Sklon a další možnosti

Dialogová okna Formát datové řady, Formát vykreslení a Formát oblasti grafu nabízejí možnosti formátování datových řad grafů a pozadí grafů. Jednou z možností jsou Sklon a další možnosti. Vyberte tuto možnost a kliknutím na tlačítko Upravit otevřete dialogové okno Sklon a další možnosti. Můžete vytvořit více vrstev formátování a kombinovat je. Dostupné možnosti lze používat jednotlivě nebo v kombinacích k dosažení řady vizuálních efektů, které se dají použít jako pozadí grafů nebo datových řad.

Pro každou vrstvu jsou k dispozici možnosti Automaticky, Souvislá výplň a Bez výplně. Jsou to stejné možnosti, jaké jsou uvedeny jako možnosti výplně na kartě Vzor.

Můžete například vytvořit dvě vrstvy souvislé výplně, ale jednu nastavit jako transparentní. Výsledkem by bylo smíchání obou barev. Máte ale také tyto možnosti:

  • Přechod
  • Vzorek
  • Obrázek

Vrstvy

Jako výchozí je vytvořena jedna vrstva s přechodem. Podle potřeby to můžete změnit na jiný typ vrstvy, například souvislou výplň. Můžete také přidávat další vrstvy a měnit jejich pořadí. Nastavíte-li pro horní vrstvu určitou průhlednost, budou viditelné dolní vrstvy pod ní.

Ve výchozím nastavení zabírá vrstva celou plochu, pro kterou je definována (tj. pozadí vybrané datové řady nebo grafu). Z vrstev však můžete vystřihovat tvary a přesouvat je v rámci vrstvy, aby byla viditelná pouze část tvaru.

Chcete-li přidat vrstvu, klikněte na ikonu plus (+). Chcete-li vrstvu odebrat, vyberte ji a klikněte na ikonu X. Pořadí vrstev lze změnit šipkami nahoru a dolů.

Poznámka

Je-li horní vrstva souvislá výplň, dolní vrstvy nebudou viditelné.

Chcete-li vrstvu aktivovat či deaktivovat, klikněte na příslušné zaškrtávací políčko.

Chcete-li vrstvu duplikovat, použijte možnost Duplikovat. Chcete-li vrstvu zkopírovat do jiného grafu, vyžijte možnosti Kopírovat a Vložit.

Výstřižek

Z vrstvy můžete vystřihnout tvar, aby byla vybranou barvou nebo přechodem vyplněna pouze část vrstvy. Můžete například pomocí úhlopříčného řezu vytvořit dojem sloupců ve sloupcovém grafu v horní části zašpičatělých namísto plochých.

Vyberte vrstvu a klikněte na tlačítko Vyjmout. Zobrazí se dialogové okno Upravit výstřižek. Vrstvu můžete vystřihnout v úhlu (lineární střih) nebo v oblouku (radiální střih).

Vyberte možnost Lineární nebo Radiální.

Podle toho, který typ střihu vyberete, se na vrstvě zobrazí dvě nebo tři značky. Přetažením značek vymezíte úhel nebo tvar k vystřižení. Můžete také pomocí polí os X a Y určit přesnou polohu značek.

Lineární střihy lze invertovat. Můžete tedy například odstřihnout pravý dolní roh vrstvy. Pokud následně vyberete možnost Invertovat, střih se obrátí a odebrán bude levý horní roh.

Standardně jsou řezy vodorovné. Použijí se tedy na šířku vrstvy. Orientaci však můžete změnit na svislou. Může to být užitečné, pokud jste například upravili sloupce v sloupcovém grafu, ale poté chcete graf změnit na pruhový. Chcete-li zachovat orientaci střihu bez ohledu na orientaci grafu, vyberte v seznamu Orientace možnost Automaticky.

Radiální střih nabízí možnost Pevný. Pokud vyberete možnost Pevný, můžete přetažením oranžové značky vystřihnout tvar v jiné poloze beze změny profilu.

Chcete-li střih vrátit zpět, vyberte v dialogovém okně Upravit výstřižek možnost Žádné.

Přechod

Přechod zobrazuje postupné prolínání jedné barvy v druhou. Výchozí vrstva zobrazuje lineární přechod. Lineární je jedním ze sedmi nastavení výplně, neboli stylů, pro přechody. Každý styl vykresluje přechod jinak. Možnosti pro styl výplně:

  • Lineární
  • Trojúhelníkový
  • Radiální
  • Čtyřúhelníkový
  • Cesta
  • Pevný radiální
  • Pevný čtyřúhelníkový

Vyberte styl, který se má použít, ze seznamu Nastavení výplně.

Standardně přechod zobrazuje postupné prolínání jedné barvy v druhou. Můžete však určit zarážky, kterými zdůrazníte jeden či více odstínů v přechodu.

Každý přechod má počáteční a koncovou zarážku. Při přechodu černé v bílou je počáteční zarážka na černé a koncová na bílé. Zarážku můžete přetáhnout do jiného umístění. Pokud například přetáhnete počáteční zarážku doprostřed přechodu černé a bílé, začne přechod z černé v bílou až uprostřed.

Je také možné přidávat další zarážky a přetahovat je do různých bodů. Můžete tak například nastavit, že v první třetině přechází černá v tmavě šedou, ve druhé třetině tmavě šedá ve světle šedou a v poslední třetině světle šedá v bílou.

Zarážky můžete přidávat a odstraňovat pomocí tlačítek + a -.

Zarážky můžete přetáhnout na místo nebo je vybrat a poté pomocí pole Pozice zadat jejich přesnou polohu.

Ve výchozím nastavení má přechod dvě zarážky, od černé po bílou. Zarážky lze odstranit, jejich barvu změnit, případně přidat další. Vyberte barvu první zarážky ze seznamu Barva. Je zde však pět přednastavených barev s přechodem z tmavého odstínu na světlý. Přednastavené barvy můžete používat samotné, nebo je upravit výběrem výchozí barvy ze seznamu Barva. Takto můžete definovat přechod, který se neprolíná s bílou.

Všechny styly přechodů kromě lineárního vytvářejí iluzi trojrozměrného objektu osvětleného shora. Efekt se mění s různými typy přechodů a barevnými schématy.

Ve výchozím nastavení zabírá přechod celou plochu, ve které je definován (tj. pozadí vybrané datové řady nebo grafu). Můžete změnit vodorovnou a svislou polohu nelineárního přechodu v rámci příslušné oblasti, a změnit tak zdánlivý směr zdroje světla.

U výsečových a prstencových grafů se zadaný přechod použije na každý řez zvlášť. Je možné nastavit jediný přechod pro celý graf, nebo pro každou výseč. Vyberte možnost Společný střed.

U nelineárních přechodů určete polohu přechodu v rámci vrstvy pomocí polí Vodorovně a Svisle v dialogovém okně v části Měřítko. Vodorovným a svislým posuvníkem přesuňte ohniskový bod od středu. Efekt se mění s různými typy přechodů a barevnými schématy. Ale například u černo-bílého obdélníkového přechodu se posunutím ohniska změní zdánlivý směr zdroje světla.

Úhel můžete změnit u lineárních, pevných radiálních a pevných obdélníkových přechodů. Ve výchozím nastavení je v poli Úhel hodnota 0 a lineárním přechodem prolíná tmavá barva zleva do světlé napravo. Můžete zadat úhel mezi 0 a 360 stupni. Pokud například zadáte úhel 180 stupňů, přechod se prolíná zprava doleva. Při úhlu 90 stupňů přechází tmavá barva nahoře ve světlou dole.

Na rozdíl od jiných stylů přechodů mají typy pevný radiální a pevný obdélníkový hranice v rámci vrstvy. Výsledkem je například to, že pevný radiální přechod vytváří iluzi koule. Pomocí možnosti Zvětšit na celou plochu nastavíte přechod na výšku nebo šířku vrstvy. Zadáním posunu 0 až 1 nebo 0 až -1 můžete určit, jak velká část přechodu se zobrazí. Například posun -1 znamená, že se zobrazí pouze levá polovina přechodu. Analogicky posun 1 znamená, že se zobrazí pouze pravá polovina přechodu.

Je možné nastavit průhlednost přechodu a míru průhlednosti. Můžete například zkombinovat vrstvu přechodu s 50% průhledností a vrstvu souvislé výplně. Barva vrstvy souvislé výplně je viditelná přes přechod, a mění tak jeho barvy.

Vzorek

Můžete použít různé styly a barvy vzoru na vybranou oblast grafu.

Vyberte možnost Vzor v dialogovém okně Sklon a další možnosti a vyberte styl ze seznamu Styl šrafování.

Zadejte barvy popředí a pozadí. Barva popředí určuje barvu například linek mřížky ve stylu Velká mřížka nebo teček ve stylech šrafování procentuální hodnoty.

Pro barvy popředí i pozadí můžete zadat míru průhlednosti. Například barva pozadí může být viditelná skrz průhledné popředí. Tím se pozmění barva popředí. Pokud by byla průhledná rovněž barva pozadí, pozměnila by ji barva případné vrstvy pod ní.

Obrázek

Pro vybranou oblast grafu můžete použít obrázek.

Vyberte možnost Obrázek v dialogovém okně Sklon a další možnosti.

Soubor obrázku můžete vyhledat lokálně, případně můžete vybrat sdílený obrázek z úložiště.

Seznam Pozice nabízí následující možnosti umístění obrázků:

  • Zachovat: Rozměry obrázku se nezmění. Střed obrázku bude umístěn ve vybrané oblasti. Je-li obrázek pro vybranou oblast příliš velký, nezobrazí se vnější části obrázku.
  • Roztáhnout: Obrázek se roztáhne vodorovně a svisle, aby velikostně odpovídal vybrané oblasti. Tato možnost může obrázek zkreslit.
  • Dlaždice: Obrázek se opakuje po celé vybrané oblasti. Možnost je vhodná pro malé obrázky. Pokud je obrázek dost velký, aby vybranou oblast vyplnil, nemají dlaždice žádný efekt.
  • Přizpůsobit: Zobrazí se celý obrázek, který se velikostně upraví podle vybrané oblasti beze zkreslení.
  • Oříznout: Okraje obrázku se oříznou, aby se obrázek vešel do vybrané oblasti.

Můžete zadat míru průhlednosti obrázku.