Úpravy minigrafů

Chcete-li upravit minigraf, zobrazte report v režimu Návrh a dvojitě klikněte na buňku, která minigraf obsahuje.

Dialogové okno Vlastnosti minigrafu má tato tlačítka a možnosti:

Data minigrafu

Pole Data minigrafu zobrazuje základ minigrafu. Zobrazuje tedy podřízené prvky a potomky, v případě minigrafů vycházejících z tabulky pak odkazy na buňky obsahující zdrojová data.

Tlačítko minigrafu

Tlačítko Upravit je zobrazeno pro podřízené minigrafy a potomky. Kliknutím na ně se otevře Průvodce minigrafem. Můžete měnit libovolné parametry, ze kterých minigraf vychází, ale není možné měnit základ minigrafu z podřízených prvků na potomky a naopak.

Typ

Můžete vybírat z těchto typů minigrafu:

  • Řádek
  • Sloupec
  • Srovnávací test
  • Výhra/Prohra
  • Pruhový

Klikněte na aktuální typ minigrafu a vyberte typ z nabídky

Barvy

Pro všechny typy minigrafů můžete zadat barvu linky nebo pruhů minigrafu a případně zvýraznění kterékoli či všech z následujících hodnot:

  • První hodnota
  • Poslední hodnota
  • Nejvyšší hodnota
  • Nejnižší hodnota
  • Negativní

Můžete určit barvu pro zvýraznění každé hodnoty.

U spojnicových, sloupcových a pruhových minigrafů můžete určit barvu pro označení záporných hodnot.

U srovnávacích minigrafů a u typu Výhra/Prohra můžete určit barvu pro označení ztrátových hodnot.

Chcete-li zadat barvu, zaškrtněte políčko příslušného typu hodnoty a vyberte barvu pomocí kapátka.

Možnosti

U spojnicových a srovnávacích minigrafů je aktivováno tlačítko Možnosti.

U spojnicových minigrafů můžete určit, zda se značky zobrazí pro každý datový bod, který není první, poslední, nejvyšší ani nejnižší hodnota.

Pokud jsou značky zobrazeny, můžete určit barvu.

Chcete-li určit šířku minigrafu, vyberte hodnotu ze seznamu Tloušťka čáry.

Pro srovnávací minigrafy můžete zadat výšku referenční hodnoty a barvu linky, která odděluje hodnoty nad a pod referenční hodnotou. Výška referenční hodnoty může být číselná hodnota, lze ji však také odvodit například z proměnné.

Chcete-li určit výšku referenční hodnoty, zadejte číselnou hodnotu do pole Referenční hodnota. Můžete také kliknout na tlačítko procházení a zadat vzorec, který určuje výšku referenční hodnoty. Pokud je například výška referenční hodnoty zadána v proměnné reportu, zadejte hodnotu ="ReportVariables.[variable_name].Text" do pole Referenční hodnota.

Prázdné buňky

Můžete určit, jak se v minigrafu zobrazí prázdné hodnoty. Dostupné možnosti:

  • Mezera: Ponechání mezery v minigrafu
  • Překlenutí: Interpolace hodnoty z předchozí a následující hodnoty (pouze spojnicové minigrafy)
  • Nula: Zobrazení prázdných hodnot jako nulových

Možnosti seskupování a osy

Pokud definujete minigraf v buňce hodnoty hyperbloku, vygeneruje se minigraf jednou pro každý prvek na seznamu a zobrazí se v režimu Zobrazit.

Pokud například vytvoříte minigraf ve sdílené buňce hodnoty překrývajících se vodorovných a svislých hyperbloků, zobrazí režim Zobrazit minigrafy v buňkách každého sloupce a řádku v reportu.

Ve výchozím nastavení jsou minigrafy ve sloupcích a řádcích seskupené a všechny mají stejné měřítko. Pokud je však v datech velká variabilita mezi vysokými a nízkými hodnotami, minigrafy ve skupině nemusí umožňovat dostatečně detailní zobrazení. V závislosti na rozsahu hodnot a na tom, které hodnoty dat jsou důležité ke zvýraznění, může být užitečné zadat měřítko každého minigrafu zvlášť. Případně můžete vyloučit neobvykle vysoké či nízké hodnoty zadáním minimální a maximální hodnoty.

Chcete-li určit způsob zadávání měřítka minigrafů, klikněte na možnost Osa a vyberte možnosti v polích Minimum osy Y a Maximum osy Y. Dostupné možnosti:

  • Pro celou skupinu: Všechny minigrafy ve skupině mají stejné měřítko
  • Pro každý minigraf: Každý minigraf má vlastní měřítko
  • Definované uživatelem: Minigrafy budou zobrazovat pouze hodnoty mezi minimální a maximální hodnotou, které zadáte.

Může být rovněž vhodné zrušit seskupení minigrafů nebo určit, že stejné měřítko mají mít pouze minigrafy v řádcích nebo sloupcích reportu.

Postup určení možnosti seskupení minigrafů:

  1. Klikněte na ikonu vpravo nahoře v dialogovém okně Vlastnosti minigrafu. Ikona uvádí aktuální možnost seskupení.
  2. Klikněte na možnost seskupení.

Dostupné možnosti seskupení:

  • Seskupit vše
  • Seskupit vodorovně
  • Seskupit svisle
  • Oddělit

Pokud jste zadali barvy ke zvýraznění nejvyšší a nejnižší hodnoty, můžete určit, zda se zvýraznění použije pro skupinu, nebo po jednotlivé minigrafy. Ve výchozím nastavení jsou zvýrazněné nejnižší a nejvyšší hodnota v každém minigrafu. Chcete-li zvýraznit pouze nejvyšší a nejnižší hodnoty ve skupině, klikněte na možnost Osa > Nejvyšší a nejnižší hodnoty pro celou skupinu. .

Pomocí možnosti Normalizovat osu Y můžete zadat, zda má minigraf reprezentovat absolutní hodnoty nebo rozdíl mezi nimi. Ve výchozím nastavení je osa Y normalizovaná. Znamená to, že se zobrazuje rozdíl mezi hodnotami.

Pokud například vytvoříte sloupcový minigraf z tabulkových hodnot 10000, 10001 a 10002, budou sloupce minigrafu vypadat jako tři schody. Pokud ale zaškrtnutí políčka Normalizovat osu Y zrušíte, jsou všechny tři sloupce stejně vysoké. Je to proto, že rozdíl mezi absolutními hodnotami je příliš malý, než aby se dal zobrazit. V nenormalizovaném minigrafu jsou zřetelné hodnoty až přibližně od rozdílu 500.

Podle potřeby můžete v minigrafech zobrazovat osu X a zadat její barvu. Klikněte na možnost Osa > Zobrazit osu X. a vyberte barvu.