Błędy podczas importu księgi

Import księgi stosuje te same reguły weryfikacji i bilansowania jak zapis do księgi dla każdego przetwarzanego rejestru w celu upewnienia się, że księgowane są tylko prawidłowe rejestry. W parametrach wykonawczych importu księgi możesz wybrać, czy w rejestry wybranym pliku importu będą jedynie weryfikowane, czy też weryfikowane i księgowane. Jeżeli wybierzesz księgowanie rejestrów, możesz także zdecydować, czy po weryfikacji zaksięgujesz rejestr, czy tez wymusisz księgowanie poprzez zaksięgowanie operacji bilansujących na konto zastępcze, jeśli to konieczne.

Błędy importu księgi są wyświetlane w raporcie. Zob. Raporty procesu importu

Księgowanie, jeżeli nie znaleziono błędów

Możesz wybrać opcję Księguj, jeśli brak błędów w polu Księguj operacje (po zaimportowaniu) w Parametrach wykonawczych importu księgi, aby zapobiec księgowaniu rejestrów, które zawierają błędy.

Po wybraniu tej opcji, błędny rejestr pozostaje w tabelach importu i jest oznaczony statusem Błąd – dane nie zaksięgowane.

Błędy są wymienione w raporcie weryfikacji importu księgi i należy zmodyfikować rejestr w celu poprawienia błędów. Możesz ponownie wybrać rejestr do zaimportowania w zwykły sposób. Jeżeli plik importu rejestru nie ma zostać zaksięgowany, możesz po prostu usunąć rejestr z tabel importu. Zob. Usuwanie plików importu księgi.

Jeżeli chcesz edytować szczegóły rejestru w module Finanse, musisz ustawić parametr wykonawczy Księguj jako wstrzymane w celu wczytania błędnych rejestrów jako rejestry wstrzymane. Możesz następnie przeglądać je, udostępnić i zaksięgować w zwykły sposób za pomocą zapisu do księgi, tak jak rejestry wstrzymane ręcznie. Zob. Przywoływanie wstrzymanych rejestrów.

Można również wybrać opcję Księguj, jeśli brak błędów, jeżeli błąd został spowodowany zastosowaniem wygenerowanego przez system zaokrąglenia wynikającego z różnic kursowych.

Wymuszanie księgowania błędnych rejestrów

Możesz wybrać opcję Księguj w polu Księguj operacje (po zaimportowaniu) w Parametrach wykonawczych importu księgi, aby księgować rejestry nawet wtedy, gdy zawierają błędy. Po wybraniu tej opcji, system zastępuje wszystkie błędne szczegóły rejestru i, jeśli to konieczne, wymusza bilansowanie w celu zaksięgowania rejestru.

Rejestr może zawierać różne rodzaje błędów, które traktowane są w różny sposób.

  • Wiersz rejestru może zawierać niepoprawne lub niepełne szczegóły. W tam przypadku import księgi zastępuje nieprawidłowe szczegóły domyślnymi poprawnymi informacjami. Na przykład, jeżeli kod konta w wierszu rejestru jest niepoprawny, podstawiane jest Konto zastępcze błędów. Operacje, które nie mogą zostać poprawione są odrzucane.
  • Dziennik może być niezbilansowany. W takim przypadku:
  • Jeśli niezgodność jest związana z zaokrąglaniem podczas przeliczania, system generuje i księguje operację korekty zaokrąglania. Zob. Księgowanie różnic zaokrąglania poniżej.
  • Jeżeli brak zbilansowania nie wynika z różnicy zaokrąglania, system generuje operację bilansującą, która jest księgowana na konto zastępcze waluty, która się nie bilansuje.
Uwaga: Podczas księgowania błędów na konto zastępcze, musisz sprawdzić powód błędu i wprowadzić nowy rejestr w celu ich skorygowania. Na przykład, jeżeli błąd był spowodowany odniesieniem do niepoprawnego konta, musisz odnaleźć właściwe konto i wprowadzić rejestr odwracający kwotę na koncie zastępczym w celu zaksięgowania na poprawne konto.

Księgowanie różnic zaokrąglania

Jeśli operacje rejestru bilansują się w co najmniej jednej walucie, ale nie we wszystkich wymaganych walutach oraz jeśli kwota niezgodności nie przekracza progu zaokrąglania ustalonego dla waluty w Konfiguracji jednostki organizacyjnej, uznaje się ją za różnicę wynikającą z zaokrąglania.

W takim przypadku kwota niezbilansowana jest automatycznie księgowana na Koncie bilansowym zobowiązań lub Koncie bilansowym należności/netto zdefiniowanym za pomocą Konfiguracji jednostki organizacyjnej.