Terminologia

W poniższej tabeli przedstawiono definicje i formuły zmiennych używane do obliczania wynagrodzenia:

Termin Definicja
godziny w roku Liczba godzin, które pracownik musi przepracować w roku, aby był uznawany za pracownika pełnoetatowego.
stawka podstawowa W przypadku stanowisk rozliczanych godzinowo jest to stawka godzinowa. W przypadku stanowisk rozliczanych rocznie jest to stawka roczna. Stawka podstawowa stanowiska może się zmieniać z czasem. Każde stanowisko zawiera akcję wynagrodzenia podstawowego obejmującą początkową stawkę podstawową. Akcje BaseRateAmountChange i BaseRatePercentChange mogą być używane do wskazania wartości EPC do użycia podczas obliczania kwoty akcji dla danego okresu. Akcja może zostać rozpoczęta lub zakończona w danym okresie, a EPC może zostać zmieniony co najmniej raz w danym okresie.
bieżąca stawka podstawowa Stawka podstawowa w bieżącym punkcie w czasie. Obejmuje początkową stawkę podstawową, która jest zawarta w akcji wynagrodzenia podstawowego oraz wszystkie zwiększenia stawki podstawowej, które nastąpiły wcześniej. W przypadku stanowisk rozliczanych godzinowo bieżąca stawka podstawowa jest stawką godzinową. W przypadku stanowisk rozliczanych rocznie jest to stawka roczna. Akcje bieżącej stawki podstawowej umożliwiają zwiększenie stawki podstawowej na określony dzień.
Ekwiwalent pełnego czasu pracy (EPC)

Określa, czy dany pracownik jest pracownikiem pełnoetatowym czy pracuje w niepełnym wymiarze. Wartość EPC 1 oznacza stanowisko pełnoetatowe. Wartość EPC 0,5 oznacza stanowisko z wartością połowy godzin stanowiska pełnoetatowego.

Poniższe formuły pozwalają przeliczać okresy EPC i godziny na dzień:

EPC = (Godziny na okres płatności x Liczba okresów płatności) / Godziny w roku
Godziny na okres płatności = (EPC x Godziny w roku)/ Liczba okresów płatności 

EPC może się zmienić z czasem. Przykładowo stanowisko może obejmować następujące wartości EPC:

  • od 1 stycznia 2017, wartością pełnego etatu jest 1,
  • od 1 czerwca 2017, wartością pełnego etatu jest 0,5,
Pełny etat dla tego okresu

Wartość EPC do jest używana przy obliczeniu kwoty akcji dla określonego okresu. Akcja może zostać rozpoczęta lub zakończona w danym okresie, a EPC może zostać zmieniony co najmniej raz w danym okresie.

Przykładowo: akcja X rozpoczyna się w 10 lutego 2017 i kończy 27 lutego 2017. Wartości EPC wynoszą 1,5, począwszy od 1 lutego 2017 i 1,25, począwszy od 17 lutego 2017.

Dla akcji X EPC dla lutego to:

EPC za luty = (7/28) x 1,5 + (11/28) x 1,25 
liczba pracowników

Do każdego stanowiska jest przypisana liczba pracowników, czyli liczba autoryzowanych osób, które można przyporządkować do stanowiska. Wartość ta jest również nazywana autoryzowaną liczbą pracowników. Liczba pracowników może ulec zmianie w czasie.

Przykładowo: w stanowisku mogą występować następujące wartości liczby pracowników: od 1 stycznia 2017, liczba pracowników wynosi 5, a od 1 czerwca 2017 liczba pracowników wynosi 7.

godziny

Liczba godzin roboczych w okresie płacowym. Liczba godzin może się zmieniać z czasem.

Przykładowo: stanowisko może zawierać następujące wartości godzin: od 1 stycznia 2017, liczba godzin wynosi 40, a od 1 czerwca 2017 liczba godzin wynosi 46.

godziny dla tego okresu

Liczba godzin do zastosowania podczas obliczania kwoty akcji dla danego okresu. Akcja może zostać rozpoczęta lub zakończona w danym okresie, a liczba godzin może zostać zmieniona co najmniej raz w danym okresie.

Przykładowo: akcja X rozpoczyna się w 10 lutego 2017 i kończy 27 lutego 2017.

Liczba godzin ulega zmianie zgodnie z tym harmonogramem: od 1 lutego 2017 liczba godzin wynosi 50, a począwszy od 17 lutego 2017, liczba godzin wynosi 45.

W przypadku akcji X godziny dla lutego są obliczane zgodnie z tą formułą:

Liczba godzin w lutym = (7/28) x 50 + (11/28) x 45
liczba okresów płatności Liczba okresów płatności w roku.
współczynnik rozpraszania dla tego okresu

Współczynniki rozpraszania służą do rozpraszania kwoty rocznej na okresy w roku. Użytkownik definiuje metody rozpraszania danych składające się z wag rozpraszania. Dla każdego okresu roku określana jest jedna waga. Wagi mogą się różnić między okresami.

Współczynnik rozpraszania danych dla określonej metody rozpraszania i okresu obliczany jest za pomocą następującej formuły:

Współczynnik rozpraszania dla tego okresu = Waga rozpraszania dla tego okresu / Suma wszystkich wag rozpraszania dla roku

Przykładowo: równa metoda rozpraszania ma wagę 1 w każdym okresie. Dla tej metody rozpraszania współczynnik rozpraszania wynosi 1/12 w każdym okresie, ponieważ rok składa się z 12 okresów.

współczynnik podziału proporcjonalnego dla tego okresu

W przypadku niektórych akcji, zależnie od typu obliczeń akcji, kwoty pierwszego i ostatniego okresu są proporcjonalne. Jest to realizowane przez pomnożenie kwoty akcji przez współczynnik podziału proporcjonalnego. Współczynnik podziału proporcjonalnego ten jest obliczany w następujący sposób:

Współczynnik podziału proporcjonalnego dla tego okresu = Liczba dni w tym okresie, dla których obowiązuje akcja / Suma liczba dni w tym okresie

Na przykład, w przypadku gdy akcja zaczyna się 16 kwietnia 2017, współczynnik podziału proporcjonalnego dla kwietnia w przypadku tej akcji będzie wynosił 15/30.