Karta Možnosti

Pro všechny typy grafů s výjimkou povrchových a kvadrantových má dialogové okno Formát datové řady kartu Možnosti.

Možnosti karty Možnosti se liší podle typu a někdy i podtypu grafu. V některých případech je možnost použitelná pouze pro jeden typ grafu.

Úhel první výseče
Například výsečové, prstencové a paprskové grafy můžete otočit v určeném úhlu.
Hloubka grafu
U grafů s trojrozměrným efektem můžete zadat zdánlivou hloubku grafu. Hloubky datových řad se upravují podle hloubky grafu. U válcových grafů se tím například může změnit tvar datové řady.
Spojnice
Možnost spojnice je k dispozici ve dvourozměrných skládaných pruhových grafech a ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí. U skládaných pruhových grafů jsou spojnicemi propojeny stejné kategorie dat v různých sloupcích.
Ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí se sekundární graf zobrazuje vedle hlavního výsečového grafu. Sekundární graf je založen na subsetu dat primárního grafu. V primárním grafu jsou datové řady tvořící subset zkombinovány do jedné. Spojnice propojují sekundární graf s kombinovanou datovou řadou v hlavním grafu.
Můžete určit styl linky a barvu spojnic. Dvojitým kliknutím na spojnici v režimu Návrh zobrazíte dialogové okno Formát spojnic řad.
Ukončit řady
Ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí je sekundární graf založen na subsetu dat primárního grafu. V primárním grafu jsou datové řady tvořící subset zkombinovány do jedné výseče.
Ve výchozím nastavení je v seznamu Ukončit řady vybrána možnost Pozice a sekundární graf vychází z posledních dvou hodnot datové řady. Můžete zadat jiný počet těchto hodnot.
Pokud v seznamu Ukončit řady vyberete možnost Hodnota, můžete nastavit, aby sekundární graf vycházel z hodnot nižších než zadaná hodnota.
Pokud v seznamu Ukončit řady vyberete možnost Procento, můžete nastavit, aby sekundární graf vycházel z hodnot představujících nižší než zadané procento celkových hodnot.
Pokud u možností Hodnota a Procento data zadanou hodnotu neobsahují, sekundární graf se nezobrazí.
Vzdálenost
Například ve sloupcovém grafu může každá kategorie zahrnovat několik datových řad. Můžete určit vzdálenost mezi kategoriemi. Chcete-li zadat vzdálenost mezi datovými řadami v rámci kategorie, zadejte kladnou hodnotu do pole Překrývání.
Ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí se pomocí vzdálenosti určuje vzdálenost mezi primárními a sekundárními grafy.
Vynášecí čáry
Vynášecí čáry jsou vizuální pomůcka, která je k dispozici například ve spojnicových grafech, profilových grafech a burzovních grafech. V těchto grafech jsou datové body každé datové řady na stejné rovině, a mohou tak být propojeny přímými linkami. Vynášecí čára prochází datovými body a protíná osu Kategorie. Pokud je datová řada pouze jedna, čára spojuje každý datový bod s osou Kategorie.
Můžete určit styl linky a barvu vynášecích čar. Dvojitým kliknutím na spojnici v režimu Návrh zobrazíte dialogové okno Formát vynášecích čar.
Změnit velikost bublin na
Bubliny v portfoliových grafech mají výchozí velikost. Můžete je zvětšovat a zmenšovat o procentuální hodnotu výchozí hodnoty. Relativní velikosti všech bublin zůstávají stejné.
Hloubka mezery
U grafů s trojrozměrným efektem můžete zadat zdánlivou mezeru mezi datovou řadou a zadní stěnou a předním okrajem vykreslené oblasti.
Svislé čárky a sloupce
Svislé čárky představují rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou v kategorii. Jedná se o výchozí zobrazení v burzovních grafech. Ve dvou podtypech burzovních grafů (objem, otevřeno, nízká, zavřeno a otevřeno, vysoká, nízká, zavřeno) ke svislým čárkám přidávají svislé pruhy. Datové řady řady tak vypadají jako svíčka s knotem, a proto se burzovním grafům někdy říká svíčkové. Různé barvy výplní pruhů uvádějí, zda je zavírací cena vyšší než otevírací.
Na rozdíl od vynášecích čar se svislé čárky nekříží s osou kategorie.
Můžete určit styl linky a barvu svislých čárek a sloupců. Dvojitým kliknutím na čárku nebo sloupec v režimu Návrh zobrazíte dialogové okno Formát chybových úseček, Formát pozitivních sloupců, případně Formát negativních sloupců.
Svislé čárky a sloupce jsou vizuální pomůcka, která je k dispozici například ve spojnicových a profilových grafech.
Třídy histogramu
Můžete určit počet tříd, neboli „košů“, do kterých jsou rozdělena data. V histogramu se počítá počet datových bodů, které spadají do jednotlivých tříd. V histogramu hodnoty Y se třídy počítají automaticky, můžete však tuto možnost využít k úpravě počtu tříd.
Popisek os paprsků
V paprskových grafech můžete určit, zda jsou osy označeny. Ve výchozím nastavení se popisky zobrazují.
Můžete určit písmo a zarovnání popisků paprsků. V režimu Návrh dvojitým kliknutím na popisek otevřete dialogové okno Formát os pavučiny.
Horní čára je první
Tato možnost se používá pro krokové grafy. Ve výchozím nastavení jsou kroky uprostřed mezi kategoriemi na ose Kategorie. Pokud je například v prvním čtvrtletí účetního roku úroková sazba 1 % a ve druhém čtvrtletí je to 1,5 %, krok se nachází mezi značkami pro 1 % a 1,5 % na ose Kategorie. Pokud zrušíte zaškrtnutí políčka Horní čára je první, nachází se krok na značce 1,5 %.
Překrývající se
Ve výchozím nastavení datové řady například v pruhovém grafu spolu sousedí. V poli Překrývání můžete zadat kladné nebo záporné číslo. Zadáte-li záporné číslo, budou se datové řady překrývat. Zadáte-li kladné číslo, vytvoří se mezi datovými řadami mezera. Zadané hodnoty mají vliv na všechny datové řady v grafu.
Možnost překrývání není k dispozici například pro spojnicové grafy.
Chybové oblasti
Tuto možnost je nutné zadávat jednotlivě pro obě datové řady, které navážou chybové oblasti. Ve výchozím nastavení mají vzorová data v režimu Návrh tři datové řady. Je nutné zadat tuto možnost pro obě datové řady, které budou zobrazeny.
Je možné zadat formát kladným a záporným chybovým oblastem. V režimu Návrh dvojitě klikněte na oblast k zadání formátu. Zobrazí se dialogové okno Formát pozitivních oblastí, případně Formát negativních oblastí.
Zobrazit bubliny pro záporné hodnoty
Ve výchozím nastavení platí, že pokud je hodnota určující poloměr bubliny záporná, zobrazí se bublina s ohraničením a bílou výplní. Chcete-li zamezit zobrazení bublin se záporným poloměrem, zrušte zaškrtnutí políčka Zobrazit bubliny pro záporné hodnoty.
Vnitřní průměr prstence
Ve výchozím nastavení je vnitřní průměr prstence 50 % vnějšího. Můžete zadat jinou procentuální hodnotu od 10 % do 90 %.
Velikost vedlejší plochy
Ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí se sekundární graf zobrazuje vedle primárního grafu. Můžete změnit relativní velikosti primárního a sekundárního grafu zadáním velikosti vedlejší plochy.
Výška představovaná
Velikost bublin může představovat plochy bublin nebo jejich průměry.
Průměr kruhu je v poměru k poloměru, ale jeho plocha je v poměru k druhé mocnině poloměru. Může to vést k rozdílům v interpretaci velikosti bublin u různých uživatelů. Může být užitečné uživatele informovat o tom, která možnost měřítka byla použita.
Rozmezí hodnot
Rozmezí hodnot lze použít například v tachometrových a v pruhových vícebarevných grafech k určení barev pro jednotlivé datové řady a rozmezí hodnot, které barvy představují.
Pokud pro rozmezí hodnot vyberete možnost Automaticky, zobrazí se v grafu červené, zelené a žluté oblasti stejné velikosti.
Barvy měnit od
Například v pruhových grafech s jednou datovou řadou se všechny pruhy zobrazují ve stejné barvě. Výběrem možnosti Barvy měnit od použijete na každý pruh jinou barvu.
Web
Interaktivitu a animaci můžete aktivovat pro jednotlivé datové řady nebo celý graf.
Chcete-li aktivovat možnosti interaktivity a animace pro graf, vyberte možnosti Interaktivní a Animovaný na kartě Další možnosti v dialogovém okně Možnosti grafu.