Zdarzenia rozliczenia

System rozliczeniowy używa Grup Zdarzeń Rozliczania do ustalenia kiedy opłaty mają narastać. Grupy zdarzeń rozpoznają zdarzenie systemowe (opłat okolicznościowych, jak na przykład przeładunek i początkowe magazynowanie) lub zasadę rekurencji (dla okresowych opłat, takich jak rozliczenia rocznicowe lub cykliczne magazynowanie), których potem używa do rozpoczęcia gromadzenia opłat.

Zdarzenia rozliczeniowe są przypisane do szczegółów umów klientów i skojarzone z grupą stawek w celu ustalenia jak i kiedy opłaty mają narastać dla poszczególnych klientów. Sposób w jaki skonfigurujesz swoje grupy zdarzeń będzie zależny od tego jak bardzo twoje kontrakty klientów i stawki różnią się od siebie. Na przykład, jeśli świadczysz swoim klientom te same typy usług, możesz utworzyć pojedynczą grupę zdarzeń, która zawiera wszystkie usługi. Musiałbyś po tym stworzyć wielokrotne grupy stawek, każdą z pełnym zestawem stawek dla każdego klienta. Jednakże, jeżeli twoje usługi różnią się pomiędzy klientami, możesz stworzyć grupy zdarzeń dla każdego pojedynczego zdarzenia aby móc potem wykorzystać grupy zdarzeń ponownie w rekordach klientów. Niezależnie od tego w jaki sposób dokonasz konfiguracji, upewnij się, że używasz tej samej metodologii podczas konfigurowania rekordów grup stawek.

Zdarzenia rozliczeniowe zawierają rekordy nagłówka, które pomagają rozpoznać rodzaj zdarzenia i szczegóły opisujące opłaty przypisane do tego zdarzenia.

Wymagania

  • Kody opłat

    Przypisujesz kody opłat do rekordów zdarzeń, jak i rekordów stawek, system korzysta z wartości kodów opłat do przywiazania określonej stawki do zdarzenia lub reguły rekurencji.

  • Płatnik klientów

    Dla opłat okresowych musisz sprecyzować zasadę rekurencji użytą do obliczenia dat rozliczeń dla opłat.

  • Okres

    Jesli chcesz skorzystać z dzielonej rozliczenia lub prolongaty, musisz sprecyzować kod okresu jaki chcesz użyć.

Pola Nagłówka

Grupa zdarzeń/opis
Nazwa i opis konkretnej grupy zdarzeń
Rodzaj zdarzenia
Rodzaj zdarzenia rozliczeniowego reprezentowany przez tą grupę.
  • Odbiór
  • Wysyłka
  • Cykliczne
  • Inne
  • Wielokrotne Typy

Pole Szczegółu

Typ faktury
Rodzaj faktury, która korzysta z informacji rachunku w linii szczegółu. Kiedy tworzy się opłaty, są one przypisane do typu faktury. Podczas procesu fakturowania, należy sprecyzować jaki rodzaj faktury się tworzy: Fracht, Rozładunek, Robocizna, Różne Rozliczenia lub Cykliczna. Po czym system wybiera opłaty z tym samym typem faktury. Osobne typy faktur są używane do rozdzielenia różnych rodzajów faktur wysyłanych do klienta.
Czynność
Dla opłat zdarzeniowych, zdarzenie WM, które uruchamia proces opłat. Dla opłat cyklicznych, proszę zostawić pole puste.
Kod opłaty
Kod opłaty odpowiada, rodzajowi usług świadczonych na potrzeby tego zdarzenia. Podczas zdarzenia lub po upływie pewnego okresu dla klienta, system wyszuka w umowie klienta przypisane do niej grupy stawek w celu ustalenia wysokości opłaty.
Przegląd opłat
Ocenia czy opłaty powinny być generowane automatycznie. Jeśli ta flaga zostanie wybrana, system będzie wymagał przejrzenia opłat zanim zostaną zafakturowane. Jeśli flaga nie zostanie wybrana, system pozwoli, żeby opłaty zostały zafakturowane bez uprzedniego przeglądu.
Płatnik
Płatnik, który będzie musiał zapłacić dane opłaty.
Poziom rozliczenia
Poziom, na którym powinno się wystawiać rachunek za opłaty. Rachunek można wystawić na następujących poziomach:
  • Licznik Zamówień - opłata zostaje wyliczona dla każdego zamówienia (ilość jest ustawiona na jeden).
  • Poziom Zamówień - opłata zostaje wyliczona za całkowitą ilość zamówienia.
  • Poziom Zamówień używa Grupa Pozycji - Opłata jest utworzona dla każdego zamówienia w oparciu o grupy pozycji.
  • Licznik Linii Zamówienia – oplata zostaje wyliczona na podstawie ilości linii zamówienia.
  • Poziom Jednostki Ilości - opłata zostaje wyliczona na podstawie ilości według kody partii towaru.
  • Poziom Pozycji - opłata zostaje wyliczona na podstawie ilości każdej pozycji.
  • Poziom Partii: opłata zostaje wyliczona na podstawie ilości według kodu każdej partii.
  • Poziom temperatury - opłata zostaje wyliczona na podstawie różnicy temperatury pomiędzy obiektem a odbieranym towarem. Dotyczy to mrożenia kriogenicznego i obiektów wrażliwych na temperaturę.
  • Poziom załadunku ciężarówek - oplata zostaje wyliczona w zależności od możliwości załadunkowych każdej ciężarówki.
  • Poziom Grupa Pozycji - opłata zostaje wyliczona na podstawie każdej Grupy pozycji.
Kody specjalne
Kody specjalne mogą zmienić sposób obliczania opłat. Wykres poniżej (pod koniec tego działu) pokazuje kody specjalne wraz z odpowiadającymi im typami faktur (IB = Przychodzące. MB = różne rozliczenia, FR = Fracht)
Pomiń zerowe ilości
Pokazuje czy opłaty powinny być generowane dla transakcji zerowej ilości lub wtedy kiedy stawka nie może być odnaleziona.
Podział/ Okres
Identyfikuje informacje odnośnie okresu rozdzielnego rozliczenia. Rozdzielnego rozliczenia używa się wtedy gdy opłaty narastają na podstawie transakcji pokwitowania (przychodzącej). Rozdzielne rozliczenia pozwalają na naliczenia różnych kwot w zależności od konkretnego dnia (w ustalonym okresie) kiedy opłaty są gromadzone. Aby skorzystać z rozdzielnego rozliczenia, musisz wpisać zarówno procent całkowitej kwoty opłaty jak i okres w jakim ma ona nastąpić. (ilość dni, kiedy można skorzystać z rozdzielnego rozliczenia jest ustalona w rekordzie okresu).

Przykład rozdzielnego rozliczenia:

  • Tworzysz zdarzenie rozliczeniowe dla opłat za magazynowanie/
  • Wpisujesz 50% dzielenia rozliczenia
  • Wystawiasz rachunek w comiesięcznym okresie.
  • Two rekord okresu ma ustaloną ilość dni dzielonych na 15.
  • Jeśli pokwitowanie zostanie wystawione przed piętnastym, klient jest obciążony całkowitą kwotą (w zależności od stawki i ilości).
  • Jeśli pokwitowanie zostanie wystawione po piętnastym, klient płaci 50% całkowitej kwoty.
Częstotliwość/ Okres prolongaty
Informacje o okresie prolongaty. Okres prolongaty jest okresem czau, który występuję pomiędzy kolejnymi okresami rozliczeniowymi, podczas którego system ignoruje opłaty. Aby użyć okresu prolongaty, należy wpisać częstotliwość (ilość dni) i kod okresu. Okres prolongaty dotyczy wyłącznie opłat za wstępne magazynowanie.

Przykłady okresu prolongaty:

  • Naliczasz opłaty rocznicowe co miesiąc.
  • Ustanawiasz okres prolongaty na 5 dni.
  • Ustanawiasz datę wystawienia pokwitowania na 28.10.
  • Następny okres rozliczeniowy zaczyna się 1.11

System nie naliczy opłat rocznicowych aż do następnego okresu rozliczeniowego.

Z cyklicznych/ do cyklicznych/ reguła rekurencji
Dla faktur cyklicznych, pole reguły rekurencji służy rozpoczęciu narastania opłat. Możesz skorzystać z pól Z Cyklicznych i Do Cyklicznych, jeśli chcesz ustawić rekordy wielokrotnych zdarzeń dla tego samego typu opłat. Na przykład, możesz zafakturować jeden rachunek dla klienta dla opłaty za pierwsze magazynowanie i inny dla pozostałych opłat. Musiałbyś ustawić dwa rekordy zdarzeń z identycznymi danymi, wykluczając wartość dla Płatnika wraz z cyklicznymi wartościami. Pierwszy rekord zawierałby pierwszego klienta Płatnika a także wartość Od równą 0 i wartość Do równą 1; drugi rekord zawierałby standardowego klienta Płatnika wraz z wartością Od równą 2 i wartością Do wynoszącą 99999999.