Przeliczenie księgi (LCN)
- Otwórz Przeliczenie księgi (LCN).
-
Określ te informacje:
- Źródłowa jednostka organizacyjna
-
Jednostka organizacyjna wykorzystywana jako podstawowa podczas przeliczania księgi. Operacje zaksięgowane dla tej jednostki organizacyjnej są wykorzystywane jako podstawa podczas przeliczania księgi.
Uwaga: Operacje i dane statyczne zapisywane w danych jednostki organizacyjnej nie są aktualizowane. - Wartość 1 w walucie/walucie przeliczeniowej
-
Wartość 1 w walucie podstawowej dla źródłowej jednostki organizacyjnej jest wyświetlana automatycznie. Jeśli waluta podstawowa jest też walutą przeliczeniową, obok znajduje się odpowiednie oznaczenie.
- Wartość 2 w walucie przeliczeniowej
-
Jeśli waluta wartości 2 jest ustawiona jako waluta przeliczeniowa, obok znajduje się odpowiednie oznaczenie. Kod waluty nie jest wyświetlany, ponieważ waluta wartości 2 może być różna w zależności od operacji.
- Wartość 3 w walucie przeliczeniowej
-
Wartość 3 w drugiej walucie podstawowej lub walucie raportowej źródłowej jednostki organizacyjnej jest wyświetlana automatycznie. Jeśli ta waluta jest też walutą przeliczeniową, obok znajduje się odpowiednie oznaczenie.
- Wartość pozabilansowa
-
Jeśli w przypadku jednostki organizacyjnej wykorzystywana jest wartość pozabilansowa, obok znajduje się odpowiednie oznaczenie.
- Docelowa jednostka organizacyjna
-
Funkcja przeliczania księgi generuje i księguje nowe operacje dla tej jednostki. Konieczne jest wcześniejsze zdefiniowanie jednostki i skonfigurowanie danych statycznych.
- Źródło wartości 1/2/3/wartości pozabilansowej
-
Do każdej wartości docelowej jednostki organizacyjnej przypisana jest wartość operacji księgowania dla źródłowej jednostki organizacyjnej, na podstawie której przeliczane lub generowane są operacje księgowania dla docelowej jednostki organizacyjnej.
Funkcja przeliczania księgi wykorzystuje definicje źródłowej i docelowej jednostki organizacyjnej, aby przewidzieć oczekiwania użytkownika. Na przykład jeżeli w jednostce źródłowej EURO zdefiniowane zostało jako Wartość 1 waluty, natomiast w jednostce docelowej jako Wartość 3 waluty, system przyjmuje, że użytkownik zamierza zamienić Wartość 1 na Wartość 3 i odpowiednio ustawia znaczniki. Wszystkie domyślne ustawienia systemu mogą zostać zastąpione.
Aby określić wymagania dotyczące przeliczenia każdej z dostępnych wartości źródłowych na potrzeby docelowej jednostki organizacyjnej, należy wprowadzić jeden z poniższych kodów:
- 1 – zamienia Wartość źródłową 1 na odpowiednią wartość docelową;
- 2 – zamienia Wartość źródłową 2 na odpowiednią wartość docelową;
- 3 – zamienia Wartość źródłową 3 na odpowiednią wartość docelową;
- M – zamienia źródłowe Wartości pozabilansowe na odpowiednie wartości docelowe;
- + generuje wartości za pomocą kursów zdefiniowanych do określonego kodu waluty. Użytkownik może wygenerować tylko Wartości 1 i 3.
- puste – pozostawia wartości istniejące jednostce docelowej.
Jeśli wartość waluty nie jest używana dla jednostki docelowej, nie ma możliwości wprowadzenia wartości źródłowej i wartości waluty. Jeśli w Konfiguracji jednostki organizacyjnej regułę księgowania w walucie ustawiono jako niezdefiniowaną, wartość waluty nie jest używana.
- Waluta
-
Kody walut wartości 1 i 3 są wyświetlane zależnie od konfiguracji docelowej jednostki organizacyjnej.
Jeśli te waluty są inne niż waluty wartości 1 i 3 dla jednostki źródłowej, system sprawdza, czy dostępne są kody przeliczenia waluty źródłowej na docelową z wykorzystaniem waluty przeliczeniowej. Jeśli kody nie zostały zdefiniowane, wyświetlany jest komunikat błędu.
- Wartość 1/2/3 w walucie przeliczeniowej
-
Obok odpowiedniej waluty znajduje się znacznik waluty przeliczeniowej dla danej jednostki organizacyjnej. Walutę przeliczeniową można określić w Konfiguracji jednostki organizacyjnej.
- Tylko weryfikacja
-
Opcja umożliwia weryfikację reguł przeliczania księgi i wygenerowanie raportu dotyczącego ewentualnych błędów. Opcja nie powoduje wygenerowania lub zaksięgowania żadnych operacji w danych jednostki docelowej.
- Zapisz zmiany.