Karta Možnosti
Pro všechny typy grafů s výjimkou povrchových a kvadrantových má dialogové okno Formát datové řady kartu Možnosti.
Možnosti karty Možnosti se liší podle typu a někdy i podtypu grafu. V některých případech je možnost použitelná pouze pro jeden typ grafu.
- Úhel první výseče
- Například výsečové, prstencové a paprskové grafy můžete otočit v určeném úhlu.
- Hloubka grafu
- U grafů s trojrozměrným efektem můžete zadat zdánlivou hloubku grafu. Hloubky datových řad se upravují podle hloubky grafu. U válcových grafů se tím například může změnit tvar datové řady.
- Spojnice
- Možnost spojnice je k dispozici ve dvourozměrných skládaných pruhových grafech a ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí. U skládaných pruhových grafů jsou spojnicemi propojeny stejné kategorie dat v různých sloupcích.
- Ukončit řady
- Ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí je sekundární graf založen na subsetu dat primárního grafu. V primárním grafu jsou datové řady tvořící subset zkombinovány do jedné výseče.
- Vzdálenost
- Například ve sloupcovém grafu může každá kategorie zahrnovat několik datových řad. Můžete určit vzdálenost mezi kategoriemi. Chcete-li zadat vzdálenost mezi datovými řadami v rámci kategorie, zadejte kladnou hodnotu do pole Překrývání.
- Vynášecí čáry
- Vynášecí čáry jsou vizuální pomůcka, která je k dispozici například ve spojnicových grafech, profilových grafech a burzovních grafech. V těchto grafech jsou datové body každé datové řady na stejné rovině, a mohou tak být propojeny přímými linkami. Vynášecí čára prochází datovými body a protíná osu Kategorie. Pokud je datová řada pouze jedna, čára spojuje každý datový bod s osou Kategorie.
- Změnit velikost bublin na
- Bubliny v portfoliových grafech mají výchozí velikost. Můžete je zvětšovat a zmenšovat o procentuální hodnotu výchozí hodnoty. Relativní velikosti všech bublin zůstávají stejné.
- Hloubka mezery
- U grafů s trojrozměrným efektem můžete zadat zdánlivou mezeru mezi datovou řadou a zadní stěnou a předním okrajem vykreslené oblasti.
- Svislé čárky a sloupce
- Svislé čárky představují rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou v kategorii. Jedná se o výchozí zobrazení v burzovních grafech. Ve dvou podtypech burzovních grafů (objem, otevřeno, nízká, zavřeno a otevřeno, vysoká, nízká, zavřeno) ke svislým čárkám přidávají svislé pruhy. Datové řady řady tak vypadají jako svíčka s knotem, a proto se burzovním grafům někdy říká svíčkové. Různé barvy výplní pruhů uvádějí, zda je zavírací cena vyšší než otevírací.
- Třídy histogramu
- Můžete určit počet tříd, neboli „košů“, do kterých jsou rozdělena data. V histogramu se počítá počet datových bodů, které spadají do jednotlivých tříd. V histogramu hodnoty Y se třídy počítají automaticky, můžete však tuto možnost využít k úpravě počtu tříd.
- Popisek os paprsků
- V paprskových grafech můžete určit, zda jsou osy označeny. Ve výchozím nastavení se popisky zobrazují.
- Horní čára je první
- Tato možnost se používá pro krokové grafy. Ve výchozím nastavení jsou kroky uprostřed mezi kategoriemi na ose Kategorie. Pokud je například v prvním čtvrtletí účetního roku úroková sazba 1 % a ve druhém čtvrtletí je to 1,5 %, krok se nachází mezi značkami pro 1 % a 1,5 % na ose Kategorie. Pokud zrušíte zaškrtnutí políčka , nachází se krok na značce 1,5 %.
- Překrývající se
- Ve výchozím nastavení datové řady například v pruhovém grafu spolu sousedí. V poli Překrývání můžete zadat kladné nebo záporné číslo. Zadáte-li záporné číslo, budou se datové řady překrývat. Zadáte-li kladné číslo, vytvoří se mezi datovými řadami mezera. Zadané hodnoty mají vliv na všechny datové řady v grafu.
- Chybové oblasti
- Tuto možnost je nutné zadávat jednotlivě pro obě datové řady, které navážou chybové oblasti. Ve výchozím nastavení mají vzorová data v režimu Návrh tři datové řady. Je nutné zadat tuto možnost pro obě datové řady, které budou zobrazeny.
- Zobrazit bubliny pro záporné hodnoty
- Ve výchozím nastavení platí, že pokud je hodnota určující poloměr bubliny záporná, zobrazí se bublina s ohraničením a bílou výplní. Chcete-li zamezit zobrazení bublin se záporným poloměrem, zrušte zaškrtnutí políčka .
- Vnitřní průměr prstence
- Ve výchozím nastavení je vnitřní průměr prstence 50 % vnějšího. Můžete zadat jinou procentuální hodnotu od 10 % do 90 %.
- Velikost vedlejší plochy
- Ve výsečových grafech s dílčími pruhy či dílčí výsečí se sekundární graf zobrazuje vedle primárního grafu. Můžete změnit relativní velikosti primárního a sekundárního grafu zadáním velikosti vedlejší plochy.
- Výška představovaná
- Velikost bublin může představovat plochy bublin nebo jejich průměry.
- Rozmezí hodnot
- Rozmezí hodnot lze použít například v tachometrových a v pruhových vícebarevných grafech k určení barev pro jednotlivé datové řady a rozmezí hodnot, které barvy představují.
- Barvy měnit od
- Například v pruhových grafech s jednou datovou řadou se všechny pruhy zobrazují ve stejné barvě. Výběrem možnosti použijete na každý pruh jinou barvu.
- Web
- Interaktivitu a animaci můžete aktivovat pro jednotlivé datové řady nebo celý graf.