Typy grafů

Každý typ grafu má několik podtypů. Některé podtypy, jako jsou například oddělené výsečové grafy, nabízejí pouze jiné vizuální efekty oproti typu nadřazeného grafu. Jiné podtypy znázorňují data grafu jiným způsobem oproti typu nadřazeného grafu. Například každý podtyp burzovního grafu je jiným typem grafu a vyžaduje jiná data.

Toto jsou hlavní podtypy grafů:
Skládaný
Namísto porovnávání dat zobrazuje skládaný graf, jakou částí přispívají k celku jednotlivé hodnoty v datové řadě. Hodnoty v každé datové řadě představují štos. Například ve skládaném sloupcovém grafu je celková hodnota každé datové řady štosu zobrazena jako sloupec. Sloupec je rozdělen na různě barevné segmenty. Každý segment představuje jednotlivou hodnotu v datové řadě. Velikost každého segmentu odráží, jakým podílem příslušná hodnota přispívá k celku.
Namísto porovnání prodeje produktu za jeden rok s prodejem za jiný můžete pomocí skládaného sloupcového grafu zobrazit, jaký podíl na celkovém prodeji produktu lze připsat jednotlivým rokům.
Skládaný procentuální
Jedná se o stejný případ jako u skládaného grafu, ale zobrazené jsou procentuální hodnoty celku.
3D grafy
Dalšími subtypy jsou trojrozměrné verze grafů. Trojrozměrných grafů jsou dva typy:
  • Dvouosé grafy s nepravým třetím rozměrem, který vizuálně vyvolává dojem hloubky.
  • Tříosé grafy

Podtypy trojrozměrných grafů můžete vodorovně a svisle natáčet, abyste vyvolali zdání, že graf je nahlížen zleva, zprava, shora či zdola. Chcete-li změnit trojrozměrné zobrazení grafu, dvojitě klikněte na prázdnou oblast grafu, poté klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnosti 3D pohled.

Legendy grafu se standardně zobrazují, ale můžete je odebrat.

Sloupcové grafy

Sloupcové grafy se obvykle využívají k porovnání kategorií dat nebo k zobrazení změn v datech v čase. Obvykle se sloupcové grafy využívají s malými soubory dat. Pro větší soubory dat můžete použít spojnicové grafy.

Ve většině případů můžete pro kategorie použít řádky nebo sloupce dat. Data, která se nepoužívají pro kategorie, se používají ke srovnání a zobrazují se v legendě grafu. Výjimku tvoří například výsečové grafy, které s výjimkou podtypu „Vedle sebe“, mají pouze jednu datovou řadu.

Kategorie se zobrazují na ose X a ukazatel na ose Y.

Sloupcové grafy jsou rovněž k dispozici jako minigrafy.

Podtypy sloupcových grafů

Skládaný a skládaný procentuální jsou hlavní podtypy sloupcových grafů. Trojrozměrné verze nabízejí podtypy také.

Pruhové grafy

Pruhové grafy jsou stejné jako sloupcové grafy, jen kategorie se zobrazují na ose Y a ukazatel na ose X. Data se tedy zobrazují vodorovně v pruzích, a nikoli svisle ve sloupcích.

Pruhové grafy mohou být užitečné, pokud jsou názvy kategorií a pokud ukazatel představuje jednotku trvání.

Pruhové grafy mají stejné podtypy jako sloupcové grafy, jen nenabízejí trojosý podtyp.

Pruhové grafy jsou rovněž k dispozici jako minigrafy.

Spojnicové grafy

Spojnicové grafy znázorňují měnící se hodnoty trendů kategorií dat v souvislém období. Obvykle kategorie na ose X spojnicového grafu představuje jednotky času, jako jsou měsíce či roky. Každá linka ve spojnicovém grafu je v legendě zastoupena jednou z jedenácti specifických ikon. Porovnává-li se více než jedenáct prvků, ikony se používají pro více z nich, což snižuje přehlednost grafu.

Spojnicové grafy jsou rovněž k dispozici jako minigrafy.

Podtypy spojnicových grafů

Skládaný a skládaný procentuální jsou hlavní podtypy spojnicových grafů. Zobrazují, jak se mění velikost příspěvku prvku k celkové hodnotě grafu v čase.

Další podtypy jsou verze grafů, které zobrazují značky v každém datovém bodě.

K dispozici je rovněž 3D podtyp. Osy a linky grafu jsou znázorněny ve třech dimenzích a linky se zobrazují jako pásy.

Profilové grafy

Profilové grafy jsou stejné jako spojnicové grafy, jen se svislými linkami. Kategorie se tedy zobrazují na ose Y a ukazatel na ose X.

Podtypy profilových grafů

Profilové grafy mají stejné dva hlavní podtypy jako spojnicové grafy. Tedy skládaný a skládaný procentuální. Skládaný i skládaný procentuální graf lze zobrazit se značkami v každém datovém bodě.

Profilové grafy nenabízejí žádné trojrozměrné podtypy.

Výsečové grafy

S výjimkou výsečových grafů vedle sebe mají výsečové grafy pouze jednu datovou řadu. Data, ze kterých vycházejí, se tedy uchovávají v jednom sloupci.

Každá položka v datové řadě se zobrazuje jako segment výsečového grafu a představuje podíl na celkově hodnotě datové řady.

Výsečové grafy nedoporučujeme v těchto případech:

  • Více než 8 segmentů
  • Záporné hodnoty
  • Nulové hodnoty

Podtypy výsečových grafů

Výsečový oddělený
Segmenty výsečového grafu jsou oddělené.
Výsečový s dílčí výsečí a výsečový s dílčími pruhy
U těchto podtypů se u hlavního výsečového grafu zobrazí samostatný výsečový nebo pruhový graf. Můžete je využít například ke zvýraznění a detailnímu zobrazení malých segmentů dat grafu. Ve výchozím nastavení vychází samostatný graf z posledních dvou hodnot datové řady, ale můžete určit, které hodnoty se použijí. Můžete například určit, že se použijí poslední tři hodnoty nebo hodnoty pod stanovenou hodnotou nebo procentuální hodnotou. V hlavním výsečovém grafu jsou segmenty, ze kterých samostatný graf vychází, sloučeny do jednoho.
Můžete rovněž zadat vzdálenost mezi grafy a velikost druhého grafu.
Výsečový vedle sebe
Výsečové grafy vedle sebe vycházejí ze dvou a více sloupců dat. Výchozí výběr „Data v: Sloupce“ v Průvodci grafem vygeneruje samostatný malý výsečový graf pro každý řádek dat. Každý výsečový graf má tolik segmentů, kolik je sloupců dat.
Pokud v průvodci grafem vyberete možnost Data v: Řádky, vygeneruje se samostatný výsečový graf pro každý sloupec dat. Každý graf má tolik segmentů, kolik je řádků dat.
Pokud sloupce dat nemají záhlaví, číslují se jednotlivé výsečové grafy automaticky podle pořadí.
Trojrozměrné výsečové grafy
Výsečové grafy, oddělené výsečové grafy a výsečové grafy vedle sebe mají trojrozměrné podtypy. Výsečové grafy s dílčí výsečí a s dílčími pruhy jsou k dispozici pouze dvourozměrné.

Bodové grafy XY

Bodové grafy se obvykle používají na velké datové soubory, které vycházejí z párů hodnot spíše než z kategorií a hodnot.

Bodové grafy XY vyžadují tři sloupce nebo řádky dat. Jeden sloupec poskytuje hodnoty osy X, jako jsou data. Každý zbývající sloupec poskytuje jednu z každého páru hodnot. Jako příklad použití bodových grafů lze použít environmentální data. Soubor dat může zaznamenávat například tloušťku ledu na jezeře a průměrnou teplotu za řadu let. Tato tabulka ukazuje vzorová data, pro která bodový graf zakresluje tloušťku ledu oproti průměrné teplotě v zimním období:

Osa X Osa Y
Sezona ledu Průměrná teplota prosinec–duben (°C) Tloušťka ledu (cm)
2000–2001 -5 45
2001–2002 -4,5 60
2002–2003 -6,8 85

Chcete-li zakreslit například průměrnou teplotu v zimním období v průběhu let, použijete spojnicový graf.

Podtypy bodových grafů

Mezi datovými body bodových grafů lze zakreslovat spojnice. Profil spojnic může být vyhlazený nebo kosoúhlý. Pokud používáte spojnice, můžete je zobrazovat se značkami v každém datovém bodě i bez nich.

Grafy oblasti

Grafy oblasti znázorňují rozsah: Například výši zisku organizace v čase. Každá datová řada se standardně zobrazuje jako plocha s plnou barevnou výplní. Výsledkem může být, že menší datová řada bude zcela zakryta větší. Často je řešením použít skládaný graf nebo 3D podtyp. Můžete také přiřadit jednotlivým datovým řadám různou míru průhlednosti, aby byly vidět další datové řady v pozadí.

Podtypy grafů oblasti

Dvěma hlavními podtypy grafů oblasti jsou skládaný a skládaný procentuální. Oblasti skládaného grafu zobrazují, jak se mění velikost příspěvku prvku k celkové hodnotě grafu v čase. Skládaný procentuální graf zobrazuje velikost příspěvku prvku jako procento celku. Skládaný i skládaný procentuální podtyp mají trojrozměrné podtypy. Přestože vypadají jako trojrozměrné, mají tyto podtypy pouze dvě osy.

K dispozici je rovněž 3D podtyp, který data zobrazuje na třech osách.

Prstencové grafy

Prstencové grafy se zobrazují jako soustředné prstence. Každý sloupec nebo řádek dat tvoří samostatný prstenec. Každý prstenec je rozdělený na segmenty podle počtu řádků nebo sloupců dat. Každý segment představuje podíl na celkové hodnotě řádku.

Například tato data by vygenerovala prstencový graf se třemi prstenci:

Kategorie 1 Kategorie 2 Kategorie 3
333 333 333 333 333 333
1 000 000
301 000 458 000 241 000

Vnitřní prstenec by byl rozdělen na tři stejně velké segmenty různých barev.

Prostřední prstenec by rozdělený nebyl.

Vnější prstenec by měl tři nestejně velké segmenty představující hodnoty v řádku 3 sloupce 1, řádku 3 sloupce 2 a řádku 3 sloupce 3.

Jako alternativu k prstencovému grafu můžete použít výsečový graf vedle sebe.

Můžete zadat velikost středového otvoru prstencového grafu. Podle potřeby můžete vnitřní prstenec natočit v požadovaném úhlu.

Paprskové grafy

Paprskové grafy mohou být užitečné k porovnávání různých položek s použitím standardní sady kritérií. Může být například třeba vyhodnotit vhodnost různých uchazečů o konkrétní pracovní pozici oproti ideálnímu profilu, či porovnat podobné produkty od různých výrobců.

Paprskové grafy mají osu pro každý řádek dat. Například pokud byste měli řádek pro každý měsíc v roce, graf by měl 12 os sbíhajících se ve středu jako loukotě kola.

Do grafu je možné zakreslit více řádků či vytvořit samostatný paprskový graf pro každý řádek dat. Datové body jsou spojené a vytvářejí charakteristický tvar pro každý řádek. Různé tvary mohou posloužit jako rychlé vizuální vyjádření podobnosti a rozdílnosti řádků – zejména pokud je každý řádek zobrazen v samostatném grafu.

Například následující data by zakreslila čtyři tvary do grafu o šesti osách. Každá osa představuje klíčové kritérium měřené od 5 (výrazná shoda) do 1 (výrazná neshoda). Ideální uchazeč je spolehlivý, dochvilný, logický a týmový hráč, ne však nijak zvlášť kreativní či snadno znuděný:

Spolehlivý Dochvilný Týmový hráč Kreativní Logický Snadno znuděný
Ideální 5 5 5 2 5 1
Uchazeč 1 2 3 3 5 2 4
Uchazeč 2 5 4 5 1 3 1
Uchazeč 3 3 4 4 3 3 3
Uchazeč 4 4 4 4 2 4 2

Pokud byste měli vytvořit paprskový graf pro každý řádek, bylo by z tvarů zjevné, že ideálu nejlépe odpovídají uchazeči 2 a 4.

Podtypy paprskových grafů

Paprskové grafy lze zobrazit se značkami v každém datovém bodě.

Datové body paprskového grafu jsou spojené linkami. Ve vyplněném paprskovém grafu lze oblast ohraničenou linkami vyplnit barvou.

Dva další podtypy jsou paprskový graf s popisky dat a paprskový graf se značkami a popisky dat. Vzhledem k prostoru, který zabírají značky a popisky dat jsou tyto podtypy vhodné hlavně pro paprskové grafy s malým počtem os a sloupců.

Portfoliový

Tento graf možná znáte jako bublinový graf.

Portfoliové grafy zobrazují na osách X a Y kruhy různé velikosti. Velikost kruhů představuje rozsah zobrazených hodnot. Příslušná data tedy znázorňují jak velikost kruhů tak jejich relativní poloha na osách X a Y. Můžete určit, zda velikost představuje oblast kruhu nebo jeho průměr.

Portfoliové grafy můžete používat, pokud je každá datová řada vyjádřena třemi číselným hodnotami (například skutečný prodej, prodej podle rozpočtu a rozdíly mezi nimi).

Pokud jsou data ve sloupcích A, B a C, tvoří osu X data ve sloupci A. Data ve sloupci B tvoří osu Y a data ve sloupci C určuje poloměr kruhů. Každý řádek tvoří datovou řadu.

Osa X Osa Y Poloměr
Prodané jednotky Výnosy % podílu na trhu
295 294 13 026 762 10
1 085 496 31 746 300 15
631 591 42 017 951 33
1 525 291 45 282 083 42
Poznámka

Chcete-li vykreslit celou řadu v portfoliovém grafu, který je založen na hyperbloku, rozšiřte hyperblok o jeden řádek (jsou-li data v řádcích) či o jeden sloupec (jsou-li data ve sloupcích).

Pokud přidáte data do sloupců D a E, tvoří sloupec D osu Y další datové řady. Sloupec E pak určuje poloměr kruhů v této řadě. Podobně pokud přidáte data do sloupců F a G, budou tvořit osu Y a poloměr pro třetí datovou řadu.

Podtypy portfoliových grafů

Jeden podtyp vykresluje kruhy s trojrozměrným efektem.

Zbývající podtypy rozdělují pozadí grafu, nebo vykreslené oblasti, do různých uspořádání kvadrantů různých barev. Výběrem vhodného podtypu a změnou velikosti kvadrantů můžete nakonfigurovat graf tak, aby se konkrétní datová řada zobrazovala v kvadrantu určité barvy. Například hodnoty pod určitou úrovní můžete zobrazovat na červeném pozadí ukazujícím na špatný výsledek a ostatní hodnoty na žlutém či zeleném pozadí ukazujícím na odpovídající nebo dobré výsledky.

Ve výchozím nastavení zobrazují subtypy kvadrantů popisky dat. Můžete určit, zda jsou kruhy označeny velikostí bubliny nebo hodnotou, kterou představují.

Chcete-li vykreslit datovou řadu subtypu kvadrantu místo kruhů jako bubliny, použijte přechody a další možnosti, které nabízí dialogové okno Formát datové řady.

Kvadrantové grafy

Kvadrantové grafy jsou podobné kvadrantovým podtypům portfoliových grafů.

Burzovní grafy

Burzovní grafy jsou rovněž známé jako svíčkové grafy. Každá datová řada v burzovním grafu je „svislá čárka“ (svíčka), která představuje několik hodnot. Výchozí burzovní graf uvádí hodnoty vysoká, nízká a zavřeno. Znamená to, že každá datová řada představuje nejvyšší cenu, nejnižší cenu a zavírací cenu akcie. Na každé čárce vyznačuje zavírací cenu značka. Na kartě Možnosti dialogového okna Formát datové řady můžete svislé čárky vypnout a zobrazovat pouze značky zavírací ceny.

Chcete-li vytvořit burzovní graf libovolného podtypu, vyberte pouze data – bez záhlaví řádků a sloupců. Z tohoto důvodu má zásadní důležitost, aby data byla ve správném pořadí. Pro výchozí graf tedy tři sloupce nebo řádky, které představují zleva doprava a shora dolů vysokou, nízkou a zavírací cenu.

Vysoká Nízká Zavřít
01-Led 75 45 50
02-Led 52 51 53
03-Led 54 40 52
Poznámka

Nezobrazují-li se data správně, změňte formát data na kartě Číslo dialogového okna Formát osy.

Podtypy burzovních grafů

Každý podtyp burzovních grafů má jiný účel a vyžaduje odlišná data. Správné pořadí sloupců či řádků má zásadní důležitost.

Otevřeno, vysoká, nízká, zavřeno
Tento burzovní graf vyžaduje čtyři datové řady představující otevírací cenu, nejvyšší cenu, nejnižší cenu a zavírací cenu akcií. Blok (tělo svíčky) v každé datové řadě (knot svíčky) představuje rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou. Pokud akcie zavře na nižší ceně než na které otevřela, blok má fialovou barvu. Pokud akcie zavře na vyšší ceně než na které otevřela, blok má šedou barvu.
Objem, vysoká, nízká, zavřeno
Tento burzovní graf vyžaduje čtyři datové řady představující objem obchodovaných akcií, jejich nejvyšší cenu, nejnižší cenu a zavírací cenu. Navíc k čárkám představujícím nejvyšší, nejnižší a zavírací hodnoty představují sloupce objem obchodovaných akcií. Značka na každé čárce představuje zavírací cenu.
Objem, otevřeno, vysoká, nízká, zavřeno
Tento burzovní graf vyžaduje pět datových řad představujících objem obchodovaných akcií, jejich otevírací cenu, nejvyšší cenu, nejnižší cenu a zavírací cenu. Navíc k čárkám (představujícím otevírací, nejvyšší, nejnižší a zavírací hodnoty) představují sloupce objem obchodovaných akcií. Bloky (těla svíček) představují rozdíl mezi otevírací a zavírací hodnotou. Pokud akcie zavře na nižší ceně než na které otevřela, blok má fialovou barvu. Pokud akcie zavře na vyšší ceně než na které otevřela, blok má šedou barvu.

Povrchové grafy

Povrchový graf je podobný jako například topografická mapa představující nadmořskou výšku v různých zeměpisných šířkách a výškách. V topografické mapě lze nadmořskou výšku, zeměpisná šířku a zeměpisnou délku považovat za proměnné Z, X a Y. Nadmořská výška (Z) se mění s hodnotami proměnných X a Y. Povrchové grafy lze používat v případech, kdy je hodnota jedné proměnné ovlivněna hodnotami páru proměnných. Jako příklady použití lze uvést testování materiálů – například k testování mechanické pevnosti materiálu při různých teplotách po různou dobu.

Povrchový graf vypadá jako síť, která je zvlněná a zprohýbaná podle změn v hodnotách. Buňky sítě jsou vyplněny různými barvami, které představují rozsahy hodnot.

Data pro povrchový graf je třeba uspořádat pomocí proměnných X a Y jako záhlaví sloupců a řádků.

Podtypy povrchových grafů

Drátěný
Povrchový drátěný graf je stejný jako povrchový graf, jen buňky sítě nejsou vyplněny barvami.
Obrysové grafy
Obrysový graf je dvourozměrné znázornění trojrozměrného povrchového grafu. Vypadá jako povrchový graf z půdorysu. V barevném obrysovém grafu představuje barva rozsahy hodnot jako v povrchovém grafu. V drátěném obrysovém grafu obklopují různé rozsahy hodnot pouze linky.

Válcové, kuželové a jehlanové grafy

Válcové, kuželové a jehlanové grafy lze považovat za další podtypy sloupcových a pruhových grafů. Slouží ke stejnému účelu a mohou využívat stejná data jako sloupcové a pruhové grafy. Místo pruhů či sloupců tyto grafy zobrazují válce, kužely či jehlany. Všechny tři typy grafů jsou dvourozměrné s 3D efektem a mají skládané a skládané procentuální podtypy. Každý typ a podtyp lze zobrazit buď vodorovně nebo svisle.

Milníkové grafy

Milníkový graf ukazuje trend (zpoždění, předstih, včasné dokončení) v postupu k dokončení projektových milníků.

Osa X ukazuje data, kdy se kontrolují data dokončení projektových milníků. U každého data ukazuje osa Y předpokládané datum dokončení daného milníku.

Vodorovná linka v grafu značí, že předpokládané datum dokončení zůstává beze změn.

Stoupající linka značí, že podle odhadů bude milník dokončen se zpožděním.

Klesající linka značí, že podle odhadů bude milník dokončen s předstihem.

Příklad

Na začátku každého týdne tohoto projektu se odhadnou data dokončení tří milníků:

30/06/2018 07/07/2018 14/07/2018 21/07/2018 28/07/2018
Milník 1 01/08/2018 01/08/2018 07/08/2018 09/08/2018 15/08/2018
Milník 2 01/08/2018 01/08/2018 01/08/2018 01/08/2018 01/08/2018
Milník 3 01/08/2018 01/08/2018 01/08/2018 28/07/2018 18/07/2018

Odhadované datum dokončení milníku 2 zůstává stejné. O 14.7.2018 se však odhaduje, že milník 1 bude zpožděn. O 21.7.2018 se odhaduje, že milník 3 bude dokončen v předstihu.

Chcete-li vytvořit milníkový graf, zvýrazněte data (včetně názvů milníků a odhadovaných dat). Klikněte na Průvodce grafem a jako typ grafu vyberte Milníkový.

Podtypy milníkových grafů

Milníkové grafy mají pouze jeden podtyp – se značkami v každém datovém bodě.

Krokové grafy

Stejně jako spojnicové grafy znázorňují krokové grafy změny dat v čase. Krokové grafy však představují data, která se mění pouze v intervalech a jinak zůstávají konstantní. Můžete tedy například použít krokový graf ke znázornění změn úrokových sazeb, které se obvykle mění jen jednou za čtvrtletí, případně ještě méně často. K zachycení denních fluktuací směnného kurzu v daném časovém období však můžete použít spojnicový graf.

Krokový graf zobrazuje vodorovnou linku, která při každé změně hodnoty vzroste nebo klesne na svislé ose. Můžete pomocí možnosti Horní čára je první v dialogovém okně Formát datové řady určit, zda se kroky nacházejí na značkách osy nebo mezi nimi.

Podtypy krokových grafů

Jediným podtypem krokových grafů je vyplněný krokový graf. Oblast pod krokovou linkou je vyplněna barvou. Pokud máte dvě či více datových řad, může datová řada s nejvyššími hodnotami zcela či zčásti zakrýt ostatní datové řady. Tomu se můžete vyhnout tím, že přiřadíte jednotlivým datovým řadám různou míru průhlednosti, aby byly vidět další datové řady v pozadí.

Histogram

Histogramy se používají k analýze frekvence, s níž se vyskytuje každá hodnota v rozsahu hodnot. Histogramy lze vytvářet v aplikaci Microsoft Excel, ale vyžadují doplněk Analysis ToolPak. V aplikaci Application Studio zvýrazněte řádek nebo sloupec hodnot k analýze a klikněte na Průvodce grafem. Jako typ grafu vyberte histogram.

Graf má čtyři podtypy. První dva vyžadují pouze hodnoty pro osu Y. Intervaly hodnoty na ose X jsou vypočítány automaticky. Druhý graf zahrnuje křivku normálního rozdělení. Počet intervalů hodnot můžete změnit v dialogovém okně Formát datové řady.

Třetí a čtvrtý podtyp vyžadují hodnoty pro osu Y a pro intervaly hodnot na ose X. Čtvrtý graf zahrnuje křivku normálního rozdělení.

Chcete-li přidat křivku normálního rozdělení do prvního nebo třetího podtypu manuálně, dvojitě klikněte na graf, aby se zobrazilo se šrafované ohraničení. Klikněte na datovou řadu pravým tlačítkem a vyberte možnost Přidat normální rozdělení.

Tachometr

Každá datová řada je zobrazena jako ukazatel na rozmezí hodnot. Pokud data obsahují tři či více datových řad, zobrazí se tři rozmezí hodnot. Obvykle se jako barvy rozmezí hodnot používají červená, žlutá a zelená označující například špatné, průměrné a dobré prodejní výsledky.

Rozsah hodnot, pro který se použije která barva, můžete zadávat těmito způsoby:

  • Kliknutím na rozsah hodnot v režimu Návrh jej vyberte. Poté dvojitým kliknutím zobrazte dialogové okno Rozmezí hodnot datových řad. Zadejte rozsah hodnot a barvu, která jej bude reprezentovat.
  • Dvojitým kliknutím na datovou řadu zobrazíte dialogové okno Formát datové řady.

Vícebarevné pruhy a sloupce

Existují čtyři typy vícebarevných grafů. Výchozí typ je skládaný sloupcový graf. Každou hodnotu představuje sloupec, který je rozdělen do barevných segmentů. Každá barva ve sloupci představuje rozsah hodnot. Můžete například klasifikovat prodej podle velikosti zakázek, kde zakázky do 10 000 USD představuje červená, zakázky od 10 001 do 20 000 USD žlutá a zakázky nad 20 000 USD zelená. V tomto příkladu by zakázku v hodnotě 20 000 USD představoval červenožlutý sloupec. Dolní polovina sloupce by byla červená a na ose Y by sahala k hodnotě 10 000 USD. Horní polovina by byla žlutá a sahala by na ose Y od 10 000 do 20 000 USD. Zakázka v hodnotě 21 000 USD by představoval červenožlutozelený sloupec, ve kterém by zelený segment sahal na ose Y jen od 20 000 do 21 000 USD.

Dalším typem grafů je skládaný pruhový graf.

Zbývající typy grafů jsou vícebarevný sloupcový a vícebarevný pruhový. V těchto grafech představuje každou hodnotu sloupec nebo pruh s barvou podle hodnoty, kterou představuje.

Chcete-li definovat rozsahy hodnot, klikněte v režimu Návrh pravým tlačítkem na datovou řadu a vyberte možnost Formát datové řady. Klikněte na kartu Možnosti dialogového okna Formát datové řady.

Barevná mapa

Barevné mapy představují interaktivní způsob vizualizace odlišností měření v různých geografických oblastech nebo odlišností v rámci regionu. Hodnoty znázorňované mapou spadají do řady rozsahů. Každý rozsah je označen jinou barvou.

Barevné mapy jsou implementovány pomocí webového rozšíření barevných map a nejsou tedy k dispozici v průvodci grafem.