Tworzenie grup przedsiębiorstw finansowych

Użyj grupy przedsiębiorstw finansowych, aby zdefiniować strukturę rachunkowości, która ma być używana przez wszystkie podmioty rachunkowe w ramach grupy przedsiębiorstw finansowych.

Przed ukończeniem tej procedury upewnij się, że planujesz strukturę rachunkowości. Nie możesz zmienić niektórych podstawowych informacji po ich zapisaniu.

  1. Wybierz opcje: Finanse > Księga Globalna > Konfiguracja > Grupa przedsiębiorstw finansowych > Opracowanie.
  2. Kliknij przycisk Utwórz.
  3. Na karcie Przedsiębiorstwo finansowe określ następujące informacje:
    Grupa przedsiębiorstw finansowych
    Określ grupę przedsiębiorstw, na której jest oparta grupa przedsiębiorstw finansowych.
    Opis grupy przedsiębiorstw finansowych
    Podaj opis.
    Księga podstawowa
    Określ nazwę księgi podstawowej. Można zmienić nazwę domyślną.
    Księga podstawowa zawiera wszystkie operacje uwzględnione we wszystkich sprawozdaniach finansowych niezależnie od podstawy sprawozdawczości.
    Opis księgi podstawowej
    Wprowadź opis księgi podstawowej.
  4. Kliknij przycisk Dalej.
  5. Na karcie Struktura finansowa określ następujące informacje:
    Wymiary
    Określ elementy i wymiary księgowe, które stanowią ciąg księgowy. Dla każdego elementu, który chcesz uwzględnić w ciągu księgowym, wybierz pozycję elementu w ciągu księgowym. Następnie określ, czy element jest wymagany. Aby wykluczyć wstępnie zdefiniowany element, usuń etykietę i wybierz opcję Nie wybrano w kolumnie Kolejność.

    Można zmienić etykiety wstępnie zdefiniowanych elementów. W takim przypadku nowe etykiety zastąpią oryginalne etykiety w całym rozwiązaniu.

    • Podmiot rachunkowy: Podmiot prawny, w którym księgowana jest operacja. Nie można zmienić statusu Wymagane dla tego pola. Można zmienić etykiety pola, np. na Firma, i zmienić jego wstępnie zdefiniowaną pozycję w ciągu księgowym.
    • Jednostka rachunkowości: Opcjonalny element w ciągu księgowym. Jeśli uwzględnisz ten element w ciągu księgowym, stanie się on polem wymaganym w strukturze finansowej. Można zmienić etykietę pola, np. na Dział, i zmienić jego wstępnie zdefiniowaną pozycję w ciągu księgowym. Struktury jednostek rachunkowości istnieją w kontekście podmiotu. Struktury jednostek rachunkowości są tworzone podczas tworzenia podmiotów rachunkowych.
    • Projekt: Uwzględnij to pole, jeśli korzystasz z aplikacji Księga projektu. Możesz zmienić sposób wyświetlania pola, etykietę pola oraz kolejność jego wyświetlania na stronach wprowadzania.

      Projekt jest zazwyczaj opcjonalnym polem w ciągu księgowym. Jest on używany tylko w operacjach typu wydatki. Jeśli oznaczysz to pole jako wymagane, konieczne będzie jego wypełnienie w każdej operacji.

    Użycie kont podrzędnych
    Zaznacz to pole wyboru, jeśli planujesz tworzyć niezależne grupy kont podrzędnych, które można dołączyć do dowolnych kont. Karta Konta podrzędne jest dostępna po kliknięciu przycisku Dalej.
    Wymiary użytkownika
    Określ do 10 wymiarów użytkownika, zdefiniuj je jako wymagane lub opcjonalne i przypisz kolejność w strukturze jednostek rachunkowości. Można, na przykład, określić wymiar o nazwie Lokalizacja.
    Uwaga

    Wymiar użytkownika 1 można ustawić dla bilansowania pomiędzy strefami.

    Podczas zapisywania grupy przedsiębiorstw wymiary są wyświetlane jako karty na stronie Grupa przedsiębiorstw finansowych. Należy utworzyć struktury dla określonych wymiarów.

    Kliknij przycisk Dalej

  6. Aby utworzyć wyjątki struktury, patrz „Tworzenie rekordów wyjątków struktury”.
  7. Na karcie Opcje określ następujące informacje:
    Wymaganie posiadania unikalnego ID dziennika
    Zaznacz to pole wyboru, jeśli dla zapisu w dzienniku wymagany jest unikalny identyfikator dziennika. Jeśli to pole wyboru jest zaznaczone, zapisy w dzienniku, które są tworzone ręcznie lub za pomocą aplikacji Spreadsheet Designer, wymagają wartości w polu Unikalny ID dziennika.

    Wartość w polu Unikalny ID dziennika jest wymagana, jeśli kopiujesz dziennik za pomocą czynności Kopiowanie dziennika lub tworzysz dziennik z szablonu. Opcjonalnie, wartość można określić w polu Unikalny ID dziennika. Wartość musi być unikalna w ramach grupy przedsiębiorstw finansowych.

    Po przypisaniu wartości do dziennika nie można jej zmienić. Dzienniki utworzone automatycznie nie mają wartości w polu Unikalny ID dziennika. Na przykład dzienniki cykliczne, dzienniki stornowania automatycznego, dzienniki między podmiotami i dzienniki utworzone za pomocą interfejsu operacji.

    Kontrola jednostki
    Określ poziom kontroli jednostki. Prawidłowe wartości to Konto, Jednostka rachunkowości lub Wymiar 1. Wartość domyślna to Konto.

    W konfiguracji konta znajdują się trzy dozwolone wartości do kontroli jednostki: Niewymagane, NieWymagane. Wartością domyślną jest Niewymagane.

    W przypadku ustawienia kontroli jednostki dla jednostki rachunkowości lub wymiaru 1 musi istnieć relacja w strukturze między kontem a jednostką rachunkowości lub kontem a wymiarem 1. Ustawienia jednostki dokonuje się w rekordzie szczegółów pary relacji w strukturze.

    Jeśli nie istnieje rekord szczegółów pary relacji w strukturze, używane jest ustawienie na koncie. Wartości dla kontroli jednostki w jednostce rachunkowości lub wymiarze 1 to Domyślne, Nie, Wymagane i Niewymagane.

    Jeśli nie zmienisz wartości w rekordzie szczegółów relacji, użyta zostanie wartość Domyślne. W przypadku użycia wartości Domyślne wykorzystywana będzie wartość na koncie dla rekordu szczegółów relacji.

    Wymiar między podmiotami
    Wybierz wymiar finansowy dla operacji między podmiotami. Relacja między podmiotami musi istnieć dla wpisów dziennika, które zawierają linie operacji dla wielu podmiotów rachunkowych. Ta wartość określa, czy konta podrzędne lub jeden z dziesięciu wymiarów są używane w liniach operacji wygenerowanych przez system do bilansowania podmiotów rachunkowych. Są to linie operacji bilansowania między spółkami identyfikowane przez kod zdarzenia KŚP dla Zarządzanie środkami pieniężnymi w zapisie w dzienniku między podmiotami.
    Organizacja HR
    Wybierz organizację HR z systemu HR Talent. Rekordy aktor-agent można tworzyć w rozwiązaniu FSM tylko po utworzeniu rekordu pracownika w systemie HR Talent.

    W rozwiązaniach FSM i HR Talent utrzymywane są oddzielne tabele Agent i Agent nadrzędny, ale ich zawartość musi być identyczna.

    Wyzwalacz BOD
    Zaznacz to pole wyboru, aby wyzwolić utworzenie dokumentu obiektu biznesowego (BOD), jeśli wprowadzono zmiany w grupie przedsiębiorstw finansowych.
    Centrum kosztów BOD
    Jeśli pole wyboru Wyzwalacz BOD jest zaznaczone, wybierz wymiar, który będzie centrum kosztów dla BOD.
    Wyjątki struktury
    Zaznacz to pole wyboru, aby wyświetlić wybór struktury dla grupy przedsiębiorstw finansowych. Wyjątki struktury są używane do definiowania rekordów bloków kodów struktur finansowych, które są nieprawidłowe lub dozwolone tylko dla określonego zakresu dat.
    Tworzenie kalendarza miesięcznego
    Zaznacz to pole wyboru, aby utworzyć miesięczny kalendarz dla grupy przedsiębiorstw finansowych. Jeśli to pole wyboru jest zaznaczone, karta Kalendarz jest dostępna w grupie przedsiębiorstw finansowych. Utwórz inne kalendarze po utworzeniu grupy przedsiębiorstw finansowych.
    Metoda księgowania leasingu
    To pole jest używane do leasingów.

    Patrz „Tworzenie grup przedsiębiorstw finansowych dla leasingów GASB 87”.

    Wybór ŚSD
    Wybierz tę opcję w celu utworzenia kont średnich sald dziennych.
    Wymiar dla dziennika działu
    Wybierz jednostkę rachunkowości lub wymiar spośród wymiarów od 1 do 10 w celu śledzenia zapisów w dzienniku działu.
    Edycja daty projektu
    Jeśli struktura finansowa jest ustawiona na użycie aplikacji Księga projektu należy wybrać edycję daty projektu. Operacje lub zapisy w dzienniku w aplikacji Księga projektu muszą mieścić się w zakresie dat przypisanym do projektu. Podaj, czy podczas sprawdzania poprawności daty ma być używana data księgowania, czy data operacji:
    • Data operacji jest używana w odniesieniu do firm usługowych i do fakturowania według stawek. Używana jest data dnia pracy, a nie data zapłaty lub data księgowania. Stawka rozliczeniowa pracownika jest określana przez cykl listy płac.
    • Data księgowania jest używana dla służby zdrowia. Edycja odbywa się w oparciu o okres, na który księgowane są operacje. Budżety są oparte na okresie i roku dla kontroli kosztów.
    Data obciążenia projektu
    Jeżeli organizacja korzysta z aplikacji Księga projektu i obliczasz obciążenia w celu utworzenia wydatków pośrednich, musisz wybrać datę obciążenia. Obciążenia to opłaty administracyjne i koszty pośrednie oparte na kosztach bezpośrednich projektu. Prawidłowe wartości to data operacji i data księgowania. Wskaż, czy używać daty księgowania, czy daty operacji z operacji źródłowej. Na podstawie tej daty określa się obowiązujący kurs oraz kurs, który należy zastosować przy obliczaniu transakcji obciążenia.
    Fakturowanie projektu
    Zaznacz to pole wyboru, jeśli organizacja korzysta z aplikacji Fakturowanie i przychód z projektu do fakturowania odbiorców zewnętrznych lub dotacji na projekty możliwe do zafakturowania lub finansowane z dotacji.

    Jeśli zaznaczono to pole wyboru, wymagany jest finansowy Wymiar 2. Użyj finansowego Wymiaru 2 do śledzenia źródła finansowania projektu, takiego jak odbiorcy lub dotacje.

    Poziom zastąpienia fakturowania
    Wybierz wymiar, którego chcesz użyć dla zastąpień fakturowania projektu.
    Wydruk faktury strony trzeciej
    Zaznacz to pole wyboru, jeśli w organizacji wykorzystywana jest funkcja Fakturowanie projektu i przychód do fakturowania strony trzeciej oraz drukowania faktur.
    Wymiar walidacji struktury projektu
    Jeżeli organizacja korzysta z aplikacji Księga projektu, możesz wybrać wymiar używany do definiowania reguł walidacji, na przykład kategorię konta. Po wybraniu wymiaru możesz skonfigurować reguły walidacji struktury projektu.

    Patrz „Konfiguracja walidacji struktury projektu”.

    Bilansowanie pomiędzy strefami [wymiar użytkownika 1]
    Zaznacz to pole, aby używać bilansowania pomiędzy strefami. To pole wyboru jest wyświetlane, jeśli skonfigurowano pierwszy wymiar użytkownika.

    Patrz „Konfiguracja bilansowania pomiędzy strefami”.

    Tabela wymiany walut
    Jeśli struktura finansowa jest ustawiona na użycie aplikacji Księga projektu, wybierz tabelę wymiany walut. Kursy wymiany walut dla walut używanych przez grupę przedsiębiorstw finansowych są definiowane w tabeli wymiany walut.
    Nazwa waluty
    Określ nazwę waluty.
    Kod
    Wybierz kod waluty.
    Próg automatycznego salda
    Dla waluty określ próg w celu ograniczenia kwoty, która może zostać zbilansowana automatycznie podczas ręcznego zatwierdzania dziennika.
    Zobowiązania strefy, należności strefy
    W przypadku ustawiania wymiaru użytkownika 1 dla bilansowania pomiędzy strefami określ Konto, Opis, Sekcję planu kont oraz Typ konta dla zobowiązań i należności strefy.
  8. Kliknij przycisk Dalej.
  9. Jeśli zaznaczysz pole wyboru Użycie kont podrzędnych, określ konto podrzędne i opis na karcie Konto podrzędne. Kliknij przycisk Dalej.
  10. Na karcie Wyrażenie regularne określ wyrażenie regularne dla dowolnych wymiarów zdefiniowanych na karcie Struktura finansowa. Te pola używają standardowego wyrażenia regularnego JAVA.
  11. Kliknij przycisk Dalej.
  12. Na karcie Waluta można wybrać do pięciu walut przedsiębiorstwa. Waluty mogą być używane przez podmioty rachunkowe powiązane z grupą przedsiębiorstw finansowych. Jeśli struktura finansowa jest ustawiona do wykorzystania aplikacji Księga projektu, domyślne wartości dla pól Tabela wymiany walutWaluta przedsiębiorstwa 1 pochodzą z karty Opcje. Określ następujące informacje:
    Domyślna opcja miejsc dziesiętnych
    Wybierz liczbę miejsc dziesiętnych, które mają być wyświetlane i używane podczas tworzenia operacji. Liczba miejsc dziesiętnych zdefiniowana w konfiguracji kodu waluty jest wartością domyślną podczas zapisywania operacji.

    Poniższy przykład przedstawia to działanie:

    • Domyślna opcja miejsc dziesiętnych. 2
    • Kod waluty. 3 miejsca dziesiętne
    • Działanie. Podczas tworzenia operacji dozwolone są tylko dwa miejsca dziesiętne. Podczas zapisywania operacji wartość jest zmieniana na trzy miejsca dziesiętne.
    Tabela wymiany walut
    W przypadku użycia wielu walut w grupie przedsiębiorstw finansowych wybierz tabelę wymiany walut. Wybierz tabelę wymiany walut, która definiuje kursy wymiany dla walut używanych przez grupę przedsiębiorstw finansowych. To pole jest wymagane w przypadku korzystania z wielu walut lub korzystania z aplikacji Księga projektu.
    Przeszacowanie i przeliczanie waluty
    Zaznacz to pole wyboru, aby użyć przeszacowania i przeliczenia waluty grupy przedsiębiorstw finansowych.
    Nazwa
    Określ nazwę każdej waluty wybranej w polu Kod.
    Kod
    Wybierz do pięciu walut przedsiębiorstwa, które mogą być używane przez podmioty rachunkowe powiązane z grupą przedsiębiorstw finansowych.
    Próg automatycznego salda
    Dla każdej waluty określ próg w celu ograniczenia kwoty, która może zostać zbilansowana automatycznie podczas ręcznego zatwierdzania dziennika.
    Zysk z przeliczenia, strata z przeliczenia, zysk niezrealizowany, strata niezrealizowana
    W przypadku wybrania opcji Przeszacowanie i przeliczanie waluty określ konta zysków i strat, które będą używane do przeszacowania i przeliczania walut.
  13. Kliknij przycisk Dalej. Na karcie Konta systemowe określ następujące informacje:
    Konto, opis, sekcja planu kont, typ konta
    Jeżeli znasz konta systemowe, z których należy korzystać, możesz je określić na tej stronie. Po kliknięciu przycisku Dalej wszystkie określone konta systemowe są zapisywane jako konta systemowe. Po kliknięciu przycisku Dalej nie można już dodawać kont systemowych bezpośrednio na formularzu.
    Nie wszystkie konta systemowe są wymagane:
    • Zawsze wymagane są konta: Nierozdystrybuowane zyski zatrzymane, Zyski zatrzymane oraz Korekta błędu.
    • Konta Zobowiązania strefy i Należności strefy są wymagane tylko w przypadku korzystania z bilansowania pomiędzy strefami dla wymiaru 1 lub dla jednostek rachunkowości.
    • W przypadku wybrania tabeli walut oraz przeliczania i przeszacowania waluty wymagane są poniższe konta systemowe walut:
      • Zysk niezrealizowany
      • Strata niezrealizowana
      • Zysk zrealizowany
      • Strata zrealizowana
      • Zysk z przeliczenia
      • Strata z przeliczenia
    • Automatyczne saldo jest wymagane tylko w przypadku korzystania z automatycznego bilansowania dla walut
    • Zobowiązania między podmiotami i Należności między podmiotami są wymagane tylko w przypadku tworzenia operacji między podmiotami.
  14. Kliknij przycisk Dalej. Na karcie Kalendarz określ następujące informacje:
    Kalendarz
    Określ nazwę kalendarza.
    Opis kalendarza
    Określ opis kalendarza, który jest używany przez podstawę sprawozdawczości oraz konfiguracje zamknięcia powiązane z podmiotami rachunkowymi.
    Konfiguracja zamknięcia, opis konfiguracji zamknięcia
    Określ nazwę i opis konfiguracji zamknięcia, która określa zamknięcie okresu. Konfiguracja zamknięcia wymaga utworzenia okresów kalendarzowych dla dat zamknięcia okresu.
    Domyślna nazwa okresu
    Określ nazwę domyślnego okresu zamknięcia.
    Rok rozpoczęcia, rok zakończenia
    Określ początek i koniec roku dla konfiguracji zamknięcia.
    Data rozpoczęcia
    Określ datę rozpoczęcia kalendarza.
  15. Kliknij przycisk Dalej.
    Kalendarz jest tworzony na podstawie podanych informacji. Kliknij przycisk Zakończ, aby zamknąć formularz. Grupa przedsiębiorstw finansowych jest tworzona na podstawie informacji podanych przez użytkownika.
  16. Otwórz nowo utworzoną grupę przedsiębiorstw finansowych i utwórz dla niej komponenty.