Definiowanie okresów rozrachunkowych
Przy wprowadzaniu rejestru w module Finanse programu SunSystems należy określić okres rozliczeniowy. Ten okres jest wprowadzany dla operacji rejestru, a nie określany na podstawie daty operacji.
Liczba okresów rozrachunkowych w roku finansowym jest zdefiniowana w Kalendarzach finansowych (FCS) i Konfiguracji jednostki organizacyjnej. Po wprowadzeniu opcji 4 używane będą okresy o długości kwartału, opcji 52 – o długości tygodnia, opcji 12 (lub 13) – miesiąca, a opcji 365 – dnia. Ustawienia w tym polu dotyczą całego systemu tzn. we wszystkich modułach SunSystems dla danej jednostki.
Okres rozliczeniowy jest zawsze wprowadzany w formacie ooo/rrrr, gdzie ooo oznacza okres, a rrrr rok obrotowy. Liczba roku to, zwyczajowo, rok w którym kończy się rok obrotowy. Jeżeli użytkownik posługuje się miesięcznym kalendarzem księgowym, okres musi zgadzać się z numerem okresu w roku obrotowym. Na przykład, jeżeli rok rozliczeniowy rozpoczyna się w kwietniu, staje się on pierwszym okresem, a styczeń będzie okresem 10. W roku finansowym od kwietnia 2011 r. do marca 2012 r. kwiecień 2011 r. będzie okresem 001/2012.
Bieżący okres rozrachunkowy można zmienić, wprowadzając nowy okres za pomocą funkcji Konfiguracja księgi (LES), opcji Zmień okres (CPD) lub ustawień w Rekordzie kalendarza finansowego w Kalendarzach finansowych (FCS).
Możliwe jest wprowadzenie osobnych ustawień bieżącego okresu dla każdego z modułów SunSystems: Finanse, Obsługa zamówień sprzedaży, Przetwarzanie zamówienia zakupu i Kontrola inwentaryzacyjna. Kalendarze finansowe umożliwiają centralne zarządzanie okresami rozrachunkowymi dla poszczególnych modułów i grup jednostek organizacyjnych.