Raporty analizy ścieżki audytu
Raport Analiza ścieżki audytu zawiera szczegóły zmian wprowadzanych przez użytkowników w wartościach komórek w bazie danych OLAP poprzez stosowanie zapisu zwrotnego wartości w raportach dotyczących wprowadzania danych. Niektóre zmiany powstają w wyniku zapisu zwrotnego wartości w elementach bazowych w bazie danych. Inne są wynikiem zapisu zwrotnego wartości w elementach skonsolidowanych. Podczas zapisu zwrotnego w elemencie skonsolidowanym wartości są dystrybuowane lub rozpraszane między elementami bazowymi, z których składa się element skonsolidowany. Aby wyświetlić zmiany w komórkach lub wartościach rozproszonych (albo obydwu zakresach), należy wybrać pozycję na liście Typy rekordów.
Opcję OLAP Administration, a relacyjną bazę danych należy utworzyć na przykład w programie SQL Server Management Studio.
należy włączyć w aplikacjiTen raport jest przeznaczony dla osób zajmujących się modelowaniem biznesowym, które dysponują szczegółową wiedzą na temat kostek i wymiarów bazy danych OLAP.
Można wyświetlić analizę dla określonego użytkownika lub wszystkich użytkowników oraz dla określonej kostki lub wszystkich kostek.
Każda komórka w kostce jest identyfikowana przez przecięcie elementów w wymiarach kostki. Na przykład w kostce zawierającej wymiary Finanse, Region i Data, komórka, która zawiera wartość przychodu netto w Europie w roku 2016 znajduje się na przecięciu elementu Przychód netto w wymiarze Finanse, elementu Europa w wymiarze region i elementu 2016 w wymiarze Data. W obszarze Analiza pliku dziennika każda zmieniona komórka jest identyfikowana przez wymiary i elementy, gdzie dochodzi do przecięcia. Raport zawiera kolumnę dla każdego wymiaru. Każda kolumna obejmuje element, z którym przecina się zmieniona komórka. Kostki mogą zawierać maksymalnie 29 wymiarów. W obszarze Analiza pliku dziennika wymiary są numerowane zgodnie z ich kolejnością w kostce. Dlatego należy znać kolejność wymiarów w każdej kostce oraz wiedzieć, który wymiar jest reprezentowany przez daną liczbę w każdej kostce.
Można ukryć wszystkie wartości oprócz pierwszych dwóch kolumn (Czas i Nowa wartość). Aby ukryć kolumnę w raporcie, prawym przyciskiem myszy kliknij nagłówek kolumny i wybierz
. Aby wyświetlić wszystkie kolumny, kliknij ikonę w kolumnie końcowej i wybierz .Aby posortować kolumnę w kolejności rosnącej lub malejącej, kliknij nagłówek kolumny, a następnie kliknij strzałkę w górę lub w dół.
Niektóre operacje zapisu zwrotnego są rejestrowane wielokrotnie w pliku dziennika, więc są też wiele razy wyświetlane w raporcie.
Aby zwrócić tylko określone rekordy, można użyć filtrów niestandardowych. Okno dialogowe Monitorowanie filtrów niestandardowych zawiera pole Kryteria dla każdej kolumny raportu. Określ kryteria filtrowania oraz operatory i kliknij przycisk . Aby wyczyścić filtr, kliknij ikonę obok pola.
Zalecamy, aby nie używać filtrów niestandardowych w przypadku wybrania pozycji
na liście Kostka, ponieważ niektóre elementy znajdują się w wielu wymiarach.Oprócz wymiarów i elementów określających każdą zmienioną komórkę raport zawiera następujące informacje:
- Czas
- Data i godzina wprowadzenia zmiany.
- Kostka
- Kostka, w której wprowadzono zmianę.
- Stare i nowe wartości
- W oddzielnych kolumnach zawarto stare i nowe wartości ciągu oraz stare i nowe wartości liczbowe zgodnie z wybranym typem komórki.
- Typ komórki
- Określa, czy wartość jest liczbowa czy jest ciągiem.
- Serwer baz danych
- Serwer baz danych, na którym dokonano zmiany.
- Adres IP
- Adres IP, z którego wprowadzono zmianę.
- Użytkownik
- Nazwa użytkownika, który dokonał zmiany.
- Klucz operacji
- Każda operacja zapisu zwrotnego jest identyfikowana za pomocą klucza. Jeśli na przykład użytkownik chce rozproszyć wartość w pierwszym kwartale roku finansowego, trzy wpisy zostaną zapisane w pliku dziennika – po jednym na każdy miesiąc danego kwartału. Każdy wpis ma ten sam klucz operacji. Klucz operacji stanowi łącze między dwiema tabelami w AleaLog. Za pomocą klucza operacji w klauzuli WHERE można wysłać kwerendę do tabeli. Na przykład można określić komórki, na które ma wpływ operacja rozpraszania wartości, przesyłając kwerendę do tabeli OlapAuditCell za pomocą instrukcji select, w której klucz operacji wstawia klauzulę WHERE:
select * from dboeOlapAuditCell where [Operation key]='ALCCONFIG_ITERATION141806097221539312626'
- Szczegóły operacji
- W przypadku rozproszonych wartości w kolumnie Szczegóły operacji wyświetlane są szczegóły metody rozpraszania, zaokrąglanie i liczba miejsc dziesiętnych.