfikuje kolumny, które pojawiają się w raporcie. Kolumny te definiuje się przy pomocy Ustawień kolumn zestawień finansowych (FTC). Można je zidentyfikować przy pomocy kodu EXP.
Poziomy w Zestawieniach finansowych działają w sposób podobny do kodów poziomów w Sprawozdaniach finansowych.
Używanie Ustawień wierszy zestawień finansowych (FTR) przedstawiono w wierszu 100. Numery wierszy nie są powiązane z konkretną linią raportu, ich jedyną funkcją jest oznaczenie kolejności wierszy w raporcie. Na przykład, wiersz 100 drukowany jest przed wierszem 200 i po wierszu 50.
Wiersz ten jest wierszem Nagłówka i będzie on drukowany niezależnie od ustawień pola Nazwa wiersza. Następny wiersz jest kolejnym wierszem Nagłówka. Niemniej jednak, pole Nazwa wiersza pozostaje bez wskazania, co spowoduje, że linia raportu nie będzie uzupełniona.
Istnieje inny typ wiersza nagłówka – Wiersz strony, który jest używany do drukowania nagłówków w górnej części nowej strony.
W wierszach Nagłówka i Strony można użyć opcji Podkreślenie. Można wybrać Pojedynczą lub Podwójną linię, która będzie drukowana w kolumnach raportu.
Kolejnym typem wiersza jest Kontynuacja. Podobnie jak w Sprawozdaniach finansowych, wiersze Kontynuacji nie pojawiają się w raporcie jako wiersze osobne, natomiast są dodawane do poprzedniego typu wiersza.
Przykładowy wiersz tego typu to wiersz numer 200. Ten typ wiersza dotyczy operacji. Podstawa wiersza określa wybór danych. Ponieważ dotyczą one Kodu konta, konta będą uwzględniane w wierszach tego raportu. Zakres Podstawy wiersza dotyczy numerów od 30000 do 36999; jest to zakres kont, które będą raportowane w tym wierszu.
Zasada działania opcji Szczegółów rozbicia jest podobna do opcji Szczegóły konta w Sprawozdaniach finansowych. W tym przykładzie, opcja ta została wybrana, co oznacza, że każde konto należące do określonego zakresu zostanie wydrukowane w osobnej linii. Nazwa wiersza będzie taka sama jak nazwa konta.
Opcja Zwykły znak w tym przykładzie oznacza, że należności są traktowane jako wartości dodatnie. Wybrano także opcję Kod raportu. Z tego powodu kod konta będzie drukowany w raporcie, jeśli kolumnę zdefiniowano przy pomocy funkcji Kolumny zestawień finansowych.
Podobnie jak w przypadku pozostałych funkcji raportów finansowych, kod wyboru pozwala jako kryteria wyboru wybrać kryteria oraz kody analiz. W tym przypadku są to kryteria wyboru dla tego wiersza.
Obliczanie wartości sumarycznych
Sumowanie raportów Zestawień finansowych działa w ten samo sposób, co w przypadku Sprawozdań finansowych. Istnieje siedem różnych poziomów, od T1 do T7, które mogą się sumować.
Poziom wiersza numer 300 w raporcie EXP to T3. W raporcie zostaną dodane wszystkie poziomy aż do osiągnięcia poziomu T3. Wartości sumaryczne drukowane są w liniach nadkreślenia, natomiast wartości sumaryczne T1 w liniach nadkreślenia i podkreślenia. Aby pominąć te wartości, wprowadź Brak w polu Podkreślenia.