Gradienty i inne opcje
Okna dialogowe Formatuj serie danych, Formatuj obszar kreślenia i Formatuj obszar wykresu zawierają opcje formatowania serii danych wykresów i tła wykresów. Jedna z tych opcji to . Wybierz tę opcję i kliknij , aby otworzyć okno dialogowe Gradienty i inne opcje. Możesz utworzyć wiele warstw formatowania i łączyć je ze sobą. Z dostępnych opcji można korzystać pojedynczo lub łącznie w celu stworzenia szeregu efektów wizualnych do wykorzystania jako tła wykresów lub serii danych.
Dla każdej warstwy są dostępne opcje Automatycznie, Wypełnienie pełne i Bez wypełnienia. Są one takie same, co opisane w opcjach wypełnienia karty Wzór.
Na przykład możesz utworzyć dwie warstwy wypełnienia pełnego, ale jedną z nich ustawić jako przezroczystą. Powodowałoby to wzajemne przenikanie się dwóch kolorów. Jednak dostępne są też następujące opcje:
- Gradient
- Wzór
- Obraz
Warstwy
Domyślnie tworzona jest jedna warstwa gradientu. W razie potrzeby możesz to ustawienie na inny typ warstwy, np. wypełnienie pełne. Możliwe jest też dodawanie warstw i zmiana ich kolejności. W przypadku nadania górnej warstwie pewnego stopnia przezroczystości, niższe poziomy są pod nią widoczne.
Domyślnie warstwa zajmuje cały obszar, w którym jest zdefiniowana (czyli wybranej serii danych lub tła wykresu). Jednak możesz przyciąć warstwy do kształtów i przesuwać kształty w ramach warstwy tak, aby tylko część kształtu była widoczna.
Aby dodać warstwę, kliknij ikonę Plus (+). Aby usunąć warstwę, zaznacz ją i kliknij ikonę X. Skorzystaj ze strzałek w górę i w dół, aby zmienić kolejność warstw.
Jeśli górna warstwa to warstwa z wypełnieniem pełnym, niższe warstwy nie będą widoczne.
Aby włączyć lub wyłączyć warstwę, kliknij jej pole wyboru.
Skorzystaj z opcji Duplikuj na pasku narzędzi, aby zduplikować warstwę. Aby skopiować warstwę do innego wykresu, użyj opcji kopiuj i wklej.
Wycięcie
Możesz wyciąć warstwę tak, aby tylko część warstwy była wypełniona wybranym kolorem lub gradientem. Na przykład możesz użyć wycięcia po przekątnej, aby wierzchołki kolumn w wykresie kolumnowym wydawały się szpiczaste a nie płaskie.
Wybierz warstwę i kliknij przycisk Edytowanie wycięcia. Możesz wyciąć warstwę pod kątem (cięcie liniowe) lub promieniowo (cięcie promieniowe).
. Wyświetli się okno dialogoweWybierz opcję Liniowe lub Promieniowe.
Na warstwie są wyświetlane dwa lub trzy znaczniki, zależnie od wybranego typu wycięcia. Przeciągnij znaczniki, aby określić kąt bądź kształt wycięcia. Możesz zamiast tego użyć pól osi X i Y, aby określić dokładną pozycję znaczników.
Możesz odwrócić wycięcia liniowe. Oznacza to, że możesz odciąć na przykład prawy dolny róg warstwy. Jeżeli następnie wybierzesz
, wycięcie zostaje odwrócone tak, że górny lewy róg zostaje usunięty.Domyślnie wycięcia są poziome. Oznacza to, że dotyczą one szerokości warstwy. Jednak możesz zmienić orientację wycięcia na Pionową. Możesz zrobić tak po wycięciu kolumn w wykresie kolumnowym a następnie podjęciu decyzji o zmianie wykresu na wykres słupkowy. Aby zachować orientację wycięcia, niezależnie od orientacji wykresu, wybierz
z listy Orientacja.Wycięcie promieniowe oferuje opcję Stałe. Jeśli wybierzesz
, możesz przeciągnąć pomarańczowy znacznik, aby przeciągnąć kształt wycięcia do innej pozycji, bez zmiany jego profilu.Aby cofnąć wycięcie, wybierz Brak w oknie dialogowym Edytowanie wycięcia.
Gradient
Gradient powoduje wyświetlanie stopniowego przejścia od jednego koloru do innego. Warstwa domyślna wyświetla gradient liniowy. Liniowe to jedno z siedmiu Ustawień wypełnienia (stylów) gradientów. W każdym z tych stylów przejście dokonuje się w inny sposób. Ustawienia wypełnienia to:
- Liniowe
- Trójkątny
- Promieniowo
- Prostokątny
- Ścieżka
- Stały promieniowy
- Stałe prostokątne.
Wybierz styl do wykorzystania z listy Ustawienia wypełnienia.
Domyślnie gradient powoduje wyświetlanie stopniowego, równomiernego przejścia od jednego koloru do innego. Możesz jednak określić Ograniczniki, aby podkreślić jeden lub większą liczbę odcieni w gradiencie.
Każdy gradient posiada ogranicznik początkowy i końcowy. W gradiencie od czarnego do białego, czarny to Ogranicznik początkowy a biały to Ogranicznik końcowy. Możesz przeciągnąć ogranicznik w inne miejsce. Na przykład jeśli przeciągniesz Ogranicznik początkowy do punktu środkowego czarnego i białego gradientu, przejście od czarnego do białego rozpocznie się dopiero w punkcie środkowym.
Możesz też dodać ograniczniki i przeciągać je do innych punktów. Możesz na przykład określić, że pierwsza jedna trzecia gradientu przechodzi od czarnego do ciemnoszarego, druga jedna trzecia przechodzi o ciemnoszarego do jasnoszarego i ostatnia jedna trzecia przechodzi od jasnoszarego do białego.
Kliknij przyciski + i -, aby dodawać i usuwać ograniczniki.
Możesz przeciągać ograniczniki do pozycji lub wybierać je a następnie korzystać z pola Pozycja do określenia ich dokładnej pozycji.
Domyślnie gradient ma dwa ograniczniki, od czarnego do białego. Ograniczniki można usuwać, zmieniać ich kolor i dodawać kolejne ograniczniki. Wybierz kolor pierwszego organicznika z listy kolorów. Jest też dostępnych pięć wstępnie ustawionych kolorów, które przechodzą od ciemnego do jasnego odcienia. Możesz użyć samodzielnie wstępnego ustawienia koloru lub zmodyfikować je poprzez wybranie koloru początkowego z listy kolorów. W ten sposób można określić gradient, który nie przechodzi w biel.
Wszystkie style gradientu poza Liniowym dają wrażenie trójwymiarowego obiektu podświetlonego od góry. Efekt jest różny zależnie od różnych typów gradientu i schematów kolorów.
Domyślnie gradient wypełnia obszar, dla którego został określony (tzn. serii danych lub tła wykresu). Możesz zmienić pozycję poziomą i pionową nieliniowego gradientu w jego obszarze i zmienić pozorny kierunek źródła światła.
W przypadku wykresów kołowych i wykresów pierścieniowych określony gradient jest stosowany wobec każdego wycinka z osobna. Aby określić jeden gradient dla całego koła, lub dla każdego wykresu kołowego lub dla wykresu kołowego z wypełnieniem sąsiadująco. Wybierz
.W przypadku gradientów nieliniowych użyj pól Poziomy i Pionowy w sekcji Skala okna dialogowego, aby określić pozycję gradientu w ramach warstwy. Użyj poziomych i pionowych suwaków do odsuwania punktu centralnego od środka. Efekt jest różny zależnie od różnych typów gradientu i schematów kolorów. Jednak na przykład w prostokątnym czarno-białym gradiencie przesunięcie punktu centralnego powoduje zmianę pozornego kierunku źródła światła.
Możesz zmienić kąt gradientów Liniowego, Stałego promieniowego i Stałego prostokątnego. Domyślnie wartość w polu Kąt to 0, zaś gradient przechodzi od ciemnego do jasnego w kierunku od lewej do prawej. Możesz określić kąt w przedziale od 0 do 360 stopni. Dla przykładu, jeżeli określisz kąt jako 180 stopni, gradient przechodzi od lewej do prawej. Przy kącie 90 stopni gradient przechodzi od ciemnego u góry do jasnego u dołu.
W odróżnieniu od pozostałych stylów gradientu, gradienty Stały promieniowy i Stały prostokątny posiadają obramowanie w ramach warstwy. W wyniku tego gradient Stały promieniowy daje, na przykład, złudzenie sferyczności. Użyj opcji wypełniania Powiększ, aby dopasować gradient do wysokości lub szerokości warstwy. Możesz określić przesunięcie od 0 do 1 lub od 0 od -1, aby określić, jak duża część gradientu będzie widoczna. Na przykład przesunięcie -1 określa, że będzie widoczna tylko lewa połowa gradientu. Analogicznie przesunięcie wynoszące 1 określa, że tylko będzie widoczna tylko prawa połowa gradientu.
Możesz określić gradient jako przezroczysty oraz stopień jego przezroczystości. Na przykład możesz połączyć warstwę gradientu z 50% przezroczystością z warstwą o wypełnieniu pełnym. Kolor wypełnienia pełnego jest widoczny poprzez gradient i modyfikuje jego kolory.
Wzór
Możesz zastosować różne style i kolory deseni do wybranego obszaru wykresu.
Wybierz Wzór w oknie dialogowym Gradienty i inne opcje i wybierz styl z listy Styl kreskowania.
Określ kolory pierwszego planu i tła. Kolor pierwszego planu określa na przykład kolor linii siatki w stylu Duża siatka lub kropek w stylach Kreskowanie procentowe.
Możesz określić stopień przezroczystości zarówno koloru pierwszego planu jak i tła. Na przykład kolor tła byłby widoczny poprzez przezroczysty pierwszy plan. Powodowałoby to zmodyfikowanie koloru pierwszego planu. Jeśli kolor tła siatki byłby również przezroczysty, zostałby zmodyfikowany przez kolor dowolnej niższej warstwy.
Obraz
Możesz zastosować obraz do wybranego obszaru wykresu.
Wybierz Gradienty i inne opcje.
w oknie dialogowymMożesz przejść do pliku obrazu, lub wybrać obraz udostępniany w repozytorium.
Lista Pozycja zawiera następujące opcje pozycjonowania obrazów:
- Zachowaj: Wymiary obrazu nie zostają zmienione. Obrazu jest wyśrodkowany w zaznaczonym obszarze Jeśli obraz jest zbyt duży dla zaznaczonego obszaru, zewnętrzne obszary obrazu nie będą widoczne.
- Rozciągnij, aby dopasować: Obraz zostaje rozciągnięty poziomo i pionowo, aby dopasować go to wybranego obszaru. Ta opcja może powodować zniekształcenie obrazu.
- Rozmieszczanie sąsiadująco: Obraz zostaje powtórzony na całym wybranym obszarze. Jest to dobra opcja w przypadku małych obrazów. Jeśli obraz jest wystarczająco duży, aby wypełnić wybrany obszar, rozmieszczanie sąsiadująco nie będzie miało zastosowania.
- Dopasuj optymalnie: Cały obraz jest wyświetlany i dopasowany do wybranego obszaru, bez zniekształceń.
- Przytnij, aby dopasować: Krawędzie obrazu zostają obcięte tak, aby dopasować obraz do wybranego obszaru.
Możesz określić stopień przezroczystości obrazu.