Hyperbloky

Přehled

Hyperblok je objekt používaný k zobrazení prvků seznamu v reportu.

Ve výchozím nastavení tvoří hyperbloky hlavní buňka výstupu a buňka hodnoty. Hlavní buňka výstupu obsahuje odkaz na seznam, ze kterého hyperblok vychází. Pro relační seznamy obsahuje hlavní buňka výstupu první sloupec relačních dat.

Buňka s hodnotou je prázdná a lze ji rozbalit vodorovně a svisle přetažením okrajů. V buňce s hodnotou můžete vytvářet vzorce vracející data.

Na rozdíl od jiných objektů seznamu, jako jsou pole se seznamem, se hyperblok zobrazuje pouze v režimu Návrh. V režimu Zobrazení se buňka hodnoty zkopíruje jednou pro každý prvek seznamu. Zobrazí se každý prvek. Pokud buňka s hodnotou obsahuje vzorec, u každého prvku seznamu se vypočítá a zobrazí hodnota. I když se samotný hyperblok v režimu Zobrazení nezobrazuje, můžete mu nastavit ohraničení. Ohraničení se v režimu Zobrazení zobrazí kolem každého prvku a hodnoty.

Hyperbloky se mohou být překrývat a sdílet tak stejnou buňku s hodnotou. Seznamy, na nichž jsou hyperbloky založeny, tvoří v režimu Zobrazení osy reportu.

Hyperbloky lze také vnořovat. V jednom hyperbloku tedy může zcela zahrnut jeden nebo více dalších hyperbloků.

Více buněk výstupu

Můžete vytvářet další buňky výstupu, přičemž každá má vlastní nastavení. Pomocí více buněk výstupu můžete zobrazit více sloupců ze zdroje relačních dat bez nutnosti použití samostatných vzorců RDB.

Hyperbloky a globální a místní seznamy

Hyperbloky mohou obsahovat místní nebo globální seznamy. Změny definice místního seznamu mají vliv pouze na report, ve kterém se seznam používá. Změny globálních seznamů mají vliv na všechny reporty, ve kterých se seznam používá.

Seznamy na panelu Struktura databáze jsou globální seznamy. Když je přetáhnete na list a vytvoříte hyperblok, zkopírují se do místních seznamů. Chcete-li hyperblok propojit s globálním seznamem, podržte při přetahování klávesu <Ctrl>.

Když vytváříte hyperblok pomocí dialogového okna Vytvořit hyperblok, můžete vybrat, zda má být seznam místní nebo globální.

Duální výstup hyperbloků

Hyperblok zobrazuje prvky seznamu. V dialogovém okně Formátovat hyperblok můžete pomocí následujících možností určit způsob zobrazení prvků.

  • Jedinečný název
  • Popisek
  • Atribut
  • Vlastní: Otevře dialogové okno Upravit vzorec.
  • Speciální formát textového řetězce: Otevře dialogové okno Speciální formát textového řetězce.

Jedinečný název je název prvku vytvořený poskytovatelem ODBO, který se povinně používá ve vzorcích. Často je však výhodnější pracovat s popisky. Když tedy vytvoříte hyperblok, ve výchozím nastavení se zobrazují popisky.

Možnosti Jedinečný název a Popisek lze rovněž zadat pomocí formátu textu v hlavní buňce výstupu. Klikněte pravým tlačítkem na hlavní buňku výstupu a vyberte možnost Formát buněk. Ve výchozím nastavení je na kartě Formát čísel vybráno nastavení Text a „~“. Chcete-li zobrazovat jedinečné názvy, změňte toto nastavení na „@“.

Pokud vzorec vrací jedinečný název, ale chcete zobrazovat popisek, použijte v buňce obsahující vzorec formát textu „~“.

Poznámka

Vytvoříte-li styl a použijete jej pro hyperblok, který aktuálně zobrazuje popisky, budou se místo nich zobrazovat jedinečné názvy. Chcete-li zobrazovat popisky, nastavte formát čísel nového stylu na „~“.

Formátování obsahu hyperbloku

Obsah buňky s hodnotou v hyperbloku můžete formátovat stejně jako u ostatních buněk.

Formátování hlavní buňky výstupu podle úrovně

Hlavní buňce výstupu a více buňkám výstupu můžete přiřadit různé formáty. Můžete například použít různé formáty pro prvky různých úrovní hierarchie.

Stránkování

Hyperbloky mají vlastnosti Velikost stránky a Aktuální stránka, pomocí nichž můžete zobrazovat dlouhé seznamy na více stránkách.