Karta Velikost a pozice
Toto téma popisuje možnosti umístění objektů mimo hyperbloků.
Tato tabulka zobrazuje možnosti karty Velikost a pozice.
Možnost | Popis |
---|---|
Závisí na velikosti a pozici buněk | Rozšíří a zúží objekt seznamu současně s buňkou, ve které je umístěn. Například pokud se zvětší šířka sloupce nebo výška řádku, roztáhne se buňka i objekt seznamu. |
Závisí pouze na pozici buňky | Objekt seznamu si zachová velikost, ale může být vytlačen z umístění jinými objekty. |
Nezávislý na buňkách | Objekt seznamu si zachová velikost a pozici bez ohledu na okolní buňky, i v případě roztažení sousedního objektu vede k překrývání obou objektů. |
Šířka a výška | Zadejte výšku a šířku objektu. |
Možnosti ukotvení a umístění | Zadejte pozici objektu úpravou polí Ukotvení a Vzdálenost k ohraničením. |
Objekty můžete umisťovat do záhlaví nebo zápatí, případně do datové oblasti reportu. Obvykle se však pomocí záhlaví a zápatí zajišťuje, aby objekty zůstaly na místě v případě vodorovného nebo svislého posunu zobrazení reportu.
Pole Vzdálenost k ohraničením představuje objekt a oblast reportu zadanou v poli Svisle k. Možnosti pole Vzdálenost k ohraničením jsou vždy aktivní zčásti a plně se aktivují pouze po vybrání možnosti Nezávislý na buňkách.
Forma objektu má osm ovládacích prvků, jeden v každém rohu a jeden na každé straně. Ovládací prvky nepředstavují body na objektu, ale umístění, do kterých je možné objekt umístit v určené oblasti.
Možnosti pole Ukotvení a delta jsou aktivní pouze po vybrání možnosti Nezávislý na buňkách. Pole Delta je označeno trojúhelníkem. Možnosti Ukotvení mají účinek, pokud zadáte viditelnou oblast reportu, záhlaví, zápatí nebo datovou oblast. Datová oblast je oblast, kterou nezabírá záhlaví nebo zápatí.
Ovládací prvky v rozích objektu označují tato přibližná umístění, do kterých můžete objekt v rámci oblasti umístit:
- Nad středem oblasti a vlevo
- Nad středem oblasti a vpravo
- Pod středem oblasti a vlevo
- Pod středem oblasti a vpravo
Chcete-li umístit objekt do některé z těchto oblastí, klikněte na odpovídající roh objektu. Poté zadejte přesnou polohu určením vzdálenosti od svislého a vodorovného ohraničení oblasti.
Ovládací prvky na středech ohraničení objektu jsou body delta. Body delta umožňují zadat vzdálenost objektu nad či pod středem oblasti, případně nalevo či napravo od něj, a vzdálenost od vodorovného či svislého ohraničení. Klikněte například na bod delta levého ohraničení objektu a zadejte vzdálenost od levého ohraničení oblasti. Poté v poli Delta zadejte vzdálenost objektu od středu oblasti ve svislém směru. Případně můžete kliknout na bod delta na horním ohraničení a zadat vzdálenost objektu od horního okraje oblasti. Poté zadejte vzdálenost objektu nalevo či napravo od středu oblasti. Jako příklad použití možností delta lze uvést umístění tlačítek a na jedné ze stran středu zápatí.
Pokud ukotvíte objekt k okně mimo záhlaví či zápatí, zůstane na místě, pokud posuvníky posunete zobrazení dat. Může to vést k tomu, že objekt bude překrývat data. Pokud ukotvíte objekt k viditelné oblasti, bude se objekt posouvat s daty. Může to vést k tomu, že objekt bude posunutý mimo zobrazení.
Pokud zadáte záhlaví či zápatí a viditelné oblasti reportu, použijí se různé barvy pro záhlaví sloupců a řádků v těchto oblastech. Záhlaví mají tmavší odstín šedé ve viditelné oblasti než mimo ni. V rámci záhlaví a zápatí mají záhlaví jinou barvu než zbytek záhlaví řádků v reportu. Záhlaví sloupců a řádků aktuálně vybraných buněk jsou žlutá. Toto barevné odlišení pomáhá při rozeznávání různých oblastí v komplexně navržených reportech.
V režimu Návrh můžete pomocí kláves šipek přemisťovat objekty, jako jsou příkazová tlačítka a textové objekty. Můžete také přemisťovat zobrazení seznamů mimo hyperbloků. Pokud je však zobrazení seznamu spojené se seznamem, klikněte nejprve na možnost
na panelu nástrojů Objekty.